SOPOT NA ROWERZE

RAJ DLA AMATORÓW JAZDY NA ROWERZE

Sopot to miasto krótkich odległości. Bez względu na kondycję w Sopocie osiągniesz każdy cel podróży w mieście w ciągu maksymalnie 20-30 min.

Poruszając się rowerem po Sopocie korzystaj z jezdni lub istniejących dróg dla rowerów. Jesteś pełnoprawnym uczestnikiem ruchu i nie przejmuj się uwagami kierowców lub trąbieniem. Pamiętaj jednak, że są w mieście obszary po których jazda na rowerze nie jest obecnie możliwa – np. tunele pod linią kolejową, ul. Bohaterów Monte Cassino, lub bywa sezonowo wyłączana. Dla własnego bezpieczeństwa oraz innych użytkowników postępuj zgodnie z obwiązującymi przepisami.

W Sopocie rower to świetny sposób na dojazd do szkoły, pracy czy na zakupy. Rowerem dojedziesz prawie wszędzie i o wiele szybciej nie samochodem. Warto jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Infrastruktura:

  • 20 km DDR – drogi dla rowerów (30% długości układu drogowego)
  • 90% ulic objęte jest strefą Tempo 30
  • dla rowerzystów udostępniono 250 stojaków typu „U” (…i rośnie)

ŚCIEŻKI ROWEROWE

Ścieżki rowerowe w Sopocie prowadzą najczęściej przez centrum miasta, czyli wzdłuż głównej ulicy, łączącej Gdynię i Gdańsk. Dzięki temu możemy bezproblemowo dostać się rowerem do każdej części Trójmiasta. Najbardziej uczęszczana przez turystów jest oczywiście ścieżka rekreacyjna – biegnąca równolegle do brzegu morza. Można tam nie tylko zaczerpnąć świeżego powietrza, ale również podziwiać piękne widoki.

TRASY ROWEROWE

Miłośnicy dwóch kółek, na pewno znajdą dla siebie odpowiednią trasę, która pozwoli im uciec, od miejskiego zgiełku. Sopot daje wiele możliwości podziwiania piękna przyrody, od krótkich szlaków rodzinnych, po takie dla doświadczonych fanów wyczynowej jazdy. Można dzięki nim odkryć nie tylko uroki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz pobliskich jezior, ale również pokonać swoje słabości „wdrapując się” na wzniesienia, a następnie delektować się widokiem panoramy miasta.

Lista tras rowerowych

Trasa 1
Pętla Reja

Długość: 5 100 m
Różnica wysokości: 56m
Poziom trudności: Łatwy
Średni czas przejazdu: 15 min
Nawierzchnia: Bitumiczna

Trasa 2
Leśny Trakt

Długość: 6 910 m
Różnica wysokości:  117 m
Poziom trudności: Łatwy
Średni czas przejazdu: 20 min
Nawierzchnia: Bitumiczna/Szutrowa

Trasa 3
Pętla Czyżewskiego

Długość: 5 000 m
Różnica wysokości:  76 m
Poziom trudności: Trudny
Średni czas przejazdu: 20 min
Nawierzchnia: Szutrowa

Trasa 4
Alternatywa dla Spacerowej

Długość: 5 380 m
Różnica wysokości:  129 m
Poziom trudności: Łatwy
Średni czas przejazdu: 15 – 25 min
Nawierzchnia: Bitumiczna

Trasa 5
Tour de Sopot

Długość: 18 600 m
Różnica wysokości:  157 m
Poziom trudności: Średni
Średni czas przejazdu: 1h 10 min
Nawierzchnia: Bitumiczna/Szutrowa

Trasa 6
Za siedmioma wzgórzami…

Długość: 7 290 m
Różnica wysokości:  93 m
Poziom trudności: trudny
Średni czas przejazdu: 50 min
Nawierzchnia: Szutrowa

Trasa 7
Wzdłuż trójmiejskich rzek

Długość: 37 900 m
Różnica wysokości:  151 m
Poziom trudności: Trudny
Średni czas przejazdu: 4 h
Nawierzchnia: Szutrowa/Bitumiczna

Trasa 8
Osowskie Jeziora

Długość: 51 400 m
Różnica wysokości: 151 m
Poziom trudności: Łatwy
Średni czas przejazdu: 5-6 h
Nawierzchnia: Gruntowa/Bitumiczna

Trasa 9
Żuławskie klimaty

Długość: 96 500 m
Różnica wysokości:  38 m
Poziom trudności: Średni
Średni czas przejazdu: 11 h
Nawierzchnia: Bitumiczna

Trasa 10
Cypel Rewski

Długość: 68 200 m
Różnica wysokości:  81 m
Poziom trudności: Łatwy
Średni czas przejazdu: 8 h
Nawierzchnia: Głównie bitumiczna

Trasa 11
Kaszubskie jeziora

Długość:88 500 m
Różnica wysokości:  229m
Poziom trudności: Średni
Średni czas przejazdu: 11-12 h
Nawierzchnia: Bitumiczna/Szutrowa

Opisy tras rowerowych

Trasa 1: Pętla Reja

Przebieg: Ul. Reja – Dolina Świemirowska – Leśniczówka Gołębiewo – Leśniczówka Sopot – Dolina Świemirowska – ul. Reja

Długość: 5 100 m
Różnica wysokości: 56m
Poziom trudności: Łatwy
Średni czas przejazdu: 15 min
Nawierzchnia: Bitumiczna
Inne: Oznakowana, niewielki ruch samochodowy

Opis:

Pętla Reja jest leśną trasą sportowo-rekreacyjną w zachodniej części Sopotu. W całości przebiega ona utwardzonymi trasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jej atutem jest znaczna deniwelacja terenu, co czyni ją doskonałym miejscem codziennych treningów kolarskich. Istnieje możliwość pokonywania trasy wielokrotnie, tym samym zwielokrotniając jej dystans.
Trasa jest oznakowana, wyznaczona jest także linia startu/mety i hektometraż przydatny przy codziennych treningach.
Składa się ona z 3 etapów:
Pierwszy, około 1,5 kilometrowy podjazd wąską drogą asfaltową po słonecznej stronie leśnej doliny. Po obu stronach drogi ściany z młodego drzewostanu tworzą z niej malowniczy korytarz w zieleni.
Drugi – płaski odcinek o długości około 1,2 km. Miejsce na odpoczynek i regenerację mięśni (przy drodze znajdują się dwa leśne parkingi). Prosta, szeroka droga pozwala delektować się widokami prześwietlonego lasu, urzekającego pięknem szczególnie w słoneczną pogodę.
Trzeci – Szybki zjazd serpentyną zaczynający się od 3 kilometra trasy. Las na tym odcinku jest ciemny, a droga, mimo iż szeroka, często bywa zawilgocona co wymaga od rowerzysty dodatkowej koncentracji.

Dojazd:

Rowerzyści mają dwie trasy dojazdu: jedna wiedzie ze Świemirowa wzdłuż ul. Reja, druga zaś od strony ul. Spacerowej. Przy trasie znajdują się dwa parkingi leśne umożliwiające odpoczynek.

Trasa 2: Leśny Trakt

Przebieg: SKM Kamienny Potok – ul. Kolberga – Droga Wielkokacka – ul. Reja – Ul. Armii Krajowej

Długość: 6 910 m
Różnica wysokości:  117 m
Poziom trudności: Łatwy
Średni czas przejazdu: 20 min
Nawierzchnia: 50/50% Bitumiczna/Szutrowa
Inne: Szeroka leśna droga

Opis:

Leśny trakt jest trasą umożliwiającą alternatywny przejazd przez miasto – z dala od zabudowań czy miejskiego zgiełku. Wiedzie ona szeroką leśną drogą zwaną Drogą Wielkokacką. Z uwagi na niewielką trudność polecana jest osobom szukających prostej, rekreacyjnej trasy pośród przyrody. Jedyną trudnością może być spore nachylenie terenu na obu końcach trasy.

Trasa jest oznakowana w terenie kolorem czerwonym na żółtym tle. Na terenie Brodwina biegnie po wydzielonych z ruchu drogach rowerowych. Po minięciu zabudowań kierujemy się wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego, który prowadzi nas aż do Wielkiej Gwiazdy, gdzie wybudowana jest wiata przy której możemy sobie zrobić krótki odpoczynek.

Główną atrakcją tego miejsca była niegdyś pobudowana w połowie XIX w restauracja „Grosser Stern” (Wielka Gwiazda) do której klientów dowoziła pierwsza w Sopocie linia tramwaju konnego uruchomiona 1 maja 1884 roku. Restauracja została podpalona i doszczętnie zniszczona w 1945 roku w trakcie działań wojennych. Nigdy jej nie odbudowano – przy skrzyżowaniu możemy jeszcze odnaleźć fundamenty dawnej restauracji. Jadąc dalej Drogą Wielkokacką wpadamy w biały spacerowy, którym dojeżdżamy do rozwidlenia dróg,  gdzie dalej poprowadzi nas do ulicy Reja szlak czarny turystyczny. W tym momencie skręcamy w lewo i asfaltem dojeżdżamy do ul. Armii Krajowej. Tu trasę możemy zakończyć lub udać się dalej drogą rowerową.

Dojazd:

Trasa startuje przy przystanku SKM Kamienny Potok, a kończy się przy drodze rowerowej przy ul. Armii Krajowej, kilkaset metrów od peronu SKM Wyścigi.

Trasa 3: Pętla Czyżewskiego

Przebieg: Ul. Czyżewskiego – Droga Nadleśniczych – ul. Czyżewskiego

Długość: 5 000 m
Różnica wysokości:  76 m
Poziom trudności: Trudny
Średni czas przejazdu: 20 min
Nawierzchnia: Szutrowa
Inne: Pętla

Opis:

Pętla Czyżewskiego jest krótką, ale wymagającą trasą przeznaczoną do codziennego treningu wytrzymałościowego. Jej długość, wynoszącą niemal równo 5 km, można dowolnie zwielokrotniać. Trasa nie jest oznakowana w terenie.

Dodatkowo znaczne przewyższenia trasy i ostre zakręty stanowią dodatkowe utrudnienie. Pętla jest doskonałym miejscem do indywidualnych zmagań i przełamywania własnych słabości.

Dla doświadczonych fanów bardzo agresywnej i wyczynowej jazdy proponuje się odbicie z jej północno-wschodniego odcinka w kierunku ul. Smolnej. Tam, w jednej z leśnych dolinek zlokalizowany jest tor freeridowy z karkołomnymi zjazdami i kilku(nasto)metrowymi skoczniami.

Dojazd:

Trasa startuje przy ul. Czyżewskiego w Gdańsku na wysokości budynków AWFiS. Na trasę można również dostać się od drugiej strony, podążając Drogą Nadleśniczych.

Trasa 4: Alternatywa dla Spacerowej

Przebieg: Ul. Reja – Dolina Świemirowska – Leśniczówka Sopot – ul. Gołębiewo – ul. Spacerowa

Długość: 5 380 m
Różnica wysokości:  129 m
Poziom trudności: Łatwy
Średni czas przejazdu: 15 – 25 min
Nawierzchnia: Bitumiczna
Inne: Niewielki ruch samochodowy na trasie

Opis:

Alternatywna trasa dla tłocznej, głośnej i mało komfortowej ul. Spacerowej. Umożliwia szybkie wydostanie się z Sopotu za Obwodnicę. Wiedzie malowniczą doliną, a użytkownikowi daje możliwość podziwiania piękna przyrody.

Trudność trasy ocenić można jako niską. W kierunku zachodnim wiedzie pod gorę na prawie całej długości, co może być problemem dla osób o nieco słabszej kondycji. Jest za to doskonałą alternatywą wobec najpopularniejszego sposobu dojazdu z Osowej do centrum Sopotu.

W pobliżu trasy w okolicach ul. Gołębiowskiej znajduje się altana Borodziej będąca doskonałym miejscem na piknik lub wypoczynek, którą można wynająć po uzgodnieniu terminu z leśniczym.

Trasa ta jest też wygodną drogą dojazdową do Pętli Reja.

Dojazd:

Trasa startuje w pobliżu przystanku SKM Wyścigi, a kończy się przy wiadukcie nad obwodnicą w ciągu ul. Spacerowej.

Trasa 5: Tour de Sopot

Przebieg: SKM Kamienny Potok – Trasa Nadmorska – ul. Polna – ul. Jana z Kolna – ul. Smolna – Droga Nadleśniczych – Długi Grunt – Dolina Swelinii – SKM Kamienny Potok

Długość: 18 600 m
Różnica wysokości:  157 m
Poziom trudności: Średni
Średni czas przejazdu: 1h 10 min
Nawierzchnia: Bitumiczna/Szutrowa
Inne: Pętla, częściowo w ruchu ulicznym

Opis:

„Tour de Sopot” – jak sama nazwa wskazuje jest pętlą biegnącą dookoła miasta. Rowerzysta przemierzający tę niemal 19-to kilometrową trasę pozna wszystkie uroki naszego miasta – od biegnącej wzdłuż plaży trasy rekreacyjnej, przez malownicze leśne krajobrazy i rezerwaty, po kilka wymagających podjazdów – i na pewno znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Przy trasie znajduje się kilka umilających podróż atrakcji. Najbardziej charakterystyczne to:

  1. Rezerwat przyrody Łęgi nad Swelinią oraz malowniczy Jar Swelinii.
  2. Park Północny – niedawno zrewitalizowany obszar parkowy w północnej, nadmorskiej części miasta. Panuje tam specyficzny mikroklimat, którego próżno szukać w innych rejonach miasta.
  3. Osada Rybacka – dawna osada rybaków położona pomiędzy ul. Bitwy Pod Płowcami a ul. Wojska Polskiego. W czasach, gdy Sopot był dopiero raczkującym kąpieliskiem przeniesiono tu rybaków z okolic mola, gdzie swoim skąpym ubiorem wzbudzali niechęć kuracjuszy.
  4. Stadniny konne w okolicach leśniczówek Sopot i Gołębiewo pozwalające podziwiać te piękne zwierzęta w pełnej krasie.

Dojazd:

Pętlę można zacząć w dowolnym miejscu. Dla przyjezdnych z sąsiednich miast możliwy jest start przy stacji SKM Wyścigi lub SKM Kamienny Potok.

Trasa 6: Za siedmioma wzgórzami…

Przebieg: SKM Kamienny Potok – Góra Spadzista – Rysie Wzgórze – Lisie Wzgórze – Wzniesienie Strzeleckie – Wzgórze Olimpijskie – Łysa Góra – Glinna Góra – Zajęcze Wzgórze – ul. Reja

Długość: 7 290 m
Różnica wysokości:  93 m
Poziom trudności: trudny
Średni czas przejazdu: 50 min
Nawierzchnia: Szutrowa
Inne: Duże przewyższenia terenu

Opis:

Wymagająca trasa prowadząca wzgórzami skraju wysoczyzny morenowej. Rowerzysta ma możliwość „wdrapania się” na 7 wzniesień, z czego najwyższe ma wysokość 120 m n.p.m. 4 z nich są oznakowanymi punktami widokowymi umożliwiającymi podziwianie panoramy Sopotu z różnych perspektyw i własną ocenę, która z nich jest naszym zdaniem najpiękniejsza.

Trasa startuje z pętli autobusowej przy SKM Sopot Kamienny Potok po szlaku zielonym. Szlakiem tym poruszamy się aż do skrzyżowania ze szlakiem brązowym spacerowym, którym następnie poruszamy się aż do zejścia jego po schodach(mijamy po drodze Jeziorko Nowowiejskie tzw. Morskie Oko oraz Cmentarz Żołnierzy Radzieckich). Dalej jedziemy szlakiem czarnym do Łysej Góry, najwyższego szczytu Sopotu 110 m.n.p.m., wracamy na szlak brązowy, którym poruszamy się przez Małą Gwiazdę, Glinne Wzgórze aż do ul. Reja.

Trasa jest gratką dla fanów sportu. Wiedzie dawnym torem saneczkowym, mija dawną poniemiecką skocznię narciarską o punkcie K – 30 m, zahacza o szczyt Łysej Góry, a w końcowym etapie mija pozostałości dawnej skoczni narciarskiej budowanej w latach 60-tych w okolicy stadionu lekkoatletycznego.

Skocznia ta miała planowo mieć 90 metrów długości, jednak nigdy nie została ukończona (wyprofilowano jedynie stok). Jedną z przyczyn miała być ponoć seria ciepłych zim, które podważyły zasadność budowy skoczni. Dziś jej stok porośnięty jest drzewami, które zostały zasadzone przez leśniczych w celu zapobiegnięcia rozmywania stoku.

Dojazd:

Trasę najlepiej zacząć przy SKM Kamienny Potok. Dojazd możliwy jednośladem, lub koleją SKM.

Trasa 7: Wzdłuż trójmiejskich rzek

Przebieg: SKM Wyścigi– Ul. Reja– Czarny Szlak – Potok Rynarzewski – Prochowy Potok – Potok Czystej Wody – Dolina Zajączkowskiego Potoku – Dolina Bobrów – Góra Matemblewska – Potok Strzyża – Potok Siedlicki – Al. Żołnierzy Wyklętych – Al. Grunwaldzka – Potok Oliwski – Trasa Nadmorska – Sopot Molo

Długość: 37 900 m
Różnica wysokości:  151 m
Poziom trudności: Trudny
Średni czas przejazdu: 4 h
Nawierzchnia: Szutrowa/Bitumiczna
Inne: Możliwe przeprawy przez rzekę

Opis:

Trasa prowadzi wzdłuż potoków Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Charakteryzuje się dużą liczbą przewyższeń oraz kilkoma mokrymi przeprawami przez rzekę.

Wycieczkę rozpoczynamy w Sopocie przy ul. Reja, gdzie po lewej stronie możemy nacieszyć oczy malowniczym stawem. Po dojechaniu do końca ogródków działkowych skręcamy w lewo i dalej poruszamy się czarnym szlakiem aż do ul. Spacerowej. Dojeżdżamy drogą szutrową do Owczarni, a następnie kierujemy się Doliną Świeżej Wody wzdłuż Prochowego Potoku do oliwskiej Kuźni.

Kolejnym odcinkiem jest Droga Marnych Mostów, którą poruszamy się wzdłuż Potoku Czystej Wody. Po dojechaniu do Starego Ogrodu skręcamy w Dolinę Zajączkowskiego Potoku, a następnie w Dolinę Bobrów, którą dotrzemy do Złotej Karczmy.

Ze Złotej Karczmy kierujemy się do Sanktuarium Matemblewskiego, przy którym przepływa Potok Strzyża – jedziemy wzdłuż niego aż do źródeł. Potem odbijamy w lewo, a po przekroczeniu torów kolejowych wracamy drogami dawnego poligonu wojskowego. Z poligonu zjeżdżamy przez Matemblewo i Al. Żołnierzy Wyklętych.  Ulicą Wita Stwosza dojeżdżamy do Oliwy, gdzie mijając stawy potoku oliwskiego trafiamy na trasę nadmorską. Do centrum Sopotu wracamy wzdłuż plaży.

Dojazd:

Na miejsce startu trasy dojedziemy komfortowo drogami rowerowymi zarówno z Sopotu jak i Gdańska czy Gdyni. Możliwy też dojazd pociągami SKM do stacji Sopot Wyścigi.

Trasa 8: Osowskie Jeziora

Przebieg: Ul. 23 Marca – Pętla Reja– Czerwony Szlak Rowerowy – J. Wysockie – J. Osowskie – Zakład Górniczy Borowiec – Lotnisko – Owczarnia – ul. Reja – ul. Armii Krajowej

Długość: 51 400 m
Różnica wysokości: 151 m
Poziom trudności: Łatwy
Średni czas przejazdu: 5-6 h
Nawierzchnia: Gruntowa/Bitumiczna

Opis:

Wycieczkę rozpoczynamy przy ul. 23 Marca, na wysokości Uniwersytetu Gdańskiego. Stamtąd ruszamy w kierunku Sanatorium Leśnik, a następnie dojeżdżamy do Wielkiej Gwiazdy. Tam zmierzamy w kierunku Pętli Reja i Leśniczówki Gołębiewo. Żółtym szlakiem turystycznym przemykamy obok torów kolejowych, a następnie czerwonym szlakiem rowerowym udajemy się w kierunku Osowej. Objeżdżamy jezioro Wysockie i jezioro Osowskie, i odbijamy w kierunku zakładu górniczego, po którym pozostało kilka częściowo zrekultywowanych wyrobisk żwirowych. Warto nad jednym z nich przysiąść i chwilę odpocząć, napawając się ciszą okolicy.

Dalej jedziemy w kierunku lotniska, mijając dwa stanowiska obserwacji samolotów. Następnie przez Matarnię dojeżdżamy do Owczarni, gdzie ponownie przecinamy obwodnicę. Trójmiejski Park Krajobrazowy przemierzyć można Długą Drogą, lub odbić w lewo w kierunku Potoku Rynarzewskiego. Do centrum Sopotu wracamy leśnym odcinkiem ul. Reja, a wzdłuż ul. Armii Krajowej docieramy do miejsca, z którego wyruszyliśmy.

Dojazd:

Dojazd na start możliwy jest z dowolnego miejsca w mieście. Osoby spoza miasta mogą rozpocząć pętlę na wysokości ul. Reja, gdzie dogodnie dojadą pociągami SKM. Pokonanie trasy nie wymaga specjalnego przygotowania.

Trasa 9: Żuławskie klimaty

Przebieg: SKM Kamienny Potok – Al. Grunwaldzka – Brama Nizinna – Motława – Wiślina – Cedry Wielkie – Leszkowy – Kiezmark – Przegalina – Sobieszewo –  ul. Elbląska – Al. Zwycięstwa – Al. Hallera – Trasa Nadmorska

Długość: 96 500 m
Różnica wysokości:  38 m
Poziom trudności: Średni
Średni czas przejazdu: 11 h
Nawierzchnia: Bitumiczna
Inne: Trasa szosowa, w dużej części w ruchu ulicznym

Opis:

Trasa prowadzi malowniczymi drogami Żuław Wiślanych. Jest to długi, całodniowy odcinek, którego kulminacją jest przekop Wisły z położonymi po obu stronach ptasimi rezerwatami.

Wyruszamy spod przystanku SKM Kamienny Potok, a następnie poruszamy się ul. Armii Krajowej i Al. Grunwaldzką do centrum Gdańska. Stamtąd jedziemy do Cedrów Wielkich przez Bramę Nizinną oraz brzegiem Motławy. Po drodze mijamy kilka zabytkowych domów podcieniowych.

Do Wisły docieramy w miejscowości Leszkowy, następnie by wzdłuż jej przekopu mkniemy ku ujściu. Po drodze obejrzeć można dawne koryto Wisły biegnące równolegle do przekopu. W Przegalinie podziwiamy czynną śluzę, a przy odrobinie szczęścia można natknąć się na przepływającą barkę. Przy promie samochodowym można udać się w stronę Sobieszewa lub odbić w kierunku rezerwatu.

Wracając z Sobieszewa mijamy mieniącą się w blasku słońca rafinerię. Z centrum Gdańska kierujemy się Al. Hallera w kierunku morza. Do punktu startu wracamy trasą nadmorską.

Dojazd:

Podobnie jak wcześniejsze trasy, możemy ją rozpocząć w dowolnym miejscu Sopotu. Dla osób, dla których ten dystans byłby za długi istnieje możliwość dojazdu pociągami SKM do centrum Gdańska.

Trasa 10: Cypel Rewski

Przebieg: Sopockie Molo – Gdynia Orłowo – Gdynia Śródmieście – Gdynia Pogórze – Dębogórze – Kosakowo – Rewa – Kazimierz –  Gdynia Pogórze – Gdynia Śródmieście – Sopot

Długość: 68 200 m
Różnica wysokości:  81 m
Poziom trudności: Łatwy
Średni czas przejazdu: 8 h
Nawierzchnia: Głównie bitumiczna
Inne: Pętla, częściowo w ruchu ulicznym

Opis:

Trasa na Cypel Rewski jest doskonałym pomysłem na letnią wycieczkę. Nadmorskie powietrze oraz mijane rezerwaty szczególnie mocno odprężają, zapewniając cień w gorące dni.

Trasę można rozpocząć na wysokości sopockiego mola. Następnie udajemy się drogą rowerową wzdłuż morza w kierunku Gdyni. Po przejechaniu odcinka wzdłuż krawędzi klifu do Orłowa robimy pierwszy postój przy molo, delektując się widokiem pierwszego z mijanych rezerwatów – Kępy Redłowskiej.

Z Kępy Redłowskiej przedostajemy się na Polankę Redłowską, a stamtąd na reprezentacyjny Bulwar Nadmorski, z którego blisko już do Dworca Morskiego. Z pobliskiego pirsu rozciąga się jeden z najciekawszych widoków portowych w Trójmieście. Dalej udajemy się w kierunku Obłuża, mijając po drodze terminal promowy Stena Line. Na końcu estakady odbijamy w lewo, po czym serpentyną wdrapujemy się na morenę. Do Rewy dojeżdżamy przez Dębogórze. Piękne nadmorskie miasto znane jest z rezerwatu przyrody oraz cypla wydmowego, na którym uwielbiają wypoczywać ptaki najróżniejszych gatunków.

Droga powrotna prowadzi przez Kazimierz, po drogach otoczonych polami i łąkami. Wracamy bardzo podobną drogą, zaś wycieczkę kończymy na wysokości przystanku SKM Sopot Wyścigi.

Dojazd:

Trasę możemy zacząć z dowolnego miejsca Sopotu. Osoby, dla których trasa stanowi zbyt długi dystans, mogą dojechać pociągiem SKM na do Gdyni Głównej i stamtąd rozpocząć przejazd.

Trasa 11: Kaszubskie jeziora

Przebieg: SKM Wyścigi – Gdańsk Osowa – Jez. Wysokie – Borowiec –  Jez. Tuchomskie – Przodkowo – Jez. Białe – Jez. Łapalickie – Jez. Rekowo – Kartuzy – Jez. Klasztorne Duże – Jez. Kczewskie – Smołdzino – Pępowo – Rębiechowo – Gdańsk Owczarnia – SKM Wyścigi

Długość:88 500 m
Różnica wysokości:  229m
Poziom trudności: Średni
Średni czas przejazdu: 11-12 h
Nawierzchnia: Bitumiczna/Szutrowa
Inne: Możliwość skrócenia w Przodkowie

Opis:

Przy trasie znajduje się aż 11 kaszubskich jezior. Część z nich to zbiorniki będące pozostałością działalności człowieka, co czyni z nich dodatkowe atrakcje o nieco odmiennej od innych jezior specyfice ukształtowania i roślinności. Przykładami tego typu akwenów są trzy stawy przy zakładzie górniczym Borowiec, które do niedawna były wyrobiskami żwirów i piasków niezbędnych do produkcji cementu. Otoczone lasem sosnowym, zrekultywowane wyrobiska są dobrym miejscem na relaks, co potwierdzają liczni wypoczywający tam wędkarze.

Najciekawszym elementem wycieczki jest jezioro Łapalickie. To jednocześnie największy z mijanych dotychczas akwenów. Nieco dalej zlokalizowany jest słynny Zamek w Łapalicach – niedokończona inwestycja jednego z lokalnych przedsiębiorców.

W drodze powrotnej warto odwiedzić Kartuzy. Ciekawy rynek i kościół z dachem w kształcie trumny to tylko jedne z wielu atrakcji tego miasta.

Pod koniec wycieczki – jeżeli wystarczy czasu – warto przyjrzeć się bliżej gdańskiemu lotnisku i lądującym tam samolotom z jednego z ogólnodostępnych punktów widokowych.

Dojazd:

Wycieczkę rozpoczynamy przy SKM Wyścigi, możliwy dojazd pociągiem podmiejskim z obszaru całego Trójmiasta. Dla osób o mniejszej kondycji, po uruchomieniu Pomorskiej Kolei Metropolitarnej możliwy też będzie powrót z Kartuz do Gdańska pociągiem.