Mistrzowie freestyle footballu zagoszczą w Sopocie

W dniach 8-9 czerwca do Sopotu przyjadą najlepsi europejscy zawodnicy freestyle footballu. Nadmorski kurort jest pierwszym polskim miastem, które zorganizuje zawody w randze Mistrzostw Europy. Dwudniowe święto piłkarskie będzie jednocześnie turniejem eliminacyjnym do Mistrzostw Świata tej efektownej dyscypliny.

Czym jest freestyle football

We freestyle footballu zawodnicy w kreatywny sposób wyrażają siebie poprzez sztuczki z piłką. Dzięki połączeniu żonglerki, tańca i akrobatyki freestyle football jest jednym z najbardziej spektakularnych szaleństw sportowych XXI wieku. Z sezonu na sezon przyciąga kolejne rzesze fanów.

Po raz pierwszy w Polsce

Na skwerze Kuracyjnym rywalizować będzie blisko 100 zawodniczek i zawodników z kilkunastu krajów. Polskich kibiców z pewnością ucieszy informacja, że swój udział w imprezie potwierdziła pięciokrotna mistrzyni globu, Agnieszka „Aguśka” Mnich. Dla Polki, będącej niekwestionowaną gwiazdą tej dyscypliny sportu, to pierwsza w karierze okazja do tego, by powalczyć o tytuł mistrzowski na ojczystej ziemi. Sopot jest bowiem pierwszym polskim miastem-gospodarzem tak prestiżowego wydarzenia. Przypomnijmy, że o organizację eventu starały się m.in. Barcelona, Sevilla czy Turyn.

W sobotę eliminacje, finały w niedzielę

Sobota upłynie na eliminacjach do konkursu głównego, który zaplanowano na niedzielę 9 czerwca. Finałowe zmagania przyjmą formę „bitew” w bitwach freestyle football. Każdy uczestnik zaprezentuje swoje umiejętności w trzech, 30-sekundowych rundach. Występ będzie oceniany przez grono sędziowskie. Ocenie podlegać będą m.in. kontrola nad piłką i oryginalność. Późnym wieczorem poznamy najlepszą zawodniczkę i najlepszego zawodnika Starego Kontynentu.

Wstęp wolny

Od sobotnich godzin porannych skwer Kuracyjny, tuż przed bramkami wejściowym na molo, zamieni się w scenę z miejscami dla widowni. Zmagania uczestników będzie można podziwiać z perspektywy trybun. Ponadto fani będą mogli nabyć oficjalne gadżety mistrzostw, przygotowane przez World Football Freestyle Association (WFFA). Nie zabraknie również okazji do rozmów i wspólnych zdjęć z zawodnikami Pulse Sopot 2024. Wstęp na oba dni sopockiego turnieju będzie bezpłatny.

Organizatorzy: Miasto Sopot, Sopocka Organizacja Turystyczna, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie

Partnerzy: Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Hotel Novotel Marina Gdańsk

Szczegółowy harmonogram zawodów: