„Bimalbi i inne Przestwory” to mapa szlaku Współczesnej Rzeźby Plenerowej w Parku Północnym w Sopocie, która powstała z myślą o dzieciach, aby je zainspirować do odkrywania miejsc nieoczywistych w kurorcie. Zaktualizowana wersja została uzupełniona o nowe rzeźby ustawione w parku.

Zachęcamy turystów, jak i gości do odkrycia rzeźb plenerowych, które stanęły w Parku Północnym. Z nową mapą można wybrać się na zimowy spacer po parku, zobaczyć rzeźbę Bimalbi, autorstwa Ireny Loroch, która swoje dzieło nazwała od pierwszego lwa z Oliwskiego Ogrodu Zoologicznego, a przy okazji poznać wszystkie inne Przestwory, czyli rzeźby ustawione w parku.

Mapa „Bimalbi i inne Przestwory” jest dostępna w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w punktach Informacji Turystycznej oraz w obiektach hotelowych i gastronomicznych, w tym m.in. w Sofitel Grand Sopot, Rezydent Sopot MGallery Hotel Collection, L’Entre Villes, Victus Apartamenty, Hotelu Sheraton, Hotelu Novotel Gdańsk Marina, Hotelu Sopot, Sanhaus Apartments, Imperial Apartments, Sopot34.

Pomysłodawcą mapy jest Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Tekst napisały Paula Nastały i Iwona Zając, a merytorycznie wsparła projekt Klaudyna Karczewska-Szymkowia, plastyk miejska z biura Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Sopotu. Projekt graficzny i ilustracje przygotowała Joanna Kurowska.

Mapa „Bimalbi i inne Przestwory” to nie jedyne wydawnictwo na temat rzeźb ustawionych w Parku Północnym w Sopocie. Dostępna jest również książka pt. Bimalbi, Niedźwiedź i Parasolnik czyli Sopocka Rzeźba Plenerowa autorstwa Katarzyny Witkowiak i Joanny Bartosik. Książkę można kupić w punktach Informacji Turystycznej, Państwowej Galerii Sztuki i online w sklepie: https://sopockiepamiatki.pl/produkt/bimalbi-niedzwiedz-i-parasolnik/

Książeczka przybliża dzieciom rzeźby z Parku Północnego, ale również te, które zostały ustawione w przestrzeni miasta, jak Miś Wojtek, Rybak czy Parasolnik. W środku dzieci znajdą również zadania, łamigłówki, krzyżówkę czy zabawy z cyklu „połącz kropki”, a na końcu także słowniczek najważniejszych pojęć. Książkę wydała Fundacja Poczuj.

Gorąco zachęcamy do odkrycia szlaku sopockich rzeźb. W punktach IT w Sopocie dostępne są również mapy dla dorosłych “Współczesna Rzeźba Plenerowa w Sopocie”, na których opisane są rzeźby znajdujące się na szlaku w Parku Północnym, Południowym i Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Rusz na przygodę i odkryj Sopot!

MAPA DO POBRANIA