Państwowa Galeria Sztuki już od 18 listopada zaprasza na kolejną nowość – wystawa „Theatrum Jerzego Nowosielskiego” to próba nowego spojrzenia na twórczość klasyka XX wieku, jakim był Jerzy Nowosielski. Tym razem przyglądamy się jego związkom z szeroko pojętym teatrem.

Zobaczymy Nowosielskiego jako scenografa, projektującego dekorację do teatrów lalkowych czy jako malarza, odsłaniającego swój własny, bogaty w motywy i wątki teatr, rozgrywający się na jego obrazach.

Na wystawie zobaczymy m.in. rekonstrukcję widowiska „Krzesiwo” Hanny Januszewskiej według bajki Jana Christiana Andersena dla Teatru Lalek „Pinokio” w Łodzi (1958), stworzoną przez zespół pracowników Teatru „Groteska” w Krakowie na potrzeby ekspozycji „Jerzy Nowosielski. Teatr lalek. Notatki – część piąta” w Galerii Starmach w 2015 roku.

Po raz pierwszy będzie można również zajrzeć do pracowni Jerzego Nowosielskiego, która mieściła się kiedyś w jego domu przy ul. Narzymskiego w Krakowie. Zobaczymy w niej malowane przez artystę meble, przedmioty, jak i obrazy. Ekspozycja, zaaranżowana w pewnej części jako wielkie collage’e, da okazję zobaczenia na nowo wielu płócien artysty, które namalował pomiędzy 1954 a 1996 rokiem.

Wszystkie obrazy, meble i przedmioty na wystawie pochodzą z kolekcji Teresy i Andrzeja Starmachów.

Kurator: Andrzej Szczepaniak
Koncepcja, aranżacja i wybór prac: Andrzej Starmach

Szczegóły: https://pgs.pl/theatrum-jerzego-nowosielskiego/

Otwarcie 18.11.2021 (czwartek), w godz. 18- 19
Wystawa czynna do 20.02.2021