Biała Wenus
„Rzeźba pamięci Krzysztofa Koczurowskiego, ufundowana przez Jego rodzinę i przyjaciół”
Rzeźbiarski akt kobiecy, dzieło Janiny Stefanowicz-Schmidt, przedstawia tors kobiety ujęty w pozycji stojącej, od kolan do szyi, bez głowy i bez rąk. Wydawać by się mogło, że statua przeniosła się do naszych czasów z antyku i dodatkowo skojarzenia takie sugeruje w tytule pracy sama Artystka. „Biała Wenus”, znana także jako „Pochylona”, pierwotnie, w roku 1960, została utrwalona w gipsie. W ostatnim czasie zyskała drugie wcielenie w materiale określanym jako sztuczny kamień.
Figura zawiera w sobie dostojeństwo antycznych posągów i jednocześnie urzeka naturalnym pięknem, zmysłowością. Jej zwarta bryła, o miękkim modelunku i kształcie zaznaczonym falującą linią, ma doskonale wyważone proporcje. Choć sylwetka jest nieznacznie skręcona i skłania się lekko ku przodowi, kompozycja jest zrównoważona, bije od niej spokój i harmonia. Rzeźba „Białej Wenus”, rzymskiej bogini miłości, przekazuje uniwersalną prawdę o trwaniu w ponadczasowym zachwycie nad pięknem natury.
Janina Stefanowicz-Schmidt urodziła się w 1930 roku w Warszawie. Pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach artystycznych – wśród jej krewnych z rodziny Stefanowiczów, Padlewskich i Schmidtów byli i są architekci, muzycy, malarze, rzeźbiarze i poeci. Jest dyplomantką profesora Stanisława Horno-Popławskiego. Po studiach w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych) pracowała tam jako dydaktyk od 1954 do 2001 roku. W 1976 roku założyła i prowadziła przez wiele lat Pracownię Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich. Autorka wielu rzeźb w otwartych przestrzeniach i wnętrzach, także sakralnych. Przez kilkadziesiąt lat niezwykle aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym w kraju i za granicą, od prac przy odbudowie gdańskiego Głównego Miasta po wystawy, plenery i konkursy. Od 1948 roku mieszka w Sopocie.
Autor: Janina Stefanowicz-Schmidt, „Biała Wenus” / „Pochylona”,
Data: oryginał 1960 r., materiał: gips / odlew 2023 r., materiał: sztuczny kamień
Lokalizacja: Park Północny, al. Mamuszki / ul. Powstańców Warszawy