Razem z Miastem Sopot i Państwową Galerią Sztuki w Sopocie zapraszamy na 8. FESTIWAL FOTOGRAFII W RAMACH SOPOTU, który odbędzie się w dniach 2-18.09.2022

FENOMEN – w tegorocznej 8. edycji festiwalu właśnie to hasło stało się motywem przewodnim łączącym projekty głównej części prezentowanych wystaw.

Pojęcie fenomenu w najogólniejszym i potocznym ujęciu oznacza coś wyjątkowego, osobliwego, godnego podziwu, a nawet magicznego.  Ale również określa zjawisko, rzecz podlegającą poznaniu i postrzegalną, będącą obserwowalnym obiektem lub wydarzeniem, przedmiot możliwego doświadczenia, który jest jednocześnie drogą do zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości.

Na tegorocznej edycji Festiwalu Fotografii w ramach Sopotu, jak w poprzednich latach pojawią się projekty trzech artystów, którzy uczestniczyli w programie rezydencji fotograficznej, będącym już charakterystycznym elementem tego wydarzenia, realizując swoje projekty w Sopocie. Nie obowiązują ich praktycznie żadne ograniczenia merytoryczne czy formalne, mają pełną swobodę w wyborze tematu i sposobu realizacji.

W tym roku do programu rezydencyjnego zaprosiliśmy Igora Pisuka, który dzięki scenerii i atmosferze miejsca powrócił wspomnieniami do lat dzieciństwa, Tomasza Kaweckiego, który zafascynował się tematem demonologii kaszubskiej, badając w jaki sposób przenika się z kulturą i tradycjami oraz Sørena Lilholta, artystę pochodzącego z Danii, który posługując się filozofią fenomenologii badał w jaki sposób medium fotografii w subiektywny sposób wpływa na jego obserwacje i możliwość adaptacji w nowej, nieznanej przestrzeni.

Tegoroczny festiwal będzie również obfitował w wyjątkową jak do tej pory ilość fenomenalnych wystaw premierowych, nie pokazywanych dotychczas szerszej publiczności. Swoje indywidualne ekspozycje pokażą: Kacper Kowalski z projektem „Horyzont zdarzeń”, Hubert Humka z wystawą o tytule „Divine” i Patryk Bułhak, który zagości w Sopocie z serią fotografii zatytułowaną „Porzucone córki tygrysa”. Indywidualne wystawy zaprezentują również Agnieszka Sejud, której kuratorem jest Adam Mazur i artystka o pseudonimie Eva Yarrow.

W ramach promocji młodych talentów zaprezentujemy poplenerową wystawę studentów Szkoły Filmowej w Łodzi / PWSFTviT, a także zbiorową wystawę najciekawszych prac fotograficznych przygotowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Ósma edycja Festiwalu w Ramach Sopotu to również zagraniczni goście – tym razem w ramach współpracy nadbałtyckiej zaprosiliśmy artystów z Danii. Wspomniany wcześniej Søren Lilholt uczestnik programu rezydenckiego, z wielką przyjemnością zaprezentujemy także przekrojową wystawę wybitnej fotografki Trine Søndergaard. Ponadto będzie można zobaczyć grupową wystawę „Soil Studies” przygotowaną przez kuratorkę Galeri Image w Aarhus Beate Cegielska.

Maja Kaszkur, Kuratorka FFWRS

WIECEJ INFORMACJI: www.wramachsopotu.pl