Kolumna

Wpisana w krajobraz Skweru Miłosza „Kolumna” wyrzeźbiona przez Ewę Beyer-Formelę intryguje bielą i niezwykłą formą. Jako materiał posłużył artystce marmur „Biała Marianna” – unikatowej odmiany materiał pochodzący z Dolnego Śląska. Rzeźba jest autorskim ukazaniem idei, wariacją na temat kolumny jako elementu architektury starożytnej Grecji. Kolumna będąca podporą budowli przywodzi skojarzenia z antykiem, który stanowi podwaliny kultury i cywilizacji europejskiej. 

Ewa Beyer-Formela urodziła się w 1935 roku w Kartuzach. Wielokrotnie podkreślała wpływ, jaki na jej późniejsze wybory artystyczne miało miejsce dorastania na Kaszubach. Szczególnie bliska artystce była natura, która stanowiła dla niej niewyczerpane źródło inspiracji. W 1960 roku obroniła dyplom pod kierunkiem profesora Stanisława Horno-Popławskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Uczestniczyła w powojennej odbudowie Gdańska. Tworzyła rzeźby plenerowe i kameralne w granicie, marmurze, drewnie oraz metalu i ceramice. Zajmowały ją także rysunek, akwarela i pastel. Sopocka artystka zmarła w 2022 roku.

Działanie dofinansowano w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021”.

Autorka: Ewa Beyer-Formela (1935- 2022)
Data: lata 80. 
Materiał: marmur