#VisitSopotOnline

Muzeum Sopotu 

Ks. Józefa Poniatowskiego 8

Muzeum Sopotu zostało powołane do życia w lutym 2001 r. Na siedzibę nowo powstałej placówki wybrano zabytkową, położoną w ogrodzie tuż przy sopockiej plaży eklektyczną willę. Wybudowano ją w latach 1903-1904 dla rodziny gdańskiego kupca i przedsiębiorcy Ernsta Augusta Claaszena (1853 – 1924). Architektem willi był Walter Schulz.

Misją Muzeum jest gromadzenie i popularyzacja wiedzy na temat Sopotu poprzez budowanie żywej relacji z mieszkańcami oraz działalność naukowo-badawczą. Muzeum Sopotu organizuje wystawy, projekty społeczne i edukacyjne oraz kolekcję poświęcone kulturze i historii Miasta.

Najnowsze filmy Muzeum Sopotu dostępne online:

Historia Villi Claaszena: link

Odzyskane. Detale sopockich wnętrz: link

Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie: link

W tym wyjątkowym czasie zachęcamy do odwiedzenia wnętrza Muzeum Sopotu online – https://muzeumsopotu.pl/pl/wirtualny-spacer/

Państwowa Galeria Sztuki

Plac Zdrojowy 2

W salach wystawienniczych o łącznej powierzchni 1 200 m. Państwowa Galeria Sztuki realizuje rocznie około dwudziestu pięciu wystaw sztuki współczesnej i tradycyjnej, prezentujących różnorodne zjawiska artystyczne. Galeria, dążąc do ukazania najważniejszych zjawisk sztuki polskiej i obcej oraz dotarcia do możliwie szerokiego kręgu odbiorców, współpracuje z galeriami i placówkami muzealnymi w kraju i za granicą. W rankingu tygodnika „Polityka” w 2015 roku Państwowa Galeria Sztuki zajęła 4. miejsce pośród galerii sztuki współczesnej w Polsce, a w 2017 roku zajęła już 3. miejsce!

Galeria kilkakrotnie gościła twórców światowej sławy, takich jak: Günter Grass, Czesław Miłosz, Ryszard Horowitz, Roland Topor, Sławomir Mrożek. Prezentowała interesujące i obszerne kolekcje prywatne m.in.: Wojciecha Fibaka na wystawach pt.: „Polski Paryż” i „Ecole de Paris”, Toma Podla „Kolory tożsamości”, „Kolekcja K. i A. Michalczuków”; jak i zbiory muzealne: Lwowskiej Galerii Sztuki: „Twórczość Jacka Malczewskiego w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki”, „Arcydzieła malarstwa polskiego”; Uniwersytetu im. H. Heinego w Düsseldorfie „Taniec śmierci“, Muzeum Sztuki w Odessie „Pejzaż i portret”, czy też “Kolekcję II” białostockiej galerii “Arsenał”.

W dobie pandemii Państwowa Galeria Sztuki wprowadziła do swojej oferty wykłady, prezentacje i oprowadzania online , dostępne na FB www.facebook.com/hashtag/pgsonline

Zwiedzenie wnętrz Państwowej Galerii Sztuki umożliwi Ci wirtualny spacer – https://visitpoland.online/sopot/tours/pgs/

Dworek Sierakowskich 

Czyżewskiego 12

Klasycystyczny Dworek Sierakowskich, obok Dworu Hiszpańskiego, należy do najstarszych zabytków budownictwa
sopockiego. Na parterze zachowały się zabytkowe detale: kaflowe piece z końca XVIII w., kilkoro zdobnych drzwi
dwuskrzydłowych, liczne okucia metalowe, stiukowe fasady i rozety na sufitach.

Historia letniej rezydencji rodu Sierakowskich sięga początków XVIII wieku. Wtedy to, na miejscu dzisiejszego dworku, wybudowano dom letniskowy należący do znajdującego się nieopodal Dworku Francuskiego, którego właścicielem był gdański burmistrz Andreas Borkmann. Budynek przetrwał jednak tylko do 1734 roku, bowiem na skutek działań wojennych uległ doszczętnemu zniszczeniu, dzieląc los wszystkich sopockich dworów.

Właściwy, stojący po dziś dzień dworek, powstał 61 lat później, kiedy w Sopocie pojawił się hrabia Kajetan Sierakowski. On to w piśmie z 12 lipca 1795 po raz pierwszy wspomniał o wybudowanym przez siebie domku wypoczynkowym, który wraz z urządzonym wokół parkiem służył rodzinie hrabiego jako letnisko przez kolejne 20 lat

Poznaj co kryją wnętrza zabytkowego Dworku – https://visitpoland.online/sopot/spacery/dworeksierakowskich/

Grodzisko – Muzeum Archeologiczne 

Haffnera 63

Zapraszamy do odwiedzenia najstarszego zabytku w Sopocie, a jednocześnie Oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, czyli zabytkowego Grodziska. Chyba każdy kiedyś słyszał tę nazwę. Czym jednak dokładnie jest tajemnicze grodzisko? Archeologiczne grodzisko to po prostu pozostałość po osadzie obronnej (tzw. grodzie). Występuje ono w postaci kolistego, bądź czworobocznego wzniesienia. Termin „grodzisko” bywa także stosowany na określenie osady obronnej (grodu) o wielkich rozmiarach.

Ten urokliwy Skansen, czyli muzeum na wolnym powietrzu położony jest w malowniczej scenerii bujnej zieleni i szumiących strumyków.
Prezentowane są tutaj zrekonstruowane zabudowania grodu: chaty, brama i częściowo – palisada.
Wszystkie powyższe elementy zabudowy zrekonstruowano dokładnie w miejscach odkrycia ich reliktów, czyli pozostałości po autentycznych elementach zabudowy istniejących w przeszłości.

Zwiedź sopockie Grodzisko online! – https://visitpoland.online/sopot/spacery/grodzisko/

Sopoteka

Tadeusza Kościuszki 14

Sopoteka to filia Biblioteki Sopockiej. Ta nowo powstała i najnocześniejsza mediateka składa się z kilku stref, wśród których można znaleźć pracownię komputerową, stanowiska muzyczne, czytelnię z koszami plażowymi i miejscami cichej pracy oraz kącik dziecięcy z konsolami i kolorowymi klockami. Sercem tego miejsca jest wielofunkcyjna sala pełniąca rolę zarówno kina, teatru, jak i miejsca spotkań autorskich, wieczorków poetyckich, warsztatów muzycznych, wykładów podróżniczych czy historycznych. Tu spotykają się sprawy codzienne i wzniosłe. Naturalne, jasne drewno i biel. Kosze plażowe i poduchy.  E-booki, audiobooki i tradycyjna książka. Technologia i ludzie. Kultura, edukacja i rozrywka. Nowoczesność, która nie przytłacza, a inspiruje – idealnie opisuje Sopotekę.

W każdą trzecią środę miesiąca o 18:00, w Sopotece odbywać się będą spotkania online w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Szczegóły na https://www.mbp.sopot.pl/wydarzenia/slowoteka-czyli-slowem-o-ksiazkach-online

Zachęcamy do odwiedzenia Sopoteki online  – https://visitpoland.online/sopot/spacery/sopoteka/

Monciak

ul. Bohaterów Monte Cassino

Sławny w całej Polsce deptak to zamknięta dla ruchu samochodowego ulica Bohaterów Monte Cassino, biegnąca prosto do molo. Po obu jej stronach podziwiać można malownicze kamieniczki, wstąpić do butików, pubów i kawiarni. Na jego środku stoi jeden z najdziwniejszych budynków na świecie – Krzywy Domek!  Latem „Monciak” zamienia się w kolorową 600-metrową rzekę turystów. To jedno z najbardziej charakterystycznych sopockich miejsc, serce miasta, a co za tym idzie – główne miejsce spotkań.

W tym wyjątkowym czasie zachęcamy do wirtualnego spaceru po jednym z najsłynniejszych deptaków w całej Polsce!

https://visitpoland.online/sopot/?startscene=scene_bohater__w_monte_cassino_4106

Kościół Św. Jerzego

Tadeusza Kościuszki 11

Zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1899-1901 pod patronatem cesarzowej Augusty Wiktorii która przekazała w darze 1000 marek. Cesarz Wilhelm II dołożył do tego 2000 marek osobiście zatwierdzając projekt i zalecając podwyższyć wieżę o 7,5 m, aby była widoczna dla statków płynących po zatoce. Na uroczystość poświęcenia świątyni w dniu 17 września 1901 roku przyjechała cesarzowa Niemiec. Kościół należał do ewangelików do maja 1945, kiedy to przekazano go Kościołowi rzymskokatolickiemu. Od stycznia 1948 roku kościół św. Jerzego pełni funkcje kościoła garnizonowego.

Zwiedź wnętrza zabytkowego kościoła. Klikając w link zostaniesz przekierowany do panoramy Sopotu. Odszukaj kościół w górnej części Monciaka i zajrzyj do środka świątyni – https://visitpoland.online/sopot/

Ergo Arena

Plac Dwóch Miast 1

ERGO ARENA dzięki swej nowoczesnej konstrukcji pomieścić może 11000, a wraz z miejscami stojącymi, nawet 15000 widzów. Daje możliwość rozegrania całego wachlarza konkurencji sportowych. Siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, sporty walki, te dyscypliny nie są tu wielkim zaskoczeniem, jednak gotowość do prezentowania hokeja, sportów motorowych, a nawet windsurfingu, czyni z naszej hali miejsce wyjątkowe. Obok sportu nie może tu również zabraknąć innych wydarzeń.  Rozbudowany system audio, doskonała akustyka obiektu, konstrukcja dachowa pozwalająca na podwieszenie do 144 ton sprzętu oświetleniowego lub nagłośnieniowego, oraz duża przestrzeń gwarantują najwyższą jakość imprez muzycznych oraz widowisk teatralnych. Pełne zaplecze techniczne pozwala nam również organizować konferencje, spotkania biznesowe, targi, bankiety, gale, czy też inne, mniej konwencjonalne wydarzenia. Wysokie standardy rozwiązań technologicznych powodują, że ERGO ARENA jest nie tylko uniwersalna, ale również bezpieczna i wygodna dla odwiedzających.

Wirtualny spacer po Ergo Arenie – https://ergoarena.pl/wirtualny-spacer/

Zobacz hale również z zewnątrz – https://visitpoland.online/sopot/spacery/ergoarena/

Kościół Gwiazda Morza

Tadeusza Kościuszki 19

Jest to kościół murowany wzniesiony w stylu neogotyckim w grudniu 1902 roku przez sopockich katolików jako „Dom Stowarzyszeń Katolickich”. Pierwotnym jego przeznaczeniem miał być prowizoryczny kościół, natomiast właściwy miał być wybudowany w późniejszych latach. Projekt ten jednak nie został nigdy zrealizowany. W dniu 21 grudnia 1902 budowla została poświęcona i otrzymała wezwanie Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazda Morza. W tym samym roku zostały sprowadzone trzy dzwony,  organy oraz ołtarze. W 1925 roku do kościoła została dobudowana kaplica chrzcielna, a w 1931 roku wieża została podwyższona o 2 metry.

Dowiedz się więcej na temat zabytkowego kościoła PW NMP Gwiazda Morza, dzięki oprowadzaniu Konserwator Dzieł Sztuki, Pani Karolinie Niemczyk-Bałtowskiej.  https://vimeo.com/455311600/84fc5cc827

Pijalnia Wód Solankowych

Plac Zdrojowy 2

Sopocka Solanka wypływa samoczynnie ze Zdroju św. Wojciecha z głębokości 800 m. Jest to 4,4 proc. solanka bromkowa, jodkowa, zawierająca również duże ilości potasu, magnezu i jodu. Rozcieńczona dwudziestokrotnie jest ogólnodostępna w Pijalni Wód Solankowych, znajdującej się w nowym Domu Zdrojowym na III piętrze. Zaś w pięknie odrestaurowanym, kurortowym Parku Południowym na spacerowiczów czekają malownicze fontanny – grzybki, z których wypływa sopocka solanka. Wykorzystywana może być do inhalacji przy przewlekłych schorzeniach zapalnych i alergicznych dróg oddechowych.

Prócz Pijalni Wód mineralnych, na 3 piętrze mamy do dyspozycji taras widokowy z przepięknym widokiem na zatokę gdańską oraz sopockie molo.

Sprawdź online: https://www.youtube.com/watch?v=_To3vWYz9rA

RZUĆ OKIEM NA MOLO!