15 czerwca otwarte zostało kąpielisko miejskie w Sopocie, które będzie czynne do połowy września. Nowością w tym sezonie są dłuższe dyżury ratowników, którzy na kąpielisku pozostaną do godziny 19.30. Pozostałe sopockie kąpieliska zostaną otwarte 1 lipca i będą czynne przez całe wakacje. Latem nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będzie 60 ratowników sopockiego WOPR.

W rozpoczynającym się sezonie Sopot odda do dyspozycji mieszkańców i turystów 7 strzeżonych kąpielisk, każde o długości 100 m linii brzegowej. Cztery kąpieliska usytuowane są po stronie północnej molo, trzy po stronie południowej. Strzeżone odcinki plaż nie tworzą linii ciągłej, zostały wytyczone na najchętniej odwiedzanych fragmentach plaż. Ratownicy Sopockiego WOPR obserwujący plaże z siedmiu wież mają możliwość obserwacji także fragmentów niestrzeżonych. Te obszary są również nadzorowane przez patrole ratowników grupy interwencyjnej. Kąpielisko miejskie ruszyło 15 czerwca i będzie czynne do 15 września, w godzinach od 9.30-19.30. Pozostałe sopockie kąpieliska będą czynne od 1 lipca do 31 sierpnia, z dyżurami ratowników w godzinach 9.30-17.30.

Bezpieczne plaże

Na sopockich kąpieliskach codziennie dyżurować będzie 30 ratowników – na plażach, w grupie interwencyjnej, a także w centrum koordynacji. Biorąc pod uwagę godziny dyżurów i system zmianowy, przez cały sezon będzie to ok. 60 osób. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo na całym odcinku wybrzeża w granicach Sopotu, liczącym około 4 km. Ratownicy Sopockiego WOPR mają do dyspozycji quady z przyczepką do transportowania osób poszkodowanych, motorówki i łódź kabinową, skutery wodne, a także drony z kamerami termowizyjnymi do poszukiwania osób w wodzie, defibrylatory AED i inny sprzęt niezbędny do udzielania pomocy medycznej.

Od 1 lipca 2023 do 31 sierpnia, codziennie w godzinach 8.00-20.00 dyżurować będzie także grupa interwencyjna Sopockiego WOPR, złożona z 4 ratowników wyposażonych w quad z przyczepką, łódź typu rib i niezbędny sprzęt medyczny. Od 15 do 30 czerwca 2023 oraz 1-15 września, w weekendy i święta w godzinach 8.00-20.00 będzie to 2 ratowników wyposażonych jak wyżej. Ponadto w siedzibie Sopockiego WOPR znajduje się punkt pomocy przedmedycznej, a nocą utrzymywany będzie dyżur ratownika.

Plaża dostępna

Sopocka plaża miejska (wejście nr 23) przygotowana jest w tym sezonie, podobnie jak w ubiegłych latach, do odwiedzin osób z niepełnosprawnościami i innych osób o szczególnych potrzebach. Na kąpielisku jest szeroka kładka prowadząca w głąb plaży, toaleta i przebieralnie, opłukiwacze z wygodnym dojazdem, a także specjalna amfibia umożliwiająca kąpiel osobom z niepełnosprawnościami. Takie osoby mogą również skorzystać z pomocy pracowników kąpieliska. Nowością w tym sezonie są dłuższe dyżury ratowników, którzy będą na plaży w godzinach 9.30-19.30.

Bezpiecznie z opaską

Osoby wybierające się na plaże z dziećmi mogą zdobyć specjalne opaski, które pomogą w szybkim odnalezieniu rodziców lub opiekunów dzieci zagubionych na plaży. Każda wyposażona jest w pamięć, w której rodzic może zapisać swój numer telefonu. Jeśli maluch posiadający taką opaskę zagubi się, każdy, kto go spotka będzie miał możliwość dodzwonienia się do jego rodziców lub opiekunów uzyskując ich numer po przyłożeniu swojego telefonu do opaski dziecka. Opaski są bezpłatne i można je odebrać w punktach Informacji Turystycznej i u ratowników Sopockiego WOPR. Trafiły także do niektórych hoteli i restauracji nadmorskich. Miasto Sopot przygotowało je we współpracy z firmą MIYA Cosmetics.

Sprzątanie plaż

Sprzątanie sopockiej plaży od 1 maja do 30 września odbywa się codziennie. Sprzątanie mechaniczne prowadzone jest do godziny 9.00, sprzątanie ręczne od godziny 9.00 do godziny 20.00. Codziennie też kontrolowana jest czystość, kontrolę prowadzą pracownicy MOSiR.

Glony sprzątane są mechanicznie, przez ciągnik z broną z sitem – codziennie od godziny 6.00 do 9.00 (po tej godzinie sprzęt nie może wjeżdżać na plażę, dlatego następne wybieranie glonów następuje od rana kolejnego dnia). Sopocki MOSiR zbiera glony z plaż miejskich przy wejściach 7 do 9, 11 do 13, 17 do 19, od hotelu Sheraton do molo, od molo do wejścia 24, od 25 do 31/32, od 35 do 45. Natomiast o sprzątanie plaż dzierżawionych dbają dzierżawcy. Roczny koszt sprzątania plaż miejskich (obsługa MOSiR) to 731 824 zł.

Z psem na plażę

Na sopockie plaże można wybrać się z psem, ale tylko w określonych miejscach. Plaże dla psów są usytuowane przy granicach z Gdynią i Gdańskiem, przy wejściach na plaże nr 1 i 2 oraz od nr 43 do 45. Pies na plaży powinien być na smyczy i w kagańcu. Należy też pamiętać, że właściciel czworonoga ma obowiązek po nim posprzątać.