Biała

Niewielkich rozmiarów tors kobiecy to kameralna forma autorstwa Janiny Stefanowicz-Schmidt. Subtelne przedstawienie ujmuje delikatnością i naturalnością, bije z niego jednak pewność i siła. Płynną, falistą linią artystka zakreśliła kształt siedzącej bezgłowej kobiecej sylwetki. Gładka, lśniąco biała powierzchnia rzeźby stała się polem gry światła i cienia. Dzieło ujawnia podziw artystki dla natury i wrażliwość na jej piękno.

Janina Stefanowicz-Schmidt urodziła się w 1930 roku w Warszawie. Pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach artystycznych – wśród jej krewnych z rodziny Stefanowiczów, Padlewskich i Schmidtów byli i są architekci, muzycy, malarze, rzeźbiarze i poeci. Jest dyplomantką profesora Stanisława Horno-Popławskiego. Po studiach w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych) pracowała tam jako dydaktyk od 1954 do 2001 roku. W 1976 roku założyła i prowadziła przez wiele lat Pracownię Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich. Autorka wielu rzeźb w otwartych przestrzeniach i wnętrzach, także sakralnych. Przez kilkadziesiąt lat niezwykle aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym w kraju i za granicą, od prac przy odbudowie gdańskiego Głównego Miasta po wystawy, plenery i konkursy. Od 1948 roku mieszka w Sopocie.

Dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autorka: Janina Stefanowicz-Schmidt (1930-)
Data: 1964
Materiał: gips