Najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy w Polsce rozpocznie się w sobotę 1 lipca jednocześnie na sopockim Molo i zakopiańskich Krupówkach, a we wtorek 4 lipca do filmowych lokalizacji dołączy Giżycko z jedynym w Europie kinem jachtowym. W czwartek 6 lipca, na Molo w Sopocie zostanie wręczona nagroda festiwalu – Diamentowy Klaps Filmowy. Podczas tegorocznej edycji trafi ona do rąk wybitnego polskiego aktora.

BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane to jedno z najważniejszych wydarzeń lata, które na stałe wpisało się w kalendarz polskich wakacji. Festiwal od wielu lat celebruje miłość do kina i zaprasza do oglądania filmów w wyjątkowych, zapierających dech w piersiach okolicznościach przyrody. W tym roku zaprezentuje repertuar, który spodoba się miłośnikom wszystkich gatunków filmowych. Warto zaplanować wakacyjne wieczory w kinach letnich na seansach pod hasłem We Love Cinema w towarzystwie największych gwiazd.

Tematyczne wieczory przed dużym ekranem

Repertuar festiwalu został tradycyjnie podzielony na dni tematyczne, z których aż trzy – wtorki, czwartki i niedziele – odbywają się pod patronatem Banku BNP Paribas.

Poniedziałki: Kino Familijne

Każdy tydzień wakacji będą rozpoczynać filmy familijne, na które zapraszamy całe rodziny. Na ekranie m.in.: „Skarb Mikołajka” oraz „Szczęście Mikołajka”; „Jak wytresować smoka 3” , a także rodzima produkcja familijna – komedia przygodowa „Detektyw Bruno” z Piotrem Głowackim i Karoliną Gruszką w rolach głównych.

Wtorki: Świat Cię potrzebuje

Na ekranach kinowych w Sopocie, Zakopanem i Giżycku pojawi się filmowe wezwanie do poszanowania różnorodności, z której ludzkość czerpie ogromną siłę. Filmy prezentowane tego dnia zostały wybrane w plebiscycie przez samych widzów festiwalu. Są wśród nich: obsypany Oscarami „Green Book” z Viggo Mortensenem i Mahershalą Alim; „IO” czyli wyjątkowa, nagrodzona na wielu festiwalach i nominowana do Oscara, ekologiczna odezwa Jerzego Skolimowskiego, a także „Słoń”, czyli romans LGBTQ+ osadzony w przepięknych polskich Pieninach i „Pimi z Krainy Tygrysów” z udziałem ubiegłorocznej laureatki Diamentowego Klapsa Filmowego – Mai Ostaszewskiej.

Środy: 100 lat Warner Bros.

We środy, we wszystkich festiwalowych lokalizacjach, będziemy świętować 100-lecie jednego z największych studiów hollywoodzkich na świecie. Legendarne Warner Bros., założone w USA przez polskich imigrantów, stworzyło najbardziej znane i uwielbiane filmy, wytyczając kierunki światowej kinematografii. W repertuarze m.in.: kultowa „Casablanca”; otwierający nową erę efektów specjalnych w kinie „Matrix”; zwariowana komedia „Kac Vegas” czy jeden z najbardziej nagrodzonych i docenionych filmów w historii kina „Incepcja” z rewelacyjnym Leonardo di Caprio.

Czwartki: We Love Cinema

W każdy czwartek wakacji widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć specjalnie wyselekcjonowane filmy, które zdobyły uznanie i nagrody na największych światowych festiwalach filmowych. W repertuarze m.in. nagrodzony Złotym Globem najnowszy film Stevena Spielberga „Fabelmanowie”, zwariowana komedia „W trójkącie”; wyjątkowo letni film François Ozona „Lato ‘85” oraz „Najgorszy człowiek na świecie”.

Piątki ze Storytel: kino w związku z literaturą

Tego dnia na ekranie pojawią się najgłośniejsze adaptacje filmowe, wśród nich: klasyka światowego kina, jeden z najlepszych filmów wszechczasów „Ojciec chrzestny” Francisa Forda Coppoli ale i nagrodzony Srebrnym Lwem „Filip” czy „Dom Gucci” w reżyserii Ridleya Scotta z Lady Gagą i Adamem Driverem.

Soboty: Jest akcja!

W soboty na festiwalu królują filmy rozrywkowe. W repertuarze najnowszy film Guya Ritchiego „Gra fortuny”; czy urocza komedia „Yesterday”! Na ekranie pojawią się również Jennifer Lopez jako panna młoda w totalnie „Wystrzałowym Weselu” oraz Keanu Reeves, który po raz kolejny zawalczy z Gildią w widowiskowym finale serii „John Wick 4”.

Niedziele: Kobieta z kamerą

Filmowy tydzień zamykamy wspólnie z Bankiem BNP Paribas produkcjami zwracającymi uwagę na wyjątkowe kobiety po obu stronach kamery. W repertuarze m.in. „Zakochana Anais”; „Kłamstewko” oraz „Pięć Diabłów”.

Wspieranie różnorodności i przeciwdziałanie wykluczeniu są elementem naszej strategii biznesowej i fundamentem kultury organizacyjnej. Szanujemy różnice, wynikające z płci, wieku czy pochodzenia geograficznego. Dlatego cieszę się, że kolejny rok wybrzmią one z dużego ekranu. Podobnie jak nasze zobowiązania w ramach odpowiedzialności wobec środowiska naturalnego. Jestem przekonana, że festiwalowe wtorki, czwartki i niedziele będą doskonałą formą rozrywki, a jednocześnie okazją do refleksji nad niezmiernie ważnymi tematami decydującymi o naszej przyszłości” – mówi Małgorzata Wasiuk, dyrektorka Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji w Banku BNP Paribas.

Kino z widokiem na zachód słońca

W Sopocie filmowe hity są wyświetlane na najdłuższym w Europie drewnianym Molo, a w Zakopanem tuż obok Krupówek – na Placu Niepodległości, u podnóża Tatr z widokiem na Giewont. Dodatkowo, we wszystkie wakacyjne wtorki i środy festiwal cumuje w Giżycku, gdzie projekcje filmowe zaplanowano w Ekomarinie, nad przepięknym jeziorem Niegocin. Filmowe seanse rozpoczynają się tuż po zachodzie słońca, w Sopocie o 22:00 w lipcu i 21:30 sierpniu, w Zakopanem i Giżycku o 21:30 w lipcu i 21:00 w sierpniu.

Moc filmowych atrakcji w ciągu dnia

Festiwal BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane zaprasza również na filmowe dyskusje przed i po seansach w największym na Molo ogródku letnim – kawiarni festiwalowej Koło Molo w Sopocie.

Pełny repertuar, harmonogram projekcji i zwiastuny filmów na stronie www.kinoletnie.pl
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wstępu na Molo w Sopocie.

Fot. 1,2,3 BNP Paribas Kino Letnie – Sopot – fot. Jurek Bartkowski
Fot. 4,5  BNP Paribas Kino Letnie – Sopot – fot. Werbrand