KULTURALNY SOPOT

Teatry

Muzea

Rzeźby

Galerie

Obiekty koncertowe

Wydarzenia cykliczne

Inne

MOC KULTURALNYCH ATRAKCJI

Sopot to wyjątkowe miasto, które określane jest często miastem artystów lub miastem kultury. To miasto inspiracji, od zawsze zamieszkiwane przez wielu artystów.

Sopot posiada także bardzo bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych, skierowaną do mieszkańców i turystów. Do najważniejszych cyklicznych imprez kulturalnych należą m.in.:  Międzynarodowy Festiwal Chóralny MUNDUS CANTAT, Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej DWA TEATRY, Sopot Film Festival, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny SOPOT CLASSIC, Festiwal LITERACKI SOPOT, Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction oraz Sopot Jazz Festival. Różnorodność i intensywność oferty kulturalnej Sopotu wyróżnia to miasto na tle innych w kraju.

W Sopocie, poza największym obiektem kulturalnym jakim jest Opera Leśna, działa także Państwowa Galeria Sztuki, Muzeum Sopotu, SOPOTEKA – nowoczesna mediateka, która jest jedną z filii Biblioteki Sopockiej. Sopot posiada 3 sceny teatralne: Teatr Atelier, Scenę Kameralną Teatru Wybrzeże oraz Teatr BOTO. Na terenie miasta prężnie działa również  19-osobowa orkiestra smyczkowa – Polska Filharmonia Kameralna Sopot. We wnętrzach zabytkowego Dworku Sierakowskich natomiast ma swoją siedzibę Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, które prowadzi centrum kultury dla mieszkańców Sopotu, uzupełniając tym samym kalendarz wydarzeń.

Sopot nieustannie poszerza swoją ofertę kulturalną. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki otrzymuje różne wyróżnienia i plasowany jest na pierwszych miejscach w różnego rodzaju rankingach.  Sopot ma jeden z najwyższych wskaźników wydatków na kulturę w przeliczeniu na 1 mieszkańca i przez zespół Fundacji Res Publica Sopot został oceniony jako miasto, w którym twórcy i animatorzy kultury mają najlepsze warunki do rozwoju. Oferta kulturalna Sopotu wciąż się rozwija i wzbogaca, aby miasto nadal mogło być nazywane jednym z najbardziej kulturalnych miast w Polsce.

TEATRY

Teatr Atelier

Teatr Atelier jest sceną teatralną łączącą formułę teatru impresaryjnego z teatrem instytucjonalnym, która mieści się na skraju plaży, w sopockim Parku Północnym. Teatr w swojej nowej formule wystartował w 2013 roku. Do końca 2012 roku działała tu Sopocka Scena Off de Bicz, natomiast w miesiącach letnich działa tu równolegle Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej.

Sam teatr to scena z widownią na 90 miejsc, ale również foyer, w którym mieści się Klub Atelier oraz sala prób, w której odbywają się zajęcia i warsztaty artystyczne.

W teatrze obok działalności impresaryjnej, realizowane są autorskie projekty kulturalne oraz spektakle, które trafiają do stałego repertuaru. I pomimo, że Teatr Atelier nie posiada własnego zespołu aktorskiego, to spektakle są realizowane z udziałem zaproszonych gości lub w koprodukcji z innymi teatrami lub ngo’sami.

Adres: Aleja Franciszka Mamuszki 2, 81-701 Sopot
Telefon: +48 58 555 22 34
Mail: info@teatrnaplazy.pl
Strona www: http://www.teatrnaplazy.pl/

Teatr BOTO

W samym centrum Sopotu, na placu przy fontannie Jasia Rybaka, mieści się Teatr BOTO. To przesiąknięte wydarzeniami kulturalnymi miejsce stworzyli pasjonaci teatru i muzyki. Na piętrze mieści się kameralna scena z widownią na 55 miejsc. Odbywają się tu spektakle, koncerty, cykliczne jam sessions (bluesowe w poniedziałki i jazzowe w czwartki), spotkania literackie. W sezonie letnim organizujemy również koncerty w naszym ogródku. Na parterze znajduje się Baroteka wraz z przestrzenią wystawienniczą. Bar oferuje szeroki wybór napojów alkoholowych i bezalkoholowych.

Adres: ul. Bohaterów Monte Cassino 54B 81-758 Sopot
otwarte w godzinach 14:00-2:00
Telefon do:
BAROTEKI (rezerwacje stolików) +48 58 351 10 83 (w godzinach otwarcia)
SCENA (spektakle, koncerty, bilety) +48 600 464 619 (od 12 do 20 w dni wydarzeń)

Strona www:  boto.art.pl/
fb:  www.facebook.com/teatrboto/
instagram: teatr_boto

Scena Kameralna Teatru Wybrzeże

Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów teatralnych w kraju. Widownia nowej sceny mieści 250 osób. Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Adres: Bohaterów Monte Cassino 30, 81-703 Sopot
Telefon: +48 58 551 50 40
Mail: bilety@teatrwybrzeze.pl
Strona www: https://www.teatrwybrzeze.pl/scena-kameralna/

MUZEA

Muzeum Sopotu

Mieści się w zabytkowej Willi Claaszena z 1904 r. Reprezentacyjne pokoje na parterze wraz z dawnym wyposażeniem odtworzone zostały według archiwalnych fotografii z początku XX wieku. Obecnie udostępnione są do zwiedzania jako stała ekspozycja zabytkowych, historycznych wnętrz mieszczańskich.

Na piętrze willi znajdują się sale wystaw zmiennych. Muzeum każdego roku prezentuje ekspozycje czasowe poświęcone różnym aspektom dziejów Sopotu.

Aktualne wystawy:

“Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie.” zajmuje ona dwa piętra wystawowe, trwa do 31.08 i w tym czasie wystawa stała jest nieczynna.

Adres: Księcia Józefa Poniatowskiego 8, 81-724 Sopot
Telefon: +48 58 551 50 31
Mail: sekretariat@muzeumsopotu.pl
Strona www: http://muzeumsopotu.pl

Strona WWW
Zobacz na mapie Google
Zobacz w Wirtualnym Przewodniku
Zobacz w środku

Przystań Rybacka i Muzeum Rybołówstwa

W urokliwej Przystani Rybackiej, poza stoiskami ze świeżą oraz wędzoną rybą, znajduje się także małe muzeum rybołówstwa. Kutry stojące na plaży są jednym z najczęściej fotografowanych widoków sopockich. Warto również zajrzeć na pobliski Plac Rybaków, na który w 1914 r., ze względu na rosnącą liczbę kuracjuszy, przeniesiono osadę rybacką z okolicy dzisiejszego mola.

Adres: Plaża przy ujściu Potoku Karlikowskiego

Grodzisko

Pozostałość po istniejącym od VIII do X wieku umocnionym grodzie. Okolona potokami warownia położona jest na zalesionym wzniesieniu, na szczycie którego znajduje się otoczony wałami ziemnymi dziedziniec grodowy. Na Grodzisku znajdziemy pawilon wystawienniczo-edukacyjny, miniskansen, organizowane są tu festyny i spotkania edukacyjne, promujące historię i zabytki kultury wczesnośrednio-wiecznych Pomorzan.

W pawilonie ma miejsce stała wystawa najstarszych zabytków archeologicznych Sopotu. Ekspozycja ta nosi nazwę „Najstarsze Dzieje Sopotu”.
Znajdziemy tam także opis pradziejów południowej strefy obszaru Morza Bałtyckiego, prezentowany z wykorzystaniem nowoczesnych technik audiowizualnych.
Ponadto, mieszczą się tam pracownie dla dzieci i młodzieży oferujące zajęcia praktyczne polegające na odtwarzaniu średniowiecznych rzemiosł.

Adres: Jana Jerzego Haffnera 63, 81-715 Sopot
Telefon: + 48 58 340 66 00
Mail: sekretariat@archeologia.pl
Strona www: https://archeologia.pl/oddzialy/grodzisko-sopot

GALERIE

Państwowa Galeria Sztuki

W salach wystawienniczych o łącznej powierzchni 1 200 m. Państwowa Galeria Sztuki realizuje rocznie około dwudziestu pięciu wystaw sztuki współczesnej i tradycyjnej, prezentujących różnorodne zjawiska artystyczne. Galeria, dążąc do ukazania najważniejszych zjawisk sztuki polskiej i obcej oraz dotarcia do możliwie szerokiego kręgu odbiorców, współpracuje z galeriami i placówkami muzealnymi w kraju i za granicą. W rankingu tygodnika „Polityka” w 2015 roku Państwowa Galeria Sztuki zajęła 4. miejsce pośród galerii sztuki współczesnej w Polsce, a w 2017 roku zajęła już 3. miejsce!

Prezentowane były tu m.in. obrazy Jacka Malczewskiego ze zbiorów lwowskiej Galerii Narodowej, dzieła Georgesa Braque’a czy prace Iwana Ajwazowskiego. Wśród artystów, których prace oglądać można było w PGS, znaleźli się także m.in. Anna Szapocznikow, Artur Żmijewski, Katarzyna Kozyra, Magdalena Abakanowicz oraz Robert Kuśmierowski.

Adres: Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot
Telefon: +48 58 551 06 21
Mail: sekretariat@pgs.pl
Strona www: https://pgs.pl/

OBIEKTY KONCERTOWE

Opera Leśna

Zadaszony, otoczony zielenią amfiteatr, który w opinii fachowców jest jednym z najznakomitszych pod względem akustyki obiektów w Europie. Przed widownią, liczącą 5 tys. słuchaczy, występowały takie sławy, jak: James Brown, Charles Aznavour, Whitney Houston, Annie Lennox, sir Elton John, a także Lionel Richie, Bryan Adams, Sting czy Simply Red.

W Operze Leśnej siedzibę ma Polska Filharmonia Kameralna Sopot – orkiestra smyczkowa występująca w najważniejszych salach koncertowych Europy.

Adres: Stanisława Moniuszki 12, 81-829 Sopot
Telefon: +48 58 555 84 00
Mail: sekretariat@bart.sopot.pl
Strona www: https://operalesna.pl/

Ergo Arena

Widowiskowo-sportowa hala dzięki swej nowoczesnej konstrukcji może pomieścić nawet 15 tys. widzów. Daje możliwość rozgrywania całego wachlarza konkurencji sportowych. Gwarantuje też najwyższą jakość wydarzeń sportowych, imprez muzycznych oraz widowisk teatralnych. Pełne zaplecze techniczne pozwala także organizować konferencje, spotkania biznesowe, targi, bankiety, gale czy inne, mniej konwencjonalne wydarzenia. W 2014 r. Ergo Arena gościła Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.

Adres: Plac Dwóch Miast 1, 80-344 Gdańsk
Telefon: + 48 58 767 21 01
Mail:  info@ergoarena.pl
Strona www: http://ergoarena.pl/

POZOSTAŁE OBIEKTY

Goyki 3 ArtInkubator

Goyki 3 Art Inkubator Sopot to instytucja kultury, która powstała aby dać przestrzeń dla twórczej inicjatywy artystów rożnych dziedzin sztuki. Ma ona stanowić platformę wymiany poglądów na temat tradycji kulturalnej Sopotu, Polski, Europy. W Art Inkubatorze artyści będą mogli tworzyć, spotykać się, prezentować swój dorobek.

Naszym celem jest otwarcie się na międzynarodową wymianę, stworzenie miejsc rezydencyjnych, zaproszenie do Sopotu Mistrzów, aby mogli się oni spotkać z adeptami sztuki.

Art Inkubator Sopot to też przyjazna przestrzeń dla mieszkańców Sopotu, którzy będą mogli uczestniczyć w proponowanych przez Art Inkubator spotkaniach, prezentacjach, warsztatach.

Nade wszystko to przestrzeń wolności-miejsce swobodnej wymiany myśli i poglądów, miejsce w którym najważniejszy jest wzajemny rozwój i tolerancja.

Joanna Cichocka-Gula, Dyrektor Art Inkubatora

Art Inkubator powstaje w zabytkowej willi Jünckego przy ul. Goyki 3 w Sopocie. W historycznym pałacyku z 1894 r., z trzypiętrową wieżą widokową, powstaną pracownie: malarskie, graficzne, fotograficzne, biurowe ( z możliwością krótkoterminowego wynajmu biurka do pracy) raz sala prób. Będą one udostępniane artystom na czas realizacji ich projektów . Na parterze budynku powstają sale wystawiennicze, przestrzenie ekspozycyjne i biblioteka z unikatowymi publikacjami  o sztuce. W piwnicy zaprojektowano pracownię sitodruku, pracownię fotograficzną z ciemnią. W starym bunkrze natomiast powstaje niewielkie muzeum miejsca, z ekspozycją przybliżającą historię willi i żyjących tam rodzin. Poza muzeum, niepowtarzalną atrakcję turystyczną będzie stanowił punkt widokowy, zlokalizowany na zabytkowej wierzy. Obiekt okala zabytkowy park, z jedynym w Sopocie bindażem lipowym i licznymi pomnikami przyrody. W zabytkowej werandzie budynku, wydzielono miejsce na klimatyczna restaurację. W sąsiedztwie powstaje także filia Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Obecnie Instytucja Goyki 3 Art Inkubator ma swoją tymczasową siedzibę na ulicy Sobieskiego 26/4 w Sopocie.

Kontakt  Telefon : tel. 58 691 56 82 , mail : biuro@goyki3.pl

Od 2019 roku instytucja prowadzi działalności merytoryczną, w skład której wchodzi miedzy innymi organizacja Festiwalu Literacki Sopot, organizacja programów rezydencyjnych, organizacja szkoleń i warsztatów mistrzowskich, działania wspierające środowisko artystyczne i działalność wydawnicza ( miedzy innymi wydanie przewodnika po Parku  na Goyki ).

Odwiedź profil Goyki 3 ArtInkubator na FB i Instagramie

www.goyki3.pl

Projekt „Adaptacja zabytkowego zespołu willowo – parkowego przy ul. Jakuba Goyki 1-3 oraz części Parku Północnego w Sopocie na potrzeby Art Inkubatora i biblioteki publicznej” dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Fotografie budynku Goyki 3 ArtInkubator wykonała Bogna Kociumbas

Sopoteka

Sopoteka to filia Biblioteki Sopockiej. Ta nowo powstała i najnocześniejsza mediateka składa się z kilku stref, wśród których można znaleźć pracownię komputerową, stanowiska muzyczne, czytelnię z koszami plażowymi i miejscami cichej pracy oraz kącik dziecięcy z konsolami i kolorowymi klockami. Sercem tego miejsca jest wielofunkcyjna sala pełniąca rolę zarówno kina, teatru, jak i miejsca spotkań autorskich, wieczorków poetyckich, warsztatów muzycznych, wykładów podróżniczych czy historycznych. Tu spotykają się sprawy codzienne i wzniosłe. Naturalne, jasne drewno i biel. Kosze plażowe i poduchy.  E-booki, audiobooki i tradycyjna książka. Technologia i ludzie. Kultura, edukacja i rozrywka. Nowoczesność, która nie przytłacza, a inspiruje – idealnie opisuje Sopotekę.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty, między godziną 9.00 a 20.00.

Adres: Sopot Centrum, poziom +2, Tadeusza Kościuszki 14, 81-704 Sopot
Tel: +48 58 551 27 06
Strona www: http://www.mbp.sopot.pl/placowki/sopoteka

Multikino

Multikino jest operatorem 31 kin, w 26 miastach Polski.
W tym zestawieniu znalazł się również w Sopot!

Adres: ul. Boh. Monte Cassino 63
Telefon: +48 58 765 94 10
Mail: sopot@multikino.pl
Strona www: http://www.multikino.pl

WYDARZENIA CYKLICZNE

LASY

LASY
to więcej niż las.
To nowa scena, bar, muzyka i doświadczenie bycia razem stworzone przez zespół Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART.
LASY gościły już: Barbarę Wrońską, LASY, tęskno, Pan.Mruk. Przed nami występ Mikromusic i DIA.
LASY napędza Sopot udzielając wsparcia finansowego i tworząc dobrą atmosferę do działania.
Pisała o nas Wyborcza.pl Trójmiasto:
oraz portal Trojmiasto.pl:

Sopot Jazz Festival

Sopot Jazz Festival jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. Myślą przewodnią festiwalu jest wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność. Projektując wydarzenie szczególny nacisk kładziemy na ambitny program, prezentujący przed publicznością festiwalową interesujących artystów z całego świata, zarówno tych o już ugruntowanej popularności, jak i tych, których wprowadzenie na estradę sopockiego festiwalu to powiew świeżości, korzystnie wpływający na współczesny wizerunek jazzu jako dynamicznie rozwijającej się muzyki globalnej, ułatwiającej kontakty i wzajemne zrozumienie międzykulturowe.

Najbliższy termin: 28-30.08.2020

Sopot Film Festival (lipiec)

Sopot Film Festival – Obywa się w Sopocie od 2001 roku. Na festiwalu przyznawane są nagrody w postaci statuetki "Parasolnika" w dziedzinie filmu. Do 2008 roku celem festiwalu było zaprezentowanie produkcji, które powstają m.in. pod wpływem zdobyczy cyfrowego świata XXI wieku - internetowej cyberprzestrzeni, nowych trendów w designie, modzie, przestrzeni użytkowej, globalnej telewizji i innych wynalazków naszego wieku. W 2009 r. Sopot Film Festival zmienił swoją formułę. Po 8 edycjach międzynarodowego konkursu filmów krótko i średnio metrażowych organizatorzy poszerzyli konkurs o filmy pełnometrażowe.

Na program festiwalu składają się liczne pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, koncerty do kina niemego oraz działania filmowe w przestrzeni miejskiej. Festiwal prezentuje przekrój kina światowego, z wyróżnieniem dorobku rodzimej kinematografii, najnowsze i najwybitniejsze produkcje światowego formatu oraz arcydzieła klasyki kina. W programie co roku znajdują się filmy nagradzane i wyświetlane na największych festiwalach filmowych, takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Sundance, Toronto czy Gdynia.

Najbliższy termin: 11-19.07.2020

Sopot Festival (sierpień)

W dniach 14-16 sierpnia, w ramach kolejnej edycji Top of the Top Sopot Festival, na scenie Opery Leśnej wystąpiło ponad 60 wykonawców, w tym 14 zagranicznych gwiazd. Gośćmi specjalnymi byli m.in. Anastacia, James Arthur, Aloe Blacc i Welshly Arms .

Usłyszeliśmy kultowe przeboje, takie jak „Live is Life” w wykonaniu grupy Opus, „You” zespołu Ten Sharp, „I’ve Been Thinking About You” formacji  Londonbeat, „Mr. Saxobeat” Alexandry Stan czy „Hollywood Hills” w wykonaniu  Sunrise Avenue.

Polską scenę muzyczną reprezentowali m.in.: Edyta Górniak, Kayah, Andrzej Piaseczny, Natalia Szroeder, Sarsa i Michał Szpak. Okrągłe jubileusze świętowały zespoły: Bajm, Lady Pank, Big Cyc i Blue Cafe.