Kąpielisko – Łazienki Południowe I. obok wejścia nr  23 jako pierwsze z 7  kąpielisk miejskich, jest czynne już od dzisiaj (15 czerwca) do 15 września. Pozostałe zostaną otwarte 1 lipca i będą czynne przez całe wakacje. W sezonie letnim nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będzie 60 pracowników Sopockiego WOPR.

W rozpoczynającym się sezonie mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z 7 strzeżonych kąpielisk, każde ma długość 100 m linii brzegowej. Cztery kąpieliska usytuowane są po stronie północnej molo, trzy po stronie południowej. Strzeżone odcinki plaż nie tworzą linii ciągłej, zostały wytyczone na najchętniej odwiedzanych fragmentach plaż. Ratownicy Sopockiego WOPR obserwujący plaże z ustawionych tam siedmiu wież mają możliwość obserwacji także fragmentów niestrzeżonych. Dodatkowo te obszary patrolować będą 2 grupy patrolowe. Kąpielisko miejskie rozpoczyna funkcjonowanie 15 czerwca i będzie czynne do 15 września, w godzinach od 9.30-17.30. Pozostałe sopockie kąpieliska będą czynne od 1 lipca do 31 sierpnia, również w godzinach 9.30-17.30.

Na terenie Miasta Sopotu w 2023 roku wyznaczono następujące kąpieliska:

  1. Kąpielisko morskie Sopot Kamienny Potok – Koliba zlokalizowane między wejściami na plażę nr 4 a Nr 6,
  2. Kąpieliska morskie Sopot 13-17 zlokalizowane między wejściami na plażę nr 13 a Nr 16 ,
  3. Kąpielisko morskie Sopot – Park Północny zlokalizowane w odległości 65 m od wejścia na plażę nr 20 w kierunku wejścia nr 19 oraz 35 m w kierunku Molo wzdłuż linii brzegu,
  4. Kąpielisko morskie Sopot – K22 zlokalizowane w odległości 100 m od wejścia na plażę nr 22 w stronę Molo
  5. Kąpielisko morskie Sopot – Łazienki Południowe I  na wysokości wejścia na plażę nr 23,
  6. Kąpielisko morskie – Łazienki Południowe II  zlokalizowane od wejścia na plażę nr 29  w kierunku wejścia Nr 30
  7. Kąpielisko morskie Sopot – 32A-33  zlokalizowane 50 m od wejścia na plażę nr 33 w obu kierunkach wzdłuż linii brzegowej.

Bezpieczne plaże

Na sopockich kąpieliskach codziennie dyżurować będzie 30 ratowników – na plażach, w łódkach, a także w centrum koordynacji. Biorąc pod uwagę godziny dyżurów i system zmianowy, przez cały sezon będzie to ok. 60 osób. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo na całym odcinku wybrzeża w granicach Sopotu, liczącym około 4 km. Ratownicy Sopockiego WOPR mają do dyspozycji 2 quady z przyczepką do transportowania osób poszkodowanych, motorówki – w tym nową, kabinową, skutery wodne, a także drony z kamerami termowizyjnymi do poszukiwania osób w wodzie, defibrylatory AED i inny sprzęt do udzielania pomocy medycznej.

Od 1 lipca 2023 do 31 sierpnia, codziennie w godzinach 8.00-20.00 dyżurować będzie także grupa interwencyjna Sopockiego WOPR, złożona z 4 ratowników wyposażonych w quad z przyczepką, łódź typu rib i niezbędny sprzęt medyczny. Od 15 do 30 czerwca 2023 oraz 1-15 września, w weekendy i święta w godzinach 8.00-20.00 będzie to 2 ratowników wyposażonych jak wyżej. Ponadto w siedzibie Sopockiego WOPR znajduje się punkt pomocy przedmedycznej, a nocą utrzymywany będzie dyżur ratownika.

Bezpiecznie z opaską

Osoby wybierające się na plaże z dziećmi mogą już odbierać specjalne opaski, które pomogą w szybkim odnalezieniu rodziców lub opiekunów dzieci zagubionych na plaży. Każda wyposażona jest w pamięć w której rodzic może zapisać swój numer telefonu. Jeśli maluch posiadający taką opaskę zagubi się, każdy, kto go spotka będzie miał możliwość dodzwonienia się do jego rodziców lub opiekunów uzyskując ich numer po przyłożeniu swojego telefonu do opaski dziecka. Opaski bezpłatnie można odbierać w naszych punktach Informacji Turystycznej i u ratowników Sopockiego WOPR. Więcej informacji: Sopot Bezpieczna Plaża MIYA

Plaża dostępna

Sopocka plaża miejska (wejście nr 23) przygotowana jest w tym sezonie, podobnie jak w ubiegłych latach, do odwiedzin osób z niepełnosprawnościami i innych osób o szczególnych potrzebach. Na kąpielisku jest szeroka kładka prowadząca w głąb plaży, toaleta i przebieralnie, opłukiwacze z wygodnym dojazdem, a także specjalna amfibia umożliwiająca kąpiel osobom z niepełnosprawnościami. Takie osoby mogą również skorzystać z pomocy pracowników kąpieliska.

Certyfikat „Plaże dla Wszystkich”

W ubiegłym roku cztery nadmorskie kurorty, a wśród nich Sopot, znalazły się w finale jedynego w Polsce projektu „Plaże dla Wszystkich”, realizowanego przez Fundację „Machina Zmian”. W ramach programu polskie plaże są sprawdzane pod względem ich funkcjonalności i dostępności, również dla osób z niepełnosprawnościami i osób o szczególnych potrzebach. W tym roku sopocki MOSiR ponownie wystąpił o przyznanie certyfikatu.

Sprzątanie plaż

Sprzątanie sopockiej plaży od 1 maja do 30 września odbywa się codziennie. Sprzątanie mechaniczne prowadzone jest do godziny 9.00, sprzątanie ręczne od godziny 9.00 do godziny 20.00. Codziennie też kontrolowana jest czystość, kontrolę prowadzą pracownicy MOSiR.

Glony sprzątane są mechanicznie, przez ciągnik z broną z sitem – codziennie od godziny 6.00 do 9.00 (po tej godzinie sprzęt nie może wjeżdżać na plażę, dlatego następne wybieranie glonów następuje od rana kolejnego dnia). Sopocki MOSiR zbiera glony z plaż miejskich przy wejściach 7 do 9, 11 do 13, 17 do 19, od hotelu Sheraton do molo, od molo do wejścia 24, od 25 do 31/32, od 35 do 45. Natomiast o sprzątanie plaż dzierżawionych dbają dzierżawcy.

Z psem na plażę

Na sopockie plaże można wybrać się z psem, ale tylko w określonych miejscach. Plaże dla psów są usytuowane przy granicach z Gdynią i Gdańskiem, przy wejściach na plaże nr 1 i 2 oraz od nr 43 do 45. Pies na plaży powinien być na smyczy i w kagańcu. Należy też pamiętać, że właściciel czworonoga ma obowiązek po nim posprzątać.