Razem z Urzędem Miasta Sopot zapraszamy do celebracji obchodów Święta Niepodległości właśnie w Sopocie. Parada zabytkowych samochodów, także strażackich, przejazd rowerowy, koncerty i Polonez Niepodległości odtańczony na ul. Boh. Monte Cassino. Patriotycznie, kolorowo, rodzinnie i aktywnie będzie można świętować 104 rocznicę odzyskania niepodległości. Obchody rozpoczną się już 10 listopada.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Sopocie zainauguruje koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, który przeniesie nas w romantyczny nastrój prosto z utworów Mickiewicza. Koncert „Romantyczność” odbędzie się sali koncertowej PFK na terenie Opery Leśnej w czwartek 10 listopada o godz. 19.00. Przy fortepianie zasiądzie Piotr Pawlak, a sopocką Orkiestrę, która wykona Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, Preludium i fugę op. 85 Maurycego Moszkowskiego oraz „Nokturn” Marii Szymanowskiej poprowadzi Maestro Wojciech Rajski. Dopełnieniem muzycznej części będą fragmenty „Ballad i romansów” czytane przez Krzysztofa Gordona. Wydarzenie jest biletowane. Szczegóły: pfksopot.pl

Piątek 11 listopada będzie głównym dniem obchodów, które otworzy tradycyjna już dla Sopotu Parada niepodległości. O godz. 11.00 z ul. Armii Krajowej ruszy przejazd rowerzystów oraz zabytkowych wozów strażackich, który ulicami: Armii Krajowej, Sikorskiego, Podjazd i Bohaterów Monte Cassino dotrze do skweru Kuracyjnego. Tam nastąpi rozdanie nagród rowerzystom w ramach kampanii „Wkręć się w Sopot”, a dla młodszych sopocian i ich rodziców przygotowano wiele atrakcji: pokazy pojazdów zabytkowych, wozów i sprzętu strażackiego i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie.

Na sportowo rocznicę uczczą członkowie Sopockiego Klubu Pływackiego. O godz. 11.00 skoczą z ostrogi molo do wody, a następnie przepłyną ok. 300 m do brzegu.

Warto będzie też przystanąć na chwilę przy kościele św. Jerzego, by ok. godz. 11.30 dołączyć do Poloneza Niepodległości przygotowanego przez harcerzy. Przy muszli koncertowej o godz. 12.00 sopocianie i goście będą mieli okazję do wspólnego odśpiewania hymnu, przy dźwiękach którego nastąpi podniesienie flagi na drabinie wozu strażackiego.

Dla dzieci Muzeum Sopotu przygotowało o godz. 13.00 warsztaty rodzinne „Własną drogą” inspirowane życiem Antoniego Minikowskiego, urodzonego w Sopocie uczestnika Bitwy Warszawskiej.

Zwieńczeniem oficjalnych obchodów Święta Niepodległości będzie msza święta w kościele św. Jerzego o godz. 18.00, po której nastąpi przemarsz pod pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu i uroczyste złożenie kwiatów.

Dla tych, którzy lubią ruch na świeżym powietrzu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie we współpracy z The North Event zorganizował tradycyjny Bieg Niepodległej. Biegacze wystartują 12 listopada o godz. 9.30, a o godz. 9.40 ruszy sekcja nordic walking. Od godz. 10.30 pobiegną dzieci i młodzież. Start i meta na skwerze Kuracyjnym. Szczegóły: mosir.sopot.pl