Dziewczyna z pieskiem

Portretowe ujęcie kilkunastoletniej dziewczynki trzymającej w ramionach psa Stanisław Horno-Popławski utrwalił po raz pierwszy w 1935 roku w gipsie, pokrytym następnie patyną. Za kolejne jej wcielenie – w brązie – twórca otrzymał nagrodę na Pierwszym Ogólnopolskim Salonie Rzeźby w Warszawie w 1937 roku. Umieszczone w Pałacu Brühlowskim dzieło zaginęło. W 1957 roku artysta wykonał jego autorski odlew, który po 65 latach stanął w sopockim Parku Północnym. Naturalnie przedstawiona postać dziewczynki tulącej pieska znakomicie przekazuje pełen czułości nastrój tej sceny. Rzeźbiarz perfekcyjnie wyważył kompozycję, w której dynamiczny podskok psa stabilizuje mocny uścisk jego właścicielki. Tematyka dzieła odzwierciedla szczególny stosunek artysty do natury i jego miłość do zwierząt. 

Stanisław Horno-Popławski, jeden z najważniejszych polskich rzeźbiarzy, urodził się w 1902 roku na Kaukazie jako wnuk zesłańca po powstaniu styczniowym. Kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Działalność twórczą rozpoczął w 1926 roku, a w roku 1932 został wykładowcą i profesorem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W ciągu swojego życia wielokrotnie się przeprowadzał. Po wojnie spędzonej w oflagu był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych w Białymstoku. Następnie objął katedrę rzeźby na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, by potem przenieść się do Gdańska. Podczas odbudowy gdańskiej starówki był głównym projektantem wystroju rzeźbiarskiego rekonstruowanych kamienic. W latach 1949–1970 prowadził pracownię rzeźby i pełnił funkcję dziekana Wydziału Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Przez lata związany z Sopotem, z pięcioletnią przerwą na twórczość w Bydgoszczy. Zmarł w 1997 roku.

Dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nazwa zadania: „Stanisław Horno-Popławski (1902-1997) w 120. rocznicę urodzin i Hornianki”.

Autor: Stanisław Horno-Popławski (1902- 1997)
Data: 1935 / 1957
Materiał: gips