Jesienne czwartki z cyklem spotkań Morska Planeta | Dziedzictwo | 19.09

Po wakacyjnej przerwie Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie wraca z nową odsłoną cyklu spotkań ,,Morska Planeta”. Wydarzenia są kontynuacją interdyscyplinarnego projektu współtworzonego z partnerem – Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, rozpoczętego w 2023 roku.

Ich główną ideą jest stwarzanie w miejscu, takim jak galeria sztuki, przestrzeni do rozmowy na styku różnych, pozornie oddalonych od siebie tematycznie dyscyplin oraz pokazanie sztuki, jako dziedziny, wchodzącej z nimi w dialog. Dotychczas odbyło się siedem spotkań, które dotyczyły zjawisk, związanych ze środowiskiem przyrodniczym Morza Bałtyckiego, takich jak, np. przestrzeń, fale, kolor i światło, powietrze, piasek. Owocem spotkań stały się dwie wizyty studyjne w formie rejsów statkiem badawczym IO PAN Oceania, w których udział wzięły prelegentki i artystki: Diana Lelonek i Agnieszka Brzeżańska.

Inspiracją tematów nadchodzących spotkań jest ocena wartości zjawisk związanych z morzem, do których zaliczają się dobra i usługi ekosystemowe. Należą do nich również usługi społeczno-kulturowe Bałtyku, przejawiające się w relacji człowiek-morze. Antropocentryczny charakter nowych zagadnień stwarza doskonałe pole do wypowiedzi naukowców i osób reprezentujących nie przyrodnicze dziedziny nauki. Ich udział wspiera Uniwersytet Gdański, który stał się nowym partnerem projektu ,,Morska Planeta”.

Najbliższe spotkanie ,,Dziedzictwo” odbędzie się w czwartek 19.09 o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki. Gośćmi spotkania będą: artysta Kuba Bąkowski, dr Marta Grzechnik z Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Wstęp: w cenie biletu na wystawę

Widzimy się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie jesienią!