YouTube FB Twitter Kalendarz
PL
EN
powrót
PAŃSTWOWA GALERIA SZTUKI

Państwowa Galeria Sztuki jest samorządową instytucja kultury. W ciągu roku galeria organizuje ponad 20 wystaw oraz działań pozawystawowych (PGS współorganizuje festiwal ARTLOOP, OSA oraz jest organizatorem Dwubiegunowych Międzynarodowych Spotkań Performerów w Sopocie, cyklu spotkań z intelektualistami i ludźmi sztuki „Porozmawiajmy").

Do najważniejszych zrealizowanych dotąd projektów należą m.in. wystawa Jacka Malczewskiego i „Arcydzieł Malarstwa Polskiego" ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, twórczość Iwana Trusza, „Metamorfozy" Georgesa Braque`a, „Awangarda rosyjska", wystawa światowej fotografii. PGS duży nacisk kładzie też na pokazywanie najważniejszych zjawisk w sztuce współczesnej, stąd też w salach wystawienniczych można było obejrzeć projekty Roberta Kuśmirowskiego, Nicolasa Grospierre`a, Janka Simona, Oskara Dawickiego, Agaty Bogackiej, Zbigniewa Libery, Wojciecha Bąkowskiego.

Dodatkowo galeria skupia się na działalności edukacyjnej oraz wydawniczej.

PGS współpracuje z innymi placówkami wystawienniczymi w kraju i za granicą, a działalność sopockiej galerii jest doceniona przez media nie tylko lokalne, ale też ogólnopolskie. W rankingu Polityki w 2013 roku Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie znalazła się w pierwszej 10 najlepszych instytucji wystawienniczych w Polsce.

Galeria Sztuki
Państwowa Galeria Sztuki

Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot


tel: 58 551 06 21


www: pgs.pl

OPERA LEŚNA

Opera Leśna - unikatowy amfiteatr powstały w 1909 roku. W opinii fachowców uchodzi za jeden z najznakomitszych pod względem akustyki obiektów w Europie. Rokrocznie gości sławy muzyki klasycznej oraz popularnej, dając radość tysiącom melomanów. Występowały tu takie sławy jak: James Brown, Charles Aznavour, Whitney Houston, Annie Lennox, sir Elton John czy Lionel Richie, Bryan Adams i Simply Red. Na deskach Opery Leśnej od ponad 40 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki - Sopot Festival.

W 2009 roku, po wielu latach użytkowania Opera została poddana gruntownej przebudowie. Zmodernizowany obiekt może pomieścić na widowni ponad 5.000 osób. Wybudowano również komfortowe zaplecze dla artystów oraz pomieszczenia konferencyjno-szkoleniowe.

Opera Leśna
Opera Leśna

ul. Stanisława Moniuszki 12

 

www: operalesna.sopot.pl

MUZEUM SOPOTU

Muzeum Sopotu mieści się w zabytkowej Willi Claaszena z 1904 roku, położonej przy nadmorskiej promenadzie. Reprezentacyjne pokoje na parterze wraz z dawnym wyposażeniem odtworzone zostały według archiwalnych fotografii z początku XX wieku. Obecnie udostępnione są do zwiedzania jako stała ekspozycja zabytkowych, historycznych wnętrz mieszczańskich. Na piętrze willi znajdują się sale wystaw zmiennych. Muzeum każdego roku prezentuje ekspozycje czasowe poświęcone różnym aspektom dziejów Sopotu oraz historii, kulturze, modzie, sztuce i architekturze kąpielisk bałtyckich. W ogrodzie otaczającym zabytkową willę w sezonie letnim organizowane są koncerty, spotkania autorskie oraz warsztaty artystyczne i historyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Muzeum Sopotu
Muzeum Sopotu

ul. Poniatowskiego 8, Sopot

 

tel: 58 551 22 66


www: muzeumsopotu.pl

TEATR NA PLAŻY

Teatr na Plaży jest sceną impresaryjną, w ramach której dodatkowo działają stali lub czasowi rezydenci. Zwany potocznie jako „teatr Atelier" od nazwy jednego z rezydujących tu teatrów, swój nowy profil działalności od jesieni 2013 rozszerzył po za działalnością teatralną, również na kino, muzykę i spotkania oraz dyskusje o kulturze. W repertuarze pojawiają się również festiwale (m.in. Dwa Teatry, Between, Artloop) i wydarzenia specjalne.

Teatr mieści się w Parku Północnym, przy alejce Franciszka Mamuszki 2. Aktualnie w Teatrze na Plaży rezydują trzy teatry: Sopocki Teatr Tańca, Teatr BoTo oraz Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej, którego spektakle oglądać można w okresie wakacyjnym. Natomiast przez cały rok w foyer teatru działa Klub Atelier.

Teatr na Plaży
Teatr na Plaży

ul. Mamuszki 2, Sopot


tel: 58 555 22 34


www: teatrnaplazy.pl

POLSKA FILHARMONIA KAMERALNA SOPOT

Polska Filharmonia Kameralna Sopot powstała w lutym 1982 r. To 17 - osobowa orkiestra smyczkowa, stale zapraszana na renomowane festiwale tej klasy, co: Schleswig - Holstein Musik Festival, Mecklenburg - Vorpommern, Praska Wiosna, La Chaise - Dieu. PFK występowała w najważniejszych salach koncertowych Europy, od Monachium, Lipska, Paryża, Wiednia po Amsterdam. Wielokrotnie towarzyszyli jej wybitni soliści, a wśród nich m.in. Mścisław Roztropowicz, Natalia Gutman, Sabine i Wolfgang Meyer, Misha Maisky, Raphael Oleg, Gil Shaham, Gary Karr.

Orkiestra ma w swoim dorobku ponad 60 płyt nagranych dla wielu renomowanych firm fonograficznych, a wśród nich: EMI, Thorofon, Sonomaster, Opus, czy DUX. Dyrektorem pozostaje niezmiennie założyciel zespołu, Wojciech Rajski.

W 2012 roku Polska Filharmonia Kameralna Sopot obchodziła jubileusz 30-lecia istnienia.

Filharmonia Kameralna
Polska Filharmonia Kameralna Sopot

ul. Moniuszki 12, Sopot


tel: 58 555 84 20

www: pfksopot.pl

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ SOPOTU DWOREK SIERAKOWSKICH

W jednym z najstarszych budynków Sopotu - w zabytkowym Dworku Sierakowskich - mieści się Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, które prowadzi działalność kulturalną, edukacyjną i artystyczną dla mieszkańców Sopotu i gości licznie miasto odwiedzających.

W Dworku funkcjonuje całoroczna galeria wystawiennicza, organizowane są spotkania z dramaturgią światową - „Teatr przy stole" oraz odbywają się „Czwartkowe Wieczory Muzyczne" - spotkania z muzyką kameralną organizowane nieprzerwanie od 1974 r. Z innych cyklicznych, trwających już wiele lat imprez wymienić należy: DKF Kurort, Festiwal Poezji w Sopocie, Sopot ulica Sztuki, a także jedna z najmłodszych imprez, która na stałe wpisała się już w działania Towarzystwa: Wiersze na piętrze.

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

ul. Czyżewskiego 12, Sopot


tel: 58 551 07 56


www: tps-dworek.pl

TEATR ATELIER IM. AGNIESZKI OSIECKIEJ

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie został założony w 1989 roku.

Twórcą wizji artystycznej teatru jest Dyrektor Teatru Atelier pieśniarz, aktor, scenograf, reżyser André Hübner - Ochodlo. Wraz z Jerzym Satanowskim, mistrzem teatru piosenki, współtworzą Lato Teatralne Sopot, w którym głównymi filarami są dwa festiwale: Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską i Konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej.

Od dwudziestu sezonów w okresie letnim obydwaj dyrektorzy kreują znakomity repertuar, współtworząc niezwykłą atmosferę tego magicznego miejsca, pokazując spektakle cieszące się niesłabnącym uznaniem krytyków teatralnych i publiczności, dostarczają wszystkim naszym sympatykom niezapomnianych przeżyć.

Teatr Atelier
Teatr Atelier

al. Mamuszki 2, Sopot


tel: 58 550 10 01

 

www: teatratelier.sopot.pl

SCENA KAMERALNA TEATRU WYBRZEŻE

Nowa siedziba Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże jest jednym z najnowocześniejszych obiektów teatralnych w kraju. Całkowita kubatura budynku wynosi 1000 metrów sześciennych, a powierzchnia ruchomej sceny to 250 metrów kwadratowych. Wyposażona w klimatyzację widownia nowej sceny mieści 250 osób. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, a także dysponuje nowoczesnym zapleczem.

Scena Kameralna
Scena Kameralna Teatru Wybrzeże

ul. Boh. Monte Cassino 30, Sopot


tel: 58 551 50 40

 

www: teatrwybrzeze.pl