Macierzyństwo
Utrwalona w brązie rzeźba „Macierzyństwo” (znana także jako „Matka i dziecko”) autorstwa Marii Papy Rostkowskiej wyobraża figurę matki tulącej w objęciach niemowlę. Opływowe, zaoblone kształty, subtelne krzywizny i wypukłości formy rzeźbiarskiej dobrze korespondują z przedstawianym tematem, wyrażając łagodność, cierpliwość i czułość macierzyństwa. Sposób przedstawienia postaci balansuje między figuratywnością a abstrakcją.
Temat macierzyństwa Artystka podjęła po raz pierwszy w takim ujęciu w roku 1987, gdy na zamówienie Miasta Paryża wykonała w białym marmurze dwumetrową rzeźbę do budynku Administracji Szkół Powszechnych (D.A.S.C.O.). Kolejne, mniejszych rozmiarów wersje „Matki i dziecka” Maria Papa wyrzeźbiła w różowym (ok. 1987 roku) i białym (w roku 1988) marmurze, od lat 90. XX wieku powstawały także edycje tej rzeźby w brązie.
W Polsce rzeźba Marii Papy Rostkowskiej „Macierzyństwo” znajduje się także w kolekcji sztuki w Pałacu Prezydenckim oraz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Maria Papa Rostkowska urodziła się w 1923 roku w Brwinowie koło Warszawy. Studia artystyczne rozpoczęła w 1942 roku w szkole architektonicznej Władysława Jastrzębskiego w Warszawie. W czasie wojny pomagała wraz z rodziną w ratowaniu Żydów z getta warszawskiego, uczestniczyła także w Powstaniu Warszawskim. Po aresztowaniu udało jej się uciec z transportu do Oświęcimia. Za zasługi została odznaczona medalem Virtuti Militari.
Od 1946 roku kontynuowała edukację – malarstwo u Felicjana Szczęsnego Kowarskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po roku wyjechała na stypendium do Paryża, gdzie studiowała pod kierunkiem profesora Janusza Strzałeckiego. W latach 1949–1952 była asystentką w pracowni malarstwa prowadzonej przez Profesora w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, z siedzibą w Sopocie. W 1955 roku obroniła dyplom w warszawskiej ASP, a w 1957 wyjechała ponownie do Paryża. Rok później poślubiła Gualtieri Papa di San Lazzaro, krytyka artystycznego i właściciela jednej z wiodących paryskich galerii sztuki współczesnej. Wkrótce znalazła się w centrum awangardy, wśród artystów i intelektualistów o największej światowej sławie. Zainteresowała się wtedy rzeźbą, tworząc początkowo w glinie i wosku, później, prawie wyłącznie w kamieniu, w szczególności w marmurze. Od 1958 roku zaczęła wystawiać swoje prace rzeźbiarskie – we Francji, Włoszech i Szwajcarii, a w 1966 zafascynowały ją kamieniołomy marmuru w Toskanii, rozsławione przez Michała Anioła. Przeprowadziła się do Pietrasanty i poświęciła całkowicie twórczości rzeźbiarskiej. Była pierwszą kobietą w regionie, która samodzielnie odkuwała swoje dzieła w twardym materiale rzeźbiarskim. Dzięki perfekcyjnej technice uzyskiwała wspaniałe efekty, jej rzeźby charakteryzuje niezwykły blask i gładkość powierzchni. Dzieła Marii Papy Rostkowskiej znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych, zdobią też gmachy użyteczności publicznej na całym świecie. Artystka zmarła w 2008 roku w Pietrasanta.
Autor: Maria Papa Rostkowska (1923 – 2008)
Data: 1987/2024
Materiał: pozłacany brąz
Lokalizacja: 54.439299, 18.564936
Fot. Klaudyna Karczewska.