Sopot jest  najbardziej zielonym miastem w Polsce i plasuje się w czołówce miejsc z najczystszym powietrzem, samorząd prowadzi liczne kampanie aby poprawić jakość segregacji i zmniejszyć ilość plastiku w obiegu. Wszyscy wspólnie zachęcamy do picia sopockiej kranówki. Jednym słowem dobro ziemi leży nam na sercu.

Gala przyznawania Sopockich Pereł już za nami ale dopiero teraz możemy podzielić się szczególną informacją z nią związaną. Nie bez powodu od początku jedna z kategorii konkursu Sopockie Perły była dedykowana działaniom Pro ekologicznym, a obecnie wyróżniamy je w szerszej kategorii CSR.  Dbałość o środowisko od pierwszej edycji wpisywała się w cele konkursu przy tegorocznej edycji postanowiliśmy pójść jednak krok dalej.

Obliczenia śladu węglowego

W odpowiedzi na światowe pro środowiskowe trendy, we współpracy z nowym partnerem  firmą TerGo, zdecydowaliśmy, że czas obliczyć ślad węglowy gali. Firma TerGo  zajmuje się liczeniem śladu węglowego, planowaniem strategii redukcyjnych oraz kompensowaniem nieuniknionych emisji gazów cieplarnianych. Dzięki jej kalkulatorowi online mogliśmy przekonać się jaki jest ślad węglowy wydarzenia. I już dzisiaj zachęcamy wszystkich do pójścia naszym „śladem”, jak wiadomo świadomość problemu to pierwszy krok do zmiany.

Neutralizacja nieuniknionych emisji gazów cieplarnianych

Po obliczeniu śladu węglowego gali zgodnie stwierdziliśmy, że już w tej edycji chcemy przysłużyć się Ziemi i zneutralizować 100% śladu węglowego powstałego w wyniku organizacji gali wręczenia nagród. Dzięki temu impreza w roku 2022 była neutralna węglowo, co oznacza, że 100% emisji powstałych w wyniku wydarzenia zostało skompensowanych wysokiej jakości offsetami węglowymi. Skorzystaliśmy w tym celu z jednostek redukcji VER oferowanych przez TerGo i pozyskiwanych z projektu agro leśnego prowadzonego zgodnie z rygorystycznymi, międzynarodowymi standardami w rejonach wskazanych zasadami sprawiedliwości klimatycznej. Dzięki temu razem z miastem Sopot, redukując swój ślad węglowy, przyczyniliśmy się do wspierania bioróżnorodności i rozwijania projektów agro leśnych w krajach rozwijających się.

Coraz częściej w Polsce organizatorzy konferencji, targów i różnego rodzaju eventów przyglądają się temu, jaki wpływ mają wydarzenia na ocieplenie klimatu. Dlatego każda inicjatywa w kierunku redukowania emisji CO2e to powód do dumy i dobry przykład dla innych z branży. W pełni zgadzamy z naszą ekspertkę Eweliną Sasin iż nie potrzebujemy najlepszych firm na świecie, ale potrzebujemy firm najlepszych dla świata. Dlatego zachęcamy do działania  naszą branżę ale zaczynamy od Siebie!

Więcej informacji o firmie TerGo na https://pl.tergo.io/, a o konkursie: https://visit.sopot.pl/konkurs-sopockie-perly/

Autorka Izabela Werbel