Kora

„Kora” wyszła spod ręki rzeźbiarki Ewy Beyer-Formeli, a powstała z marmuru „Różowa Marianna”, rzadkiej odmiany kamienia o delikatnym różowym zabarwieniu, występującego w kamieniołomie w Kotlinie Kłodzkiej. Rzeźba przedstawia postać dziewczyny w długiej, zwiewnej szacie, prawdopodobnie mitologicznej nimfy, córki Demeter. Nieostrożna Kora, zerwawszy kwiat narcyza poświęcony Hadesowi, jest zmuszona zostać jego małżonką. Hades porywa ją do podziemi i tym samym skazuje na rozłąkę z matką, która nie wiedząc, jaki los spotkał ukochaną córkę, nie ustaje w jej poszukiwaniach. 

Ewa Beyer-Formela urodziła się w 1935 roku w Kartuzach. Wielokrotnie podkreślała wpływ, jaki na jej późniejsze wybory artystyczne miało miejsce dorastania na Kaszubach. Szczególnie bliska artystce była natura, która stanowiła dla niej niewyczerpane źródło inspiracji. W 1960 roku obroniła dyplom pod kierunkiem profesora Stanisława Horno-Popławskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Uczestniczyła w powojennej odbudowie Gdańska. Tworzyła rzeźby plenerowe i kameralne w granicie, marmurze, drewnie oraz metalu i ceramice. Zajmowały ją także rysunek, akwarela i pastel. Sopocka artystka zmarła w 2022 roku.

Działanie dofinansowano w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021″.

Autorka: Ewa Beyer-Formela (1935- 2022)
Data: lata 80. 
Materiał: marmur