Wiosenne zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego

Przed nami dwutygodniowe zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego „Sopot Horse Trials Spring Tour 2024”. W tym roku te międzynarodowe zawody odbędą się w dniach 25 kwietnia – 5 maja. Konkursy zaplanowane są na dni piątek, sobota, niedziela – szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie zawodykonne.com. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny.

WKKW to jeździecki triathlon, zawody składają się z trzech dyscyplin rozgrywanych w ciągu trzech dni. Pierwszego dnia rozgrywana jest tzw. próba ujeżdżenia, która polega na wykonaniu odpowiednich figur na tzw. czworoboku, czyli specjalnie przygotowanym placu. W tej niezwykle eleganckiej dyscyplinie kładzie się nacisk przede wszystkim na współpracę oraz wzajemne zaufanie konia i jeźdźca. Tutaj liczy się perfekcyjne opanowanie zachowań zwierzęcia oraz swoboda i elegancja wykonywanych figur.

Kolejnego dnia zawodnicy i konie biorą udział w próbie terenowej, która rozgrywana jest na znacznie większym obszarze – jest to bieg przełajowy na trasie obejmującej kilka kilometrów, na której jeździec i koń mają do pokonania koło dwudziestu przeszkód. Próba terenowa to zdecydowanie najbardziej widowiskowa cześć zawodów WKKW, która przyciąga na Hipodrom rzesze fanów jeździectwa oraz osoby, które łączą kibicowanie z piknikiem na świeżym powietrzu.

Rozgrywana trzeciego dnia próba skoków stanowi z kolei test dokładności oraz kondycji konia i jeźdźca, którzy dzień wcześniej przeszli bardzo wymagającą próbę terenową. Skoki odbywają się na parkurze, na którym ustawionych jest kilkanaście przeszkód – należy je pokonać w odpowiedniej kolejności w zadanym czasie. Każda zrzutka i przekroczenie normy czasu to oczywiście punkty karne.

W tym roku sopockie zawody to ostatnia szansa na zdobycie kwalifikacji olimpijskiej, zobaczymy więc wielu zawodników walczących o możliwość startu na igrzyskach w Paryżu. Nie zabraknie też znanych nazwisk, niewątpliwie największą gwiazda zawodów będzie, goszcząca w Sopocie po raz drugi Ingrid Klimke. Ta niemiecka zawodniczka, córka legendarnego Reinera Klimke, siedmiokrotnego medalisty olimpijskiego, sama ma na swoim koncie medale olimpijskie zdobyte na igrzyskach w Rio de Janeiro, Londynie oraz Pekinie, jedenaście medali zdobytych podczas Mistrzostw Europy oraz wiele innych, spektakularnych sukcesów.

Międzynarodowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW) Sopot Horse Trials Spring Tour 2024

Miejsce zawodów: Hipodrom Sopot, ul. Polna 1

Termin: 25 – 38.04.2024 oraz 02-05.05.2024

Harmonogram: zawodykonne.com

Wstęp bezpłatny