Zapraszamy do udziału w spacerach po Sopocie, którym będzie przewodniczył Tomasz Kot ­– dziennikarz, fotograf, pasjonat historii i życia codziennego Sopotu i Trójmiasta, autor „Spacerownika sopockiego”. Wszystkie spacery będą odbywały się w soboty, dając okazję do odkrycia różnorodnych zakątków miasta. Każda trasa została zaplanowana tak, by umożliwić uczestnikom poznanie mniej popularnych miejsc w kurorcie. Podczas wędrówek będziemy mieli okazję zgłębić tajemnice i anegdoty związane z poszczególnymi miejscami i odkryć ciekawostki, których nie znajdziemy w tradycyjnych przewodnikach.

Na spacery nie obowiązują zapisy, udział jest bezpłatny.

Harmonogram wędrówek:

17 czerwca, 12:00
Tajemnice kryminalne Sopotu (tł. na j. angielski)
zbiórka przy pomniku prof. Władysława Bartoszewskiego (ul. Tadeusza Kościuszki 12)

Wstrząsające i tajemnicze zbrodnie, gra wywiadów, pozbawieni skrupułów przestępcy i napady na środku głównej ulicy Sopotu, czyli spacer śladami bardziej i mniej głośnych spraw kryminalnych, które wydarzyły się w Sopocie. Tych współczesnych, i tych dawno zapomnianych. Jakie samochody najczęściej kradziono w Sopocie w burzliwych latach 90., gdzie znajdowała się aleja wisielców, w którym miejscu straszyło, jakie sumy kradziono podczas napadu na sopockie banki i co robił w kurorcie agent polskiego wywiadu przed 1939 r.? O tym I o innych nieco mniej spektakularnych, ale ciekawych sprawach będzie się można dowiedzieć podczas spaceru kryminalnego.

Trasa: Pomnik prof. Bartoszewskiego – ul. Chopina – ul. Jagiełły – ul. Kościuszki –Plac Konstytucji 3 Maja – ul. Boh. Monte Cassino – Plac Przyjaciół Sopotu – Dom Zdrojowy – Grand Hotel.

29 lipca, 12:00
Tajemnice Przylesia

zbiórka na parkingu przy rondzie ul. Armii Krajowej i ul. 23 Marca

Dnem Doliny Gołebiewskiej biegnie jedna z najbardziej urokliwych ulic Sopotu – ulica 23 Marca. Dawna ścieżka prowadząca do leśniczówki Gołębiewo przez dziesięciolecia zamieniała się najpierw w szlak spacerowy, potem w drogę do restauracji i wreszcie w ulicę, przy której zaczęły wyrastać domy, a w ostatnich kilkudziesięciu latach osiedle. Malownicze ukształtowanie ulicy jest dziełem rąk ludzkich. Tereny te były bowiem intensywnie eksploatowane przez cegielnię. Ulica przeszła jednak całkowitą metamorfozę. Na początku powstał punkt widokowy, dalej biło źródło wody leczniczej, w lasach czekały liczne szlaki spacerowe, a na końcu szlaku restauracja Wielka Gwiazda. O tych i o innych tajemnicach Doliny Gołębiewskiej można się będzie dowiedzieć podczas spaceru.

Trasa: ul. Królewskie Wzgórze – ul. Księżycowa – Plac Pląsających Czarownic – os. Przylesie – szpital – kompostownia – Wielka Gwiazda.

5 sierpnia, 12:00
Tajemnice Herberta – zakazana miłość (tłum. na j. ukr.)

zbiórka przy pomniku prof. Władysława Bartoszewskiego (ul. Tadeusza Kościuszki 12)

W lipcu 1945 r. do kurortu sprowadzili się rodzice poety i zamieszkali w domu przy ul. Bieruta 8 (obecnie Haffnera). Latem 1947 r. dołączył do nich, syn, student prawa i wkrótce filozofii oraz początkujący poeta. Zbigniew Herbert mieszkał w Sopocie do roku 1950. Nasze miasto stało się dla niego miejscem, w którym dojrzał jako poeta i człowiek. Tu znalazł także swoją pierwszą wielką miłość – Halinę Misiołkową nazywaną przez niego we wspomnieniach „Pierwszą Wielką Opuszczoną”. Molo i Grand Hotel często znajdowały się w marszrucie „księcia poetów”. W budynku ZAiKS znajdowało się biuro oddziału ZLP, w którym Herbert pracował.

Trasa: Pomnik prof. Bartoszewskiego – ul. Dąbrowskiego 8 – molo – Grand Hotel –ZAiKS – Grand Hotel – ul.Haffnera 8.

02.09 Tajemnice granicy
zbiórka przy pętli autobusu 187 przy stacji Sopot Kamienny Potok
od strony ul. Małopolskiej

Dziś to po prostu granica między Sopotem a Gdynią. Gdyby nie witacze miast przy drodze, trudno byłoby zorientować się, że wjeżdżamy do innej miejscowości. W latach 1920–39 była to jednak granica pomiędzy Wolnym Miastem Gdańsk a Polską. W okresie międzywojennym, żeby ją przekroczyć, trzeba było mieć paszport. Po obu stronach znajdowały się budynki, w których dyżur pełnili pogranicznicy i celnicy. 1 września 1939 r. tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. Słynne zdjęcie propagandowe niemieckich żołnierzy wyłamujących biało-czerwony szlaban zostało zrobione na tej granicy. Dziś w miejscu, w którym stał budynek polskiej straży granicznej, przebiega czteropasmowa aleja. Z dawnej granicy pozostały jednie relikty rozsiane wzdłuż dawnej granicy. Ponieważ jest to spacer graniczny, będzie trzeba przekroczyć granicę, ale nie trzeba będzie mieć przy sobie paszportów. Warto też ubrać dobre buty, bo część spaceru przebiega leśnymi szlakami.

Trasa: Sopot Kamienny Potok (przystanek 187) – ul. Wejherowska (ZSH) – ul. Obodrzyców – kościół pw. Zesłania Ducha św. – Staw Mazowiecki, ul. Bernadowska (Gdynia) – Al. Niepodległości – Jar Sweliny – altana Kollatha – ujście Sweliny.

7 października, 12:00
Tajemnice sopockich cmentarzy

zbiórka: przy kościele NSPJ przy ul. Malczewskiego

Kiedy założono cmentarze w kurorcie? Jaki obszar zajmują? Komu podlegają administracyjnie?
Na sopockich cmentarzach spoczywają ludzie zasłużeni dla miasta. Mniej znani sopocianie, zmarli członkowie naszych rodzin i zupełnie zapomniani. Zapraszamy na niezwykły spacer po sopockich nekropoliach, na którym usłyszeć będzie można historie życia osób tam pochowanych.
Na trasie cmentarz komunalny, katolicki i żydowski. Na początek obejrzymy kwatery znanych sopocian na cmentarzu komunalnym, dawniej ewangelickim.

Trasa: Cmentarz komunalny

Źródło materiał prasowy Biblioteki Sopockiej