Razem z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie zapraszamy jesienią na wyjątkowe wystawy:
29.09.2022 – 8.01.2023

Bujność. Atlas nieskończonych możliwości. 20-lecie konkursu Artystyczna Podróż Hestii.

Rozkwit młodej sztuki polskiej w ostatnich dwudziestu latach był wyjątkowo bujny. Artystki i artyści biją dzisiaj rekordy aukcyjne, bez kompleksów wchodzą na rynki zagraniczne, są wyraźnym głosem politycznego sprzeciwu i równouprawnienia. Większość z nich spotkała się w jednym miejscu: na konkursie Artystyczna Podróż Hestii. Wystawa „Bujność. Atlas nieskończonych możliwości” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie będzie podsumowaniem 20 lat istnienia jednego z najważniejszych konkursów młodej sztuki w Polsce.

Prace z kolekcji Fundacji Artystyczna Podróż Hestii same w sobie opowiadają historię młodej polskiej sztuki w ostatnich dwóch dekadach. Są przeglądem tematów i wątków, które organizowały i organizują wyobraźnię studentów i studentek. Obok wybranych prac z kolekcji zobaczymy także prace nowe, poszerzające kontekst, rozwijające horyzont artystycznych praktyk, świadczące o rozwoju ich wyobraźni. Bo ona – jak atlas – nie da się zatrzymać w miejscu, nie da się zatrzymać w czasie. 20 lat konkursu Artystyczna Podróż Hestii to ponad trzy tysiące zgłoszonych artystów i artystek. Setki zostało wyróżnionych w finałach, kilkudziesięciu nagrodzonych wyjechało w miesięczną podróż rezydencyjną w Nowym Jorku, Walencji lub Wilnie.

Artyści i artystki biorący udział w wystawie:

Natalia Bażowska, Izabela Chamczyk, Norbert Delman, Xavery Deskur, Zuzanna Dolega, Kornelia Dzikowska, Józef Gałązka, Małgorzata Goliszewska, Marcin Grzęda, Veronika Hapchenko, Marcin Janusz, Ewa Juszkiewicz, Katarzyna Kimak, Mateusz Kolwaczyk, Olga Kowalska, Kamil Lisek, Krzysztof Maniak, Agnieszka Mastalerz, Jan Możdżyński, Bruno Neuhamer, Krzysztof Nowicki, Łukasz Patelczyk, Cyryl Polaczek, Jan Porczyński, Jakub Rebelka, Mateusz Sarzyński, Aleksander Sovtysik, Piotr Urbaniec, Marek Wodzisławski, Bożna Wydrowska, Marcin Zawicki.

kuratorki wystawy: Magdalena Kąkolewska (Artystyczna Podróż Hestii)
mecenas wystawy: ERGO Hestia

22 października 2022 – 8 stycznia 2023
22 października o godzinie 12:00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Teresa Pągowska. Głębiej niż moje wiem.

W 1961 roku, u progu swojej kariery, Teresa Pągowska została wpisana przez Petera Selza do nieformalnego kanonu polskiej sztuki powojennej, poprzez obecność na słynnej wystawie „Fifteen Polish Painters” w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Sześćdziesiąt lat po nowojorskiej wystawie artystkę przypomniała Fundacja Rodziny Staraków, organizując w Galerii Spectra Art Space pokaz jej twórczości od 1960 roku po dzieła z ostatniego okresu życia. Zaproszenie do przeniesienia warszawskiej wystawy znakomitej artystki do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, jako jednej z pierwszych za dyrekcji Eulalii Domanowskiej, jest symbolicznym powrotem do tradycji tutejszego środowiska artystycznego, a jednocześnie podkreśleniem i docenieniem roli Teresy Pągowskiej w historii polskiej sztuki. Któż niż ona i jej znakomita, poetycka, jednocześnie inteligentna i emocjonalna twórczość nadawałby się lepiej do otwarcia nowego rozdziału w historii galerii, która cały czas się dla Państwa zmienia.

Malarstwo oraz postawa twórcza Teresy Pągowskiej są przykładem zdeklarowanej i przemyślanej osobności, która stanęła u podstaw znaczącego dzieła w historii figuracji w polskiej sztuce. Jej wyrazem jest słynne zdanie wypowiedziane przez artystkę podczas jednego z wywiadów „Nie jestem specjalistką od morza, od kobiet ani od mężczyzn czy zwierząt. Ja jestem ja: Teresa Pągowska”. Obrazy Teresy Pągowskiej są uwodzicielskie i intrygujące, zmysłowe i melancholijne. Pełne wysmakowanych zestawień kolorystycznych, przykuwających wzrok, wręcz widowiskowych sylwetek komponowanych z niezwykłą lekkością w niezapomniane kompozycje.

Wystawa przygotowana we współpracy z Fundacją Rodziny Staraków i rodziną Artystki.

Kuratorka: Ania Muszyńska

Państwowa Galeria Sztuki
Plac Zdrojowy 2
wtorek-niedziela, godz. 11:00-18:00

Więcej informacji i bilety: https://pgs.pl/

Obrazy:

APH Kolekcja, Ewa Juszkiewicz, „Pływaczki połowa całości” 2009
Teresa Pągowska, „Monochromat” Starak Collection