ATRAKCJE TURYSTYCZNE SOPOTU

„Monciak”

Molo i marina

Sopockie plaże

Krzywy Domek

Dom Zdrojowy

Plac Jasia Rybaka

Latarnia

Hipodrom

Solanka Sopocka

Przystań Rybacka

Park Południowy

Muzeum Sopotu

Grodzisko

Inne atrakcje

NA KAŻDYM KROKU COŚ CIEKAWEGO

Sopot to jedno z najbardziej urokliwych polskich miast i jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów nad Bałtykiem. W dzień czy w nocy, latem i zimą oczarowuje turystów różnorodnością atrakcji, pięknem architektury i otwartością mieszkańców. Od swoich początków Sopot stanowi ulubione miejsce wypoczynku śmietanki towarzyskiej, inspiruje poetów i malarzy, motywuje sportowców, przyciąga przedsiębiorców i wzbudza zachwyt zagranicznych gości. W opinii jego mieszkańców Sopot jest wymarzonym miejscem do życia. Tu spełniają się marzenia!

Rozsławiony w całej Polsce deptak – zwany „Monciakiem” – to zamknięta dla ruchu samochodowego ulica Bohaterów Monte Cassino biegnąca prosto do mola. Po obu jej stronach mieszczą się malownicze kamieniczki, galerie, puby i kawiarnie. Latem Monciak zamienia się w kolorową 600-metrową rzekę turystów. To jedno z najbardziej charakterystycznych sopockich miejsc, serce miasta, a co za tym idzie – główne miejsce spotkań.

To właśnie tu, na „Monciaku” uwagę gości zwraca jeden z najciekawszych przykładów śmiałej współczesnej architektury – Krzywy Domek. Budynek ten, nawiązujący do rysunków Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga – szwedzkiego rysownika od lat mieszkającego w Sopocie, to już niemal symbol miasta. Od swojego powstania w 2004 roku jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w kurorcie.

Przykładem bardziej tradycyjnej architektury, która olśniewa swoją dostojnością, jest znajdujący się nieopodal „ujścia” sopockiego deptaka – Grand Hotel.  Dumna sylwetka stojącego tuż przy plaży, monumentalnego gmachu odzwierciedla bogatą i pełną anegdot historię tego jednego z najwytworniejszych hoteli w Polsce. Gościł on w swoich wnętrzach setki najznamienitszych postaci ze świata kultury, polityki i nauki. Wśród tych, których wizyty najczęściej się wspomina byli m.in.: Charles Aznavour, Marlena Dietrich, Charles de Gaulle, Greta Garbo i Jan Kiepura.

Nie mającym sobie równych ani nawet podobnych obiektów jest sopocka Opera Leśna. Ten zadaszony amfiteatr, który uchodzi w opinii fachowców za jeden z najznakomitszych pod względem akustyki obiektów w Europie, gości rokrocznie największe sławy muzyki klasycznej oraz popularnej, dając radość tysiącom melomanów. Przed widownią, liczącą 5 000 słuchaczy, występowały tu takie sławy jak: James Brown, Charles Aznavour, Whitney Houston, Annie Lennox, sir Elton John, a także Lionel Richie, Bryan Adams czy Simply Red. Na deskach Opery Leśnej od ponad 40 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Sopot Festival (Sopot Top of the Top Festival). Dla odmiany, znajdujący się w repertuarze każdego roku Festiwal Sopot Classic jest letnią propozycją dla wszystkich preferujących muzykę klasyczną.

Sopot ma także znakomicie rozwiniętą infrastrukturę sportową. Oprócz ścieżek rowerowych, ścieżek dla rolkarzy i położonego w sąsiedztwie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego stadionu lekkoatletycznego, posiada także jeden z najbardziej zaawansowanych obiektów widowiskowo-sportowych w Europie i jeden z najbardziej innowacyjnych w Polsce – halę Ergo Arena. Usytuowana na granicy Sopotu i Gdańska, dzięki swej nowoczesnej konstrukcji może pomieścić 11 000, a wraz z miejscami stojącymi nawet 15 000 widzów. Projekt obiektu daje możliwość rozgrywania tu całego wachlarza konkurencji sportowych. Siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, sporty walki oraz – co ciekawe – możliwość prezentowania hokeja, sportów motorowych czy nawet winsurfingu, czynią z tej hali miejsce zupełnie wyjątkowe. W 2014 roku ERGO ARENA gościła Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Gwarantuje też najwyższą jakość imprez muzycznych oraz widowisk teatralnych. Pełne zaplecze techniczne pozwala także organizować konferencje, spotkania biznesowe, targi, bankiety, gale czy inne, mniej konwencjonalne wydarzenia.

Osoby kochające sport chętnie odwiedzają również sopocki Hipodrom. To jeden z trzech tego typu obiektów w Polsce. Doskonała bieżnia i malownicze położenie – sąsiedztwo zalesionych wzgórz morenowych i Zatoki Gdańskiej – stawiają go w czołówce hippicznych obiektów sportowych. Z pięknymi halami, torem i terenem zielonym to miejsce międzynarodowych zawodów hippicznych oraz centrum rekreacji dla mieszkańców i gości.

Tym, co przyciąga latem najwięcej turystów jest jednak Bałtyk i szerokie, piaszczyste plaże, rozciągające się na długości 4,5 km. Kuszą one amatorów wodnych i słonecznych kąpieli, a szukającym wyciszenia i spokoju oferują unikalny klimat oraz wyśmienitą kuchnię usytuowanych wzdłuż linii brzegowej restauracji. Plaża sopocka jest jedną z najlepiej utrzymanych plaż nad Zatoką Gdańską, bardzo wysoko ocenianą we wszelkich rankingach ogólnopolskich, zarówno tych dotyczących czystości i zagospodarowania, jak i bezpieczeństwa.

Trudno jednak wyobrazić sobie zwiedzanie Sopotu bez spaceru po najbardziej charakterystycznej dla tego miasta konstrukcji – najdłuższym w Europie drewnianym molo, które wcina się w morze na długość ponad 511 m. Powstałe w latach 20-tych XIXw., od swoich początków aż do dziś jest wizytówką Sopotu.

Piękno sopockich plaż znakomicie prezentuje się w odległości kilkudziesięciu metrów od brzegu. To właśnie z myślą o osobach preferujących wypoczynek na wodzie w Sopocie powstała marina. Sopocka przystań jachtowa zlokalizowana na końcu molo działa od 2011 roku. W trzech basenach mogą zacumować 103 jednostki. Nowa przystań podniosła atrakcyjność miasta, a także przyczyniła się do zabezpieczenia mola przed zgubnym działaniem fal i wiatru.

Innym miejscem atrakcyjnym dla miłośników sportów wodnych jest Aquapark Sopot. Proponowane tu atrakcje wodne zostały zaplanowane z myślą o odwiedzających w każdym wieku. Główną część Parku stanowią różnej wielkości baseny, połączone ze sobą kanałami przepływowymi oraz mostkami, nie brakuje też zjeżdżalni.

Także zimą można w Sopocie aktywnie spędzać czas. Blisko 300-metrowy orczykowy wyciąg narciarski na Łysej Górze (110 m n.p.m. – różnica poziomów 39 m), na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, to jedyne miejsce, z którego jeżdżąc na nartach można podziwiać morze. Na gości czekają dwie trasy narciarskie, tor saneczkowy, wydzielone miejsce dla szkółki narciarskiej, profesjonalna kadra instruktorska, doskonale zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu i serwis. Nie zapomniano również o coraz liczniejszej grupie sympatyków snowboardu. To właśnie z myślą o nich przygotowano snow-park (raile prosty, łamany, box prosty, łuk).

Spacerowicze, których oczarowała pełna anegdot historia kurortu, mogą poszerzyć swoją wiedzę o jego przeszłości na wczesnośredniowiecznym grodzisku położonym przy ul. Haffnera, w odległości zaledwie 400 m od brzegu morskiego. Jest to pozostałość po istniejącym w okresie od VIII do X w. umocnionym grodzie. To najstarszy zabytek Sopotu. Okolona potokami Grodowym i Kamiennym warownia położona jest na zalesionym wzniesieniu, na szczycie którego znajduje się otoczony wałami ziemnymi dziedziniec grodowy o wymiarach 45 x 49,5 m. Od 1998 r. funkcjonuje tu mini-skansen, nad którym opiekę sprawuje Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Organizowane są tu festyny i spotkania o charakterze edukacyjnym, promujące historię i zabytki kultury wczesnośredniowiecznych Pomorzan. W 2011 roku u podnóża grodu powstał pawilon wystawienniczo-edukacyjny.

To tylko niektóre z atrakcji Sopotu. Znana w całej Polsce otwartość i gościnność mieszkańców w połączeniu z naturalnymi i architektonicznymi skarbami Sopotu czynią z niego serce Trójmiasta, które bije rytmem odbywających się tu w ciągu całego roku festiwali, koncertów, klubowych imprez, rozgrywek sportowych, parad, festynów, gospodarczych kongresów, widowisk artystycznych i konferencji.

Lista atrakcji

Kliknij w nazwę by przejść do opisu atrakcji.

Molo i marina
Sopockie plaże
Krzywy Domek
Plac Jasia Rybaka
Muzeum Sopotu
Solanka sopocka
Latarnia
Park Południowy
Przystań Rybacka
Grodzisko
Goyki 3 Art Inkubator
Kościół św. Jerzego
Dom Zdrojowy
Grand Hotel
Opera Leśna
Sopoteka
Sopocki Hipodrom
Aquapark
Korty tenisowe
Łysa Góra
Stadion Leśny
Stadion „Ogniwo”
Kart Center
Ergo Arena
Teatr na Plaży
Katamaran Sta Maria
Teatr Boto
Statek Pirat
Państwowa Galeria Sztuki
Dworek Sierakowskich
Scena Kameralna Teatru Wybrzeże
Zakład Balneologiczny
Trasy rolkowo-rowerowe
Rejsy po Zatoce – Premium Yachting
Taras Widokowy (Olivia Star)
Centrum Nauki EXPERYMENT
Mapa panoramiczna – Atrakcje Turystyczne Sopotu

Sprawdź lokalizację atrakcji.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

„Monciak”

Sławny w całej Polsce deptak to zamknięta dla ruchu samochodowego ulica Bohaterów Monte Cassino, biegnąca prosto do molo. Po obu jej stronach podziwiać można malownicze kamieniczki, wstąpić do butików, pubów i kawiarni. Latem „Monciak” zamienia się w kolorową 600-metrową rzekę turystów. To jedno z najbardziej charakterystycznych sopockich miejsc, serce miasta, a co za tym idzie – główne miejsce spotkań.

Adres: Bohaterów Monte Cassino, 81-701 Sopot

Molo i marina

Najdłuższy w Europie drewniany pomost wcina się w morze na długość ponad 511 m. Powstały w latach 20. XIX wieku jest wizytówką Sopotu. To miejsce rekreacyjnych i zdrowotnych spacerów (stężenie jodu na częściach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie). Na końcu molo znajduje się przystań jachtowa, której zadaniem jest także zabezpieczanie pomostu przed zgubnym działaniem fal i wiatru. Marina to miejsce prestiżowych regat oraz centrum żeglarskiego szkolenia dla dzieci. Zimą na skwerze Kuracyjnym u nasady mola czynne jest lodowisko.

Adres: Plac Zdrojowy 2, 81-723 Sopot

Sopockie plaże

Szerokie, piaszczyste plaże, rozciągające się na długości 4,5 km są tym, co latem przyciąga najwięcej turystów. Kuszą one amatorów wodnych i słonecznych kąpieli, a szukającym wyciszenia i spokoju oferują unikalny klimat oraz wyśmienitą kuchnię w usytuowanych wzdłuż linii brzegowej restauracjach. To jedne z najlepiej utrzymanych plaż nad Zatoką Gdańską, bardzo wysoko oceniane w rankingach ogólnopolskich, zarówno tych dotyczących czystości i zagospodarowania, jak i bezpieczeństwa. Aktywne spędzenie czasu umożliwia wiele zlokalizowanych na plaży wypożyczalni sprzętu wodnego.

Goyki 3 Art Inkubator

Goyki 3 Art Inkubator Sopot to instytucja kultury, która powstała aby dać przestrzeń dla twórczej inicjatywy artystów rożnych dziedzin sztuki. Ma ona stanowić platformę wymiany poglądów na temat tradycji kulturalnej Sopotu, Polski, Europy. W Art Inkubatorze artyści będą mogli tworzyć, spotykać się, prezentować swój dorobek.

Adres: Sobieskiego 26/4
Telefon: 58 691 6 82
Mail: biuro@goyki3.pl
Strona www: www.goyki3.pl

Krzywy Domek

Jeden z najciekawszych przykładów śmiałej współczesnej architektury. Budynek ten, nawiązujący do rysunków Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga, szwedzkiego rysownika od lat mieszkającego w Sopocie, to już niemal symbol miasta. Zajął pierwsze miejsce na popularnej liście 50 najdziwniejszych budynków świata, która została opublikowana przez portal Village of Joy. Obiekt znalazł się także na liście „miejsc z bajki” według BBC. Oddany do użytku w 2004 roku obiekt miał aż siedmiu architektów. Od swojego powstania jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w kurorcie.

Adres: Bohaterów Monte Cassino 53, 81-767 Sopot
Telefon: +48 58 55 55 125
Mail: krzywydomek@krzywydomek.info
Strona www: http://krzywydomek.info

Plac Jasia Rybaka

Na placu stoi fontanna z figurą młodzieńca z koszem ryb na głowie. Dookoła placu znajdują się restauracje i kawiarnie z ogródkami oraz miejsce do wypoczynku. Tu siedzibę ma również Teatr BOTO – nowe miejsce na kulturalnej i gastronomicznej mapie Sopotu.  Na powierzchni ponad 130 m² działa kameralna scena teatralno-koncertowa oraz klubokawiarnia z przestrzenią wystawienniczą. W teatrze pokazywane są spektakle teatralne, performanse, organizowane są czytania, spotkania literackie, wernisaże, koncerty oraz regularne jazzowe i bluesowe jam sessions.

Adres: Generała Kazimierza Pułaskiego 19, 81-759 Sopot

Muzeum Sopotu

Mieści się w zabytkowej Willi Claaszena z 1904 r. Reprezentacyjne pokoje na parterze wraz z dawnym wyposażeniem odtworzone zostały według archiwalnych fotografii z początku XX wieku. Obecnie udostępnione są do zwiedzania jako stała ekspozycja zabytkowych, historycznych wnętrz mieszczańskich.

Na piętrze willi znajdują się sale wystaw zmiennych. Muzeum każdego roku prezentuje ekspozycje czasowe poświęcone różnym aspektom dziejów Sopotu.

Aktualne wystawy:

Willa Claaszena – rekonstrukcja z lat 1904-1924
Wystawa “Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie”

Adres: Księcia Józefa Poniatowskiego 8, 81-724 Sopot
Telefon: +48 58 551 50 31
Mail: sekretariat@muzeumsopotu.pl
Strona www: http://muzeumsopotu.pl

Strona WWW
Zobacz na mapie Google
Zobacz w Wirtualnym Przewodniku
Zobacz w środku

Solanka sopocka

Wypływa samoczynnie ze Zdroju św. Wojciecha z głębokości 800 m. Jest to 4,4 proc. solanka bromkowa, jodkowa, zawierająca również duże ilości potasu, magnezu i jodu. Rozcieńczona dwudziestokrotnie jest ogólnodostępna w Pijalni Wód Solankowych, znajdującej się w nowym Domu Zdrojowym na III piętrze. Zaś w pięknie odrestaurowanym, kurortowym Parku Południowym na spacerowiczów czekają malownicze fontanny – grzybki, z których wypływa sopocka solanka. Wykorzystywana może być do inhalacji przy przewlekłych schorzeniach zapalnych i alergicznych dróg oddechowych.

Adres: Grunwaldzka 1, 81-759 Sopot

Zakład Balneologiczny

Powstał w 1903 r. według projektu Paula Puchmülera i Heinricha Dunkela, na terenie zajmowanym wcześniej przez zakład kąpielowy Jerzego Haffnera. Obiekt znajduje się na terenie Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego, w którym można korzystać m.in. z kąpieli solankowych, krioterapii, kinezyterapii, balneoterapii, hydro-terapii, inhalacji oraz zabiegów rehabilitacji narządów ruchu.

Adres: Grunwaldzka 1-3, 81-754 Sopot
Telefon: +48 58 555 75 20
Mail: sekretariat@wzr.com.pl
Strona www: http://pcrsopot.pl/

Latarnia

W 1975 r. zmodernizowana została kotłownia Szpitala Reumatologicznego, a dymiący komin obudowano i umieszczono na nim źródło światła. Początkowo zasięg wynosił 5 Mm (ponad 9 km). Pełnoprawny status latarni morskiej wieża uzyskała w 1977 r., kiedy to wydłużono zasięg światła do 31,5 km. Obecnie światło sięga do 13 km i formalnie obiekt nie jest już zaliczany do latarni morskich. Wysokość wieży to 30 m.

Adres: Plac Zdrojowy 3, 81-764 Sopot
Telefon: +48 504 090 710
Mail: latarniamorskasopot@gmail.com
Strona www: http://www.latarniamorskasopot.pl/

Park Południowy

Powstał z inicjatywy Jana Jerzego Haffnera. Teren odnowiony został w taki sposób, by przypominał park z czasów swojej największej świetności, czyli z lat 20. ubiegłego wieku. Już wtedy miejsce słynęło z pięknych, kwiecistych rabat, w których dominowały róże. Nieopodal znajduje się ewangelicko-augsburgski kościół Zbawiciela z charakterystyczną wieżą. Za nim zobaczymy drewniany budynek dawnych Łazienek Południowych. Tu po raz pierwszy w Europie wprowadzono przebieralnie familijne, co było nowością w ówczesnych kurortach nadmorskich.

Adres: Piastów 5, 81-758 Sopot

Przystań Rybacka i Muzeum Rybołówstwa

W urokliwej Przystani Rybackiej, poza stoiskami ze świeżą oraz wędzoną rybą, znajduje się także małe muzeum rybołówstwa. Kutry stojące na plaży są jednym z najczęściej fotografowanych widoków sopockich. Warto również zajrzeć na pobliski Plac Rybaków, na który w 1914 r., ze względu na rosnącą liczbę kuracjuszy, przeniesiono osadę rybacką z okolicy dzisiejszego mola.

Adres: Plaża przy ujściu Potoku Karlikowskiego

Grodzisko

Pozostałość po istniejącym od VIII do X wieku umocnionym grodzie. Okolona potokami warownia położona jest na zalesionym wzniesieniu, na szczycie którego znajduje się otoczony wałami ziemnymi dziedziniec grodowy. Na Grodzisku znajdziemy pawilon wystawienniczo-edukacyjny, miniskansen, organizowane są tu festyny i spotkania edukacyjne, promujące historię i zabytki kultury wczesnośrednio-wiecznych Pomorzan.

W pawilonie ma miejsce stała wystawa najstarszych zabytków archeologicznych Sopotu. Ekspozycja ta nosi nazwę „Najstarsze Dzieje Sopotu”.
Znajdziemy tam także opis pradziejów południowej strefy obszaru Morza Bałtyckiego, prezentowany z wykorzystaniem nowoczesnych technik audiowizualnych.
Ponadto, mieszczą się tam pracownie dla dzieci i młodzieży oferujące zajęcia praktyczne polegające na odtwarzaniu średniowiecznych rzemiosł.

Adres: Jana Jerzego Haffnera 63, 81-715 Sopot
Telefon: + 48 58 340 66 00
Mail: sekretariat@archeologia.pl
Strona www: https://archeologia.pl/oddzialy/grodzisko-sopot

Kościół św. Jerzego (dawny Ewangelicki Zbór Zbawiciela)

Zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1899-1901 pod patronatem cesarzowej Augusty Wiktorii która przekazała w darze 1000 marek. Cesarz Wilhelm II dołożył do tego 2000 marek osobiście zatwierdzając projekt i zalecając podwyższyć wieżę o 7,5 m, aby była widoczna dla statków płynących po zatoce. Na uroczystość poświęcenia świątyni w dniu 17 września 1901 roku przyjechała cesarzowa Niemiec. Kościół należał do ewangelików do maja 1945, kiedy to przekazano go Kościołowi rzymskokatolickiemu. Od stycznia 1948 roku kościół św. Jerzego pełni funkcje kościoła garnizonowego.

Adres: Tadeusza Kościuszki 1, 81-881 Sopot
Telefon: +48 58 551 05 48
Strona www: http://www.jerzy.sopot.pl/

Dom Zdrojowy

Pierwszy Dom Zdrojowy z salą balową wybudowano w 1824 r. Sale balowe i restauracyjne połączone były z hotelem i kasynem. Podczas działań wojennych w 1945 r. Dom Zdrojowy został prawie całkowicie zniszczony. Obecny budynek oddano do użytku w 2009 r. Znajdują się w nim m.in.: Państwowa Galeria Sztuki, Informacja Turystyczna, Pijalnia Wód Solankowych, restauracje, kawiarnie, galerie.

Adres: Powstańców Warszawy 2, 81-764 Sopot

Grand Hotel

Jest przykładem tradycyjnej architektury. Sylwetka stojącego tuż przy plaży, monumentalnego gmachu odzwierciedla bogatą i pełną anegdot historię tego jednego z najwytworniejszych hoteli w Polsce. Gościł on w swoich wnętrzach setki najznamienitszych postaci ze świata kultury, polityki i nauki. Wśród tych, których wizyty najczęściej się wspomina, byli m.in. Charles Aznavour, Marlena Dietrich, Charles de Gaulle, Greta Garbo i Jan Kiepura.

Adres: Powstańców Warszawy 12/14, 81-718 Sopot
Telefon: +48 58 520 60 00
Mail: H3419@sofitel.com
Strona www: https://www.sofitelgrandsopot.com/

Dworek Sierakowskich

XVIII-wieczny dworek, niegdyś letnia rezydencja rodu Sierakowskich, to jeden z najstarszych budynków Sopotu. Obecnie mieści się w nim Galeria Sztuki i siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.

Dworek oferuje mieszkańcom miasta i gościom odwiedzającym kurort wiele wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych. Towarzystwo od wielu lat zaprasza na wystawy i wernisaże, cykliczne koncerty muzyki klasycznej Czwartkowe Wieczory Muzyczne, Teatr przy Stole, Wiersze na Piętrze, spotkania literackie, wieczory poetycko-muzyczne, wydarzenia festiwalowe i inne. Wstęp na te przedsięwzięcia jest bezpłatny.

W dworku dostępne są bieżące i archiwalne publikacje wydawane przez Towarzystwo m.in. Rocznik Sopocki i dwumiesięcznik literacki „Topos”. We wnętrzu zabytkowego obiektu znajduje się także kameralna kawiarnia artystyczna Młody Byron.

Adres: ul. Józefa Czyżewskiego 12
Strona www: www.tps-dworek.pl

Państwowa Galeria Sztuki

W salach wystawienniczych o łącznej powierzchni 1 200 m. Państwowa Galeria Sztuki realizuje rocznie około dwudziestu pięciu wystaw sztuki współczesnej i tradycyjnej, prezentujących różnorodne zjawiska artystyczne. Galeria, dążąc do ukazania najważniejszych zjawisk sztuki polskiej i obcej oraz dotarcia do możliwie szerokiego kręgu odbiorców, współpracuje z galeriami i placówkami muzealnymi w kraju i za granicą. W rankingu tygodnika „Polityka” w 2015 roku Państwowa Galeria Sztuki zajęła 4. miejsce pośród galerii sztuki współczesnej w Polsce, a w 2017 roku zajęła już 3. miejsce!

Prezentowane były tu m.in. obrazy Jacka Malczewskiego ze zbiorów lwowskiej Galerii Narodowej, dzieła Georgesa Braque’a czy prace Iwana Ajwazowskiego. Wśród artystów, których prace oglądać można było w PGS, znaleźli się także m.in. Anna Szapocznikow, Artur Żmijewski, Katarzyna Kozyra, Magdalena Abakanowicz oraz Robert Kuśmierowski.

Adres: Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot
Telefon: +48 58 551 06 21
Mail: sekretariat@pgs.pl
Strona www: https://pgs.pl/

Bilety: https://tobilet.pl/panstwowa-galeria-sztuki.html 

Opera Leśna

Zadaszony, otoczony zielenią amfiteatr, który w opinii fachowców jest jednym z najznakomitszych pod względem akustyki obiektów w Europie. Przed widownią, liczącą 5 tys. słuchaczy, występowały takie sławy, jak: James Brown, Charles Aznavour, Whitney Houston, Annie Lennox, sir Elton John, a także Lionel Richie, Bryan Adams, Sting czy Simply Red.

W Operze Leśnej siedzibę ma Polska Filharmonia Kameralna Sopot – orkiestra smyczkowa występująca w najważniejszych salach koncertowych Europy.

Adres: Stanisława Moniuszki 12, 81-829 Sopot
Telefon: +48 58 555 84 00
Mail: sekretariat@bart.sopot.pl
Strona www: https://operalesna.pl/

Sopoteka

Sopoteka to filia Biblioteki Sopockiej. Ta nowo powstała i najnocześniejsza mediateka składa się z kilku stref, wśród których można znaleźć pracownię komputerową, stanowiska muzyczne, czytelnię z koszami plażowymi i miejscami cichej pracy oraz kącik dziecięcy z konsolami i kolorowymi klockami. Sercem tego miejsca jest wielofunkcyjna sala pełniąca rolę zarówno kina, teatru, jak i miejsca spotkań autorskich, wieczorków poetyckich, warsztatów muzycznych, wykładów podróżniczych czy historycznych. Tu spotykają się sprawy codzienne i wzniosłe. Naturalne, jasne drewno i biel. Kosze plażowe i poduchy.  E-booki, audiobooki i tradycyjna książka. Technologia i ludzie. Kultura, edukacja i rozrywka. Nowoczesność, która nie przytłacza, a inspiruje – idealnie opisuje Sopotekę.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty, między godziną 9.00 a 20.00.

Adres: Sopot Centrum, poziom +2, Tadeusza Kościuszki 14, 81-704 Sopot
Tel: +48 58 551 27 06
Strona www: http://www.mbp.sopot.pl/placowki/sopoteka

Sopocki Hipodrom

Miejsce międzynarodowych zawodów konnych oraz centrum rekreacji dla mieszkańców i gości. Doskonała bieżnia i malownicze położenie – sąsiedztwo zalesionych wzgórz morenowych i Zatoki Gdańskiej – sytuują go w czołówce tego typu obiektów sportowych. Trybuny są tak ulokowane, że jest to jedyny hippiczny obiekt na świecie z widokiem na morze. Sopocki Hipodrom jest gospodarzem Międzynarodowych Oficjalnych Zawodów w Skokach CSIO*****, wyścigów i wielu innych imprez, nie tylko hippicznych.

Adres: Polna 1, 81-475 Sopot
Telefon: +48 58 551 78 96
Mail: hipodrom@sopot.pl
Strona www: http://www.hipodrom.sopot.pl/pl/

Aquapark

Aquapark Sopot to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc związanych z rozrywką dla całej rodziny w Trójmieście. Możesz tu nie tylko aktywnie wypoczywać przez cały rok, ale także kompleksowo zadbać o swoje ciało. Oprócz wspaniałego parku wodnego urządzono Świat Saun i Spa. W podziemiach obiektu znajduje się  jedyny w Sopocie klub bowlingowy z sześcioma profesjonalnymi torami, barem i strefą bilardową. Restauracja z doskonałym menu, w którym nasi goście biorą udział w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych, jest idealnym dodatkiem do Aquaparku Sopot. Restauracja dysponuje częścią wypoczynkową na świeżym powietrzu i wyjściem na taras z bezpośrednim dostępem do plaży.

Adres: Zamkowa Góra 3, 81-713 Sopot
Telefon: +48 58 555 85 55
Mail: sekretariat@aquaparksopot.pl
Strona www: http://www.aquaparksopot.pl/index.html

Korty tenisowe

Już od 1897 r., kiedy to otwarto pierwszy kort, można tu aktywnie spędzać wolny czas. Obecnie miłośnicy tenisa mają do dyspozycji 28 ogólnodostępnych kortów, w tym 7 kortów krytych.

Trasy rolkowo-rowerowe

W zmodernizowanym Parku Północnym możliwe jest bezkolizyjne i oddzielne korzystanie ze ścieżek rowerowych, pieszych i rolkowych. Ponadto Sopot, z uwagi na unikalne w skali kraju ukształtowanie terenu, doskonale nadaje się zarówno do rowerowej rekreacji komfortowymi trasami nadmorskimi, jak i do iście górskich wyścigów skrajem wysoczyzny morenowej. Gęsta sieć dróg rowerowych czyni z Sopotu miasto bezpieczne i przyjazne dla ruchu rowerowego.

Łysa Góra

Blisko 300-metrowy orczykowy wyciąg narciarski (110 m n.p.m. – różnica poziomów 39 m), na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, to miejsce, z którego jeżdżąc na nartach można podziwiać morze. Na gości czekają dwie trasy narciarskie, tor saneczkowy, wydzielone miejsce dla szkółki narciarskiej, profesjonalna kadra instruktorska oraz doskonale zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu i serwis. Dla sympatyków snowboardu przygotowano snowpark.

Adres: Al. Niepodległości 769, 81-881 Sopot
Telefon: +48 501 359 698
Mail: biuro@lysa-gora.pl
Strona www: www.lysa-gora.pl

Stadion Leśny

Pełnowymiarowy stadion lekkoatletyczny, miejsce treningów obecnych i przyszłych olimpijczyków. Dzięki swojemu po-łożeniu w obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zaliczany jest do najpiękniejszych stadionów lekkoatletycznych w Europie.

Adres: Generała Józefa Wybickiego 48, 81-842 Sopot
Telefon: +48 58 551 23 60
Strona www: http://stadionlesny.pl/

Stadion „Ogniwo” im. Edwarda Hodury

Najwyższej jakości, pełnowymiarowe i oświetlone boisko ze sztucznej trawy, uzupełnione nowoczesną infrastrukturą. Obiekt oferuje świetne warunki do organizacji rozgrywek ligowych, amatorskich oraz imprez integracyjnych.

Kart Center

KartCenter w Sopocie to jeden z największych i najnowocześniejszych torów gokartowych w Polsce. Jest świetną zabawą dla każdego kto ma powyżej 1,30 m wzrostu i chce przez chwilę poczuć się jak kierowca F1.

Karting uczy strategii, opanowania i precyzji za kierownicą

Adres: 3 Maja 67/69, 81-850 Sopot
Telefon: +48 692 277 978
Mail: info@kartcenter.pl
Strona www: http://kartcenter.pl/

Ergo Arena

Widowiskowo-sportowa hala dzięki swej nowoczesnej konstrukcji może pomieścić nawet 15 tys. widzów. Daje możliwość rozgrywania całego wachlarza konkurencji sportowych. Gwarantuje też najwyższą jakość wydarzeń sportowych, imprez muzycznych oraz widowisk teatralnych. Pełne zaplecze techniczne pozwala także organizować konferencje, spotkania biznesowe, targi, bankiety, gale czy inne, mniej konwencjonalne wydarzenia. W 2014 r. Ergo Arena gościła Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.

Adres: Plac Dwóch Miast 1, 80-344 Gdańsk
Telefon: + 48 58 767 21 01
Mail:  info@ergoarena.pl
Strona www: http://ergoarena.pl/

Teatr na Plaży

Teatr na Plaży jest sceną teatralną łączącą formułę teatru impresaryjnego z teatrem instytucjonalnym, która mieści się na skraju plaży, w sopockim Parku Północnym. Teatr w swojej nowej formule wystartował w 2013 roku. Do końca 2012 roku działała tu Sopocka Scena Off de Bicz, natomiast w miesiącach letnich działa tu równolegle Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej.

Sam teatr to scena z widownią na 90 miejsc, ale również foyer, w którym mieści się Klub Atelier oraz sala prób, w której odbywają się zajęcia i warsztaty artystyczne.

W teatrze obok działalności impresaryjnej, realizowane są autorskie projekty kulturalne oraz spektakle, które trafiają do stałego repertuaru. I pomimo, że Teatr na Plaży nie posiada własnego zespołu aktorskiego, to spektakle są realizowane z udziałem zaproszonych gości lub w koprodukcji z innymi teatrami lub ngo’sami.

Adres: Aleja Franciszka Mamuszki 2, 81-701 Sopot
Telefon: +48 58 555 22 34
Mail: info@teatrnaplazy.pl
Strona www: http://www.teatrnaplazy.pl/

Teatr BOTO

W samym centrum Sopotu, na placu przy fontannie Jasia Rybaka, mieści się Teatr BOTO. To przesiąknięte wydarzeniami kulturalnymi miejsce stworzyli pasjonaci teatru i muzyki. Na piętrze mieści się kameralna scena z widownią na 55 miejsc. Odbywają się tu spektakle, koncerty, cykliczne jam sessions (bluesowe w poniedziałki i jazzowe w czwartki), spotkania literackie. W sezonie letnim organizujemy również koncerty w naszym ogródku. Na parterze znajduje się Baroteka wraz z przestrzenią wystawienniczą. Bar oferuje szeroki wybór napojów alkoholowych i bezalkoholowych.

Adres: ul. Bohaterów Monte Cassino 54B 81-758 Sopot
otwarte w godzinach 14:00-2:00
Telefon do:
BAROTEKI (rezerwacje stolików) +48 58 351 10 83 (w godzinach otwarcia)
SCENA (spektakle, koncerty, bilety) +48 600 464 619 (od 12 do 20 w dni wydarzeń)

Strona www:  boto.art.pl/
fb:  www.facebook.com/teatrboto/
instagram: teatr_boto

Scena Kameralna Teatru Wybrzeże

Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów teatralnych w kraju. Widownia nowej sceny mieści 250 osób. Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Adres: Bohaterów Monte Cassino 30, 81-703 Sopot
Telefon: +48 58 551 50 40
Mail: bilety@teatrwybrzeze.pl
Strona www: https://www.teatrwybrzeze.pl/scena-kameralna/

Statek Pirat

Stylizowany statek piracki zaprasza na rejsy widokowe po Zatoce Gdańskiej. Na pokładzie bar i restauracja.

40 minutowe widokowe rejsy, rozpoczynające się i kończące przy sopockim molo,
dalekie czartery po całej Zatoce Gdańskiej, rozgrzany do czerwoności Grill Roger na śródokręciu, serwujący potrawy z grilla i rozmaite sałatki,

Szef Kuchni poleca wyborne dania: odwiedź Przylądek Dobrego Smaku na zadaszonym pokładzie,
Barman kusi zimnym piwem i pirackimi drinkami w Drink Barze, weekendami pogrywa muzyka na żywo, wybijanie monet okolicznościowych

Adres: Molo w Sopocie

Telefon:+48 724 242 481
Mail: marketing@statekpirat.pl
Strona www: www.statekpirat.pl

Katamaran Sta Maria

Zapraszamy na rejsy jedynym takim jachtem na Zatoce Gdańskiej. 
Start: Marina Sopot
Czas trwanie rejsu około 1,5h
Godziny: 11.00; 14.00; 17.00 oraz rejs o zachodzie słońca (godzina zmienna)

Na pokład możemy zabrać do 22 osób, co gwarantuje kameralną atmosferę w trakcie rejsu.

Na katamaranie organizujemy też eventy, spotkania rodzinne a także rejsy w gronie znajomych.
To atrakcyjna i ekskluzywna forma spędzania wolnego czasu.

Adres: Marina Jachtowa przy Molo w Sopocie
Telefon:+48 881 078 327
Mailinfo@rejsywave58.pl
Strona www: www.rejsywave58.pl
FB: https://www.facebook.com/waveStaMaria

Rejsy po Zatoce – Premium Yachting

Zapraszamy na rejsy biletowane jachtem żaglowym, w tym na kultowy -  rejs o zachodzie słońca z kieliszkiem prosecco! W trakcie którego odkryjecie Sopot i Trójmiasto od wody. Jachty posiadają pokład zewnętrzy i ogrzewany wewnętrzny w pełni chroniący przed warunkami atmosferycznym. Rejsy organizowane są codziennie. Bilety do nabycia na www.premiumyachting.pl- cena 135 zł od osoby – 2 godzinny rejs.

Możliwość organizacji rejsu w dowolny zakątek Zatoki Gdańskiej – np. na Hel lub do Gdańska!

Wynajem jachtów i motorówek na rejsy prywatne, spotkania firmowe i regaty. Rozbudowaliśmy ofertę o inne wodne aktywności jak skuter lub SUP, oraz catering.

Jesteś nad morzem- zabierzemy Cię na morze!!!

Adres: Marina Sopot
Telefon:+48 722 500 500
Mail: kontakt@premiumyachting.pl
FB: https://www.facebook.com/PremiumYachtingSopot
IG: https://www.instagram.com/premium_yachting/

Taras Widokowy (Gdańsk Oliwa)

Taras widokowy na 32 piętrze Olivia Star to ogólnodostępna przestrzeń, położona 130 metrów nad ziemią, z której podziwiać można niepowtarzalną panoramę całego Trójmiasta. Oprócz niezapomnianego widoku odwiedzający mogą liczyć na atrakcyjną ofertę kulinarną, kameralne koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Adres: al. Grunwaldzka 472C,  80-309 Gdańsk
Mail: taras@oliviastar.pl
Strona www: https://www.oliviastar.pl/taras-widokowy.html

Centrum Nauki EXPERYMENT

Centrum Nauki EXPERYMENT to interaktywne wystawy i przestrzeń do twórczego eksperymentowania. Tutaj rodzą się pasje i fascynacja nauką. To miejsce zaprasza każdego i zachęca do odkrywania i poznawania świata. Nasze pokazy, warsztaty, wydarzenia angażują, uczą i bawią.
Lubimy wszystkie pytania.
Lubimy naukę!

Adres: al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia
Mail: bilety@experyment.gdynia.pl
Strona www: experyment.gdynia.pl