Points of View

Pierwsze wersje serii prac powstają jako rzeźby drewniane już w 2001 roku. Niedługo później Tony Cragg tworzy swoją pierwszą rzeźbę ze stali nierdzewnej. Podejmuje taką decyzję w celu stabilizacji pracy po otrzymaniu zamówienia na rzeźbę w przestrzeni publicznej w Japonii. Pierwsze monumentalne wersje Points of View o wysokości dwunastu metrów powstają na zamówienie Fundacji de Fornaris na olimpiadę zimową w Turynie w 2006 roku. Rok później Tony Cragg tworzy kolejne wersje dla Parku Rzeźby Waldfrieden, który zakłada wraz z żoną Tatjaną. Zaangażowanie artysty w tworzenie parku rzeźby stało się istotnym czynnikiem jego zainteresowania tworzeniem rzeźb w krajobrazie i przestrzeni publicznej.

Wystawa „Alternatywna rzeczywistość” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie jest prezentacją trzech rodzajów jego dzieł. W galerii pokazujemy rzeźby oraz instalacje wykonane ze szkła i towarzyszące im rysunki i akwarele. Prace wykonane ze szkła prezentują ewolucję stylu artysty od początku lat dziewięćdziesiątych do czasów obecnych. W Parku Północnym w Sopocie prezentujemy natomiast monumentalne ikoniczne rzeźby artysty – Points of View, Mixed Feelings, Versus i Masks wykonane z brązu i stali nierdzewnej, których forma sytuuje się między rzeźbą abstrakcyjną a figuratywną i zachwyca meandrującymi dynamicznymi kształtami.

Tony Cragg to jeden z najbardziej znanych angielskich artystów. Od ponad czterdziestu lat dąży on nieustannie do znalezienia nowych relacji między ludźmi a światem materialnym. Jest mistrzem materiału i bez ograniczeń używa różnych jego rodzajów, między innymi kamienia, brązu, drewna, metalu, materiałów syntetycznych czy szkła. Skłonność do eksperymentu łączy się w jego rzeźbach z niezawodną perfekcją.

Wystawa rzeźb i rysunków w Sopocie organizowana jest wspólnie z Pracownią Tony’ego Cragga i pod patronatem British Council, Ambasady Wielkiej Brytanii, patronatem Ambasady Republiki Federalnej Niemiec oraz mecenatem ERGO Hestii i Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Wystawa: 28.05-15.10.2023
Kuratorka Eulalia Domanowska

Autorka: Tony Cragg
Data: 2010
Materiał: stal nierdzewna