SOPOT DLA AKTYWNYCH

Trasy spacerowe

Na rowerze

Żeglarstwo i windsurfing

Jeździectwo

Tenis

Pływanie

Inne aktywności

ATRAKCJE DLA AKTYWNYCH

Trasy  spacerowe

Sopot to nie tylko piękne piaszczyste plaże ale również miejsce wprost wymarzone do spacerów i rekreacji. Ponad 60 % powierzchni miasta stanowią tereny zielone.

Warto wybrać się do lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, gdzie wyznaczone są malownicze szlaki spacerowe. Park Północny i Południowy, usytuowany wzdłuż plaży, to popularne miejsce aktywnego spędzania czasu, schronienia wśród zieleni przed słońcem i wypoczynku. Sopockie Błonia to nowy teren zielony, z nieograniczonymi możliwościami rekreacji.

Na rowerze – ścieżki i trasy rowerowe

Rower to jeden z najwygodniejszych środków komunikacji do poruszania się po Sopocie.

W zmodernizowanym Parku Północnym możliwe jest bezkolizyjne i oddzielne korzystanie ze ścieżek rowerowych, pieszych i rolkowych. Ponadto Sopot, z uwagi na unikalne w skali kraju ukształtowanie terenu, doskonale nadaje się zarówno do rowerowej rekreacji komfortowymi trasami nadmorskimi, jak i do iście górskich wyścigów skrajem wysoczyzny morenowej. Gęsta sieć dróg rowerowych czyni z Sopotu miasto bezpieczne i przyjazne dla ruchu rowerowego.

Żeglarstwo i windsurfing

Żeglarstwo to sport i sposób na spędzanie wolnego czasu. Żeglarstwo daje poczucie wolności.

Nawet krótki pobyt “na wodzie”, bez kontaktu z codziennością, pozwala odpocząć i zregenerować siły, dlatego wakacje pod żaglami to często wybierana opcja. W Sopocie panują idealne warunki do uprawiania tej dyscypliny. Miłośnicy sportów wodnych mają do wyboru szkółki żeglarskie oferujące różnorodne zajęcia z doświadczonymi instruktorami. Sopot słynie ze szkolenia dzieci i młodzieży, a także może poszczycić się klubami, które w swojej kolekcji mają medale Mistrzostw Świata i Europy.

Jeździectwo

Sopot jest miastem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy jeździectwa także, ponieważ w Sopocie znajduje się ogromny, 40 hektarowy teren Hipodromu.

Tor wyścigów konnych znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z Ergo Areną, wzgórz morenowych i Zatoki Gdańskiej. Jest to miejsce międzynarodowych zawodów hippicznych, które organizowane są tutaj od XIX wieku.

W grudniu 2013 roku zakończyła się inwestycja “Rewitalizacji historycznego zespołu Hipodromu w Sopocie wraz z remontem i rozbudową”, dzięki której obiekt stał się jednym z najnowocześniejszych ośrodków jeździeckich w Polsce i w Europie! Każdego roku w czerwcu, na Hipodromie odbywają się najwyższej rangi, Międzynarodowe Zawody w skokach przez przeszkody– CSIO*5.

Na terenie ośrodka znajduje się kilka szkółek jeździeckich.  Regularnie na terenie Hipodromu organizowane są egzaminy na odznaki.

Tenis

Sopockie korty to wyjątkowy teren położony nad brzegiem morza oraz 120 lat pięknej historii.

Miłośnicy tej dyscypliny mają do dyspozycji korty odkryte, jak również pod dachem hal sportowych. To właśnie na sopockich kortach odbywały się turnieje światowej rangi, na których występowali najlepsi tenisiści.  To również tutaj pierwszy turniej w swojej bogatej karierze wygrał Rafael Nadal.

Pływanie

Pływanie jest świetnym sposobem na aktywne spędzenie czasu dla wszystkich bez względu na wiek i płeć. Zarówno dla ludzi aktywnych fizycznie, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają trenować. W Sopocie panują doskonałe warunki do uprawiania tej dyscypliny. W lato idealnym miejscem do pływania jest morze. Zimą natomiast, miasto oferuje pływalnie pod dachem. Największą z nich jest Aquapark, w którym prócz standardowych torów pływackich, są jeszcze zjeżdżalnie,  jacuzzi czy dzika rzeka. Kolejnym takim miejscem jest pływalnia zarządzana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie.

Kryta pływalnia z sauną

Przy ulicy Haffnera 57 znajduje się miejska pływalnia. To znakomite miejsce do nauki pływania i relaksu w wodzie. Pływalnia ma zróżnicowaną głębokość: od 0,6 m do 1,6 m i wymiary 25 x 12.5 m. Posiada sześć torów pływackich i liny nawrotowe. Jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do dyspozycji gości jest różnorodny sprzęt: do nauki pływania, do pływania z płetwami, do zabawy. Pływalnia jest czynna 7 dni w tygodniu. Pływanie można połączyć z saunowaniem – sucha sauna fińska jest czynna w wybrane dni od jesieni do wiosny, latem jest nieczynna.

Gokarty

KartCenter w Sopocie to jeden z największych i najnowocześniejszych torów gokartowych w Polsce. Jest świetną zabawą dla każdego kto ma powyżej 1,30 m wzrostu i chce przez chwilę poczuć się jak kierowca F1. Karting uczy strategii, opanowania i precyzji za kierownicą.

Sopocki obiekt wnosi zupełnie nowe standardy do polskiego, amatorskiego kartingu. Tor zewnętrzny zapewni niezapomniane, pełne skoków adrenaliny i pozytywnych emocji wyścigi niczym w Formule 1.  Asfaltowy tor gokartowy o długości 500 metrów ma szerokość od 5 do 7 metrów. Umożliwia to jednoczesną jazdę nawet 10 gokartów. Specjalnie umocnione bandy z tworzywa polietylenowego, nowoczesny komputerowy pomiar czasu oraz zsynchronizowana z nim sygnalizacja świetlna, zapewniają bezpieczeństwo kierowcom. Jako jedyny w Polsce tor posiada ponad 40 metrowy stalowy most z tunelem i dwoma 4 metrowymi przejazdami gwarantującymi unikalne przeżycia w trakcie jazdy!

Morsowanie

Morsowanie to aktywność dla odważnych. W ostatnim czasie coraz więcej ludzi decyduje się na taki rodzaj spędzania czasu i zarazem uodparnianie swojego organizmu. Morsy, bo tak nazywają się śmiałkowie korzystający z takich kąpieli, są ubrani w stroje kąpielowe dodatkowo zazwyczaj mają czapki na głowach i rękawiczki, by nie tracić zbędnie ciepła przez te części ciała. Najważniejsza i najbardziej efektowna zaleta lodowych kąpieli, to właśnie zwiększanie odporności ludzkiego organizmu. Podczas przebywania w wodzie w organizmie znacznie poszerzają się naczynia oraz żyły przez co poprawia się krążenie. Obniżanie temperatury ciała powoduje również pozytywy wpływ na cerę.

W Sopocie znajduje się Klub Morsów, który w sezonie zimowym spotyka się w każdą niedzielę, o godzinie 12:00 na plaży.

Od 2017r. na plaży przy wejściu nr 15, tuż przy restauracji M15, stoją w okresie zimowym dwie sauny. Jedna to tzw. sauna otwarta, a druga przeznaczona jest do rezerwacji indywidualnych. Na terenie obiektu znajdują się także szatnie oraz pomieszczenie z toaletami i prysznicami. W saunie komfortowo pomieści się od 10 do 15 osób. W środku znajdują się gorące kamienie i pojemnik z wodą do ich podlewania. Dodatkową atrakcję stanowi przepiękny widok na Zatokę Gdańską.

Narty

W Sopocie, nawet miłośnicy sportów zimowych znajdą coś dla siebie. Wszystko za sprawą Łysej Góry, która jest jedynym w Polsce stokiem narciarskim z widokiem na morze.

Łysa Góra wznosi się na 110 metrów n. p. m. W okresie zimowym stok staje się rajem dla narciarzy i saneczkarzy. Dysponuje bowiem wyciągiem i oświetleniem, co umożliwia jazdę do późnych godzin wieczornych. Na szczycie znajduje się wyciąg o długości 286 metrów. Na miejscu działa również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i przeznaczony specjalnie dla miłośników snowboardu snowpark. Prowadzone są także szkolenia narciarskie i snowboardowe, prowadzone przez profesjonalną kadrę trenerską.

Minigolf

W Sopocie w maju 2023 roku zostało oddane do użytku mieszkańców i turystów pole do minigolfa z 20 torami.

Minigolf to rozrywka dla każdego, kto lubi dobrą zabawę z odrobiną rywalizacji. Jest to wyjątkowy sport, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nowe pole do minigolfa zlokalizowane jest na terenie Sopockich Błoni. Jest otwarte 7 dni w tygodniu i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można pograć nie tylko w sezonie letnim, ale także jesienią, czy zimą.

Serdecznie zapraszamy miłośników golfa i minigolfa do Sopotu!

Kije można wypożyczyć na błoniach w biurze MOSiR-u od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-16:00. Więcej informacji o minigolfie w Sopocie TUTAJ.