ZIELONY SOPOT

Zielone miasto

Szlaki spacerowe

Trasy rowerowe

Park Północny

Park Południowy

Park Krajobrazowy

Więcej

NADMORSKI ZIELONY KURORT

Sopot to jedno z najbardziej urokliwych polskich miast i jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów nad Bałtykiem. W dzień czy w nocy, latem i zimą oczarowuje turystów różnorodnością atrakcji, pięknem architektury i otwartością mieszkańców.

Od swoich początków Sopot stanowi ulubione miejsce wypoczynku śmietanki towarzyskiej, inspiruje poetów, malarzy, motywuje sportowców, przyciąga przedsiębiorców i wzbudza zachwyt zagranicznych gości. To idealne miejsce na weekendowy wypoczynek czy rodzinne wakacje. Bogata baza hotelowa oraz spa, oferta gastronomiczna, rozrywkowa, ciekawe wydarzenia sportowe i kulturalne oraz bogactwo zieleni sprawiają, że z roku na rok przybywa gości odwiedzających to piękne miasto.

Sopot to miejsce wprost wymarzone do spacerów i rekreacji – ponad 60 % powierzchni miasta stanowią tereny zielone, co plasuje Sopot jako niekwestionowanego lidera w kraju. Powierzchnia terenów zielonych była jednym z decydujących czynników nadania miastu statusu uzdrowiska. Warto podkreślić również to, że Sopot stoi na podium wśród wszystkich polskich miast, pod względem jakości powietrza.

Planując wyjazd do Sopotu warto wybrać się do lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, gdzie wyznaczone są malownicze szlaki spacerowe. Park Północny i Południowy, usytuowany wzdłuż plaży, to popularne miejsce aktywnego spędzania czasu, schronienia wśród zieleni przed słońcem i wypoczynku. Sopockie Błonia to nowy teren zielony, z nieograniczonymi możliwościami rekreacji. Na rodziny wypoczywające z dziećmi czekają z kolei liczne i ciekawe place zabaw, gwarantujące najmłodszym doskonałą przygodę podczas pobytu w Sopocie.

Trasy  spacerowe

Sopot to nie tylko piękne piaszczyste plaże ale również miejsce wprost wymarzone do spacerów i rekreacji. Ponad 60 % powierzchni miasta stanowią tereny zielone. Warto wybrać się do lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, gdzie wyznaczone są malownicze szlaki spacerowe. Park Północny i Południowy, usytuowany wzdłuż plaży, to popularne miejsce aktywnego spędzania czasu, schronienia wśród zieleni przed słońcem i wypoczynku. Sopockie Błonia to nowy teren zielony, z nieograniczonymi możliwościami rekreacji.

Dla amatorów aktywnego spędzania czasu przygotowaliśmy przewodnik spacerowy po 4 trasach, obejmujący wszystkie najciekawsze miejsca w Sopocie, do których dotrzeć można na piechotę.

Na rowerze – ścieżki i trasy rowerowe

Rower to jeden z najwygodniejszych środków komunikacji do poruszania się po Sopocie.

W zmodernizowanym Parku Północnym możliwe jest bezkolizyjne i oddzielne korzystanie ze ścieżek rowerowych, pieszych i rolkowych. Ponadto Sopot, z uwagi na unikalne w skali kraju ukształtowanie terenu, doskonale nadaje się zarówno do rowerowej rekreacji komfortowymi trasami nadmorskimi, jak i do iście górskich wyścigów skrajem wysoczyzny morenowej. Gęsta sieć dróg rowerowych czyni z Sopotu miasto bezpieczne i przyjazne dla ruchu rowerowego.

Park Północny

Park Północny w Sopocie rozciąga się równolegle do brzegu morskiego pasem o długości 2 km, od Grand Hotelu do potoku Swelina – naturalnej granicy z Gdynią.
W tym nadmorskim parku, o pow. ok. 25 hektarów, powstały bezkolizyjne ścieżki dla pieszych, rowerzystów i rolkarzy. Urządzona została też interaktywna ścieżka edukacyjna poświęcona florze, faunie i historii parku.   Jego charakterystycznymi elementami są między innymi: wypielęgnowane alejki, pomnik Jana Jerzego Haffnera, rzeźby, ławeczki, place zabaw, boisko i siłownia na świeżym powietrzu, a przede wszystkim bogate drzewostany z sosnami pospolitymi, czarnymi dębami, klonami czy bukami.
Park Północny jest wprost idealnym miejscem na wypoczynek, dlatego też przez cały rok tętni życiem.

Park Południowy

Powstał z inicjatywy Jana Jerzego Haffnera. Teren odnowiony został w taki sposób, by przypominał park z czasów swojej największej świetności, czyli z lat 20. ubiegłego wieku. Już wtedy miejsce słynęło z pięknych, kwiecistych rabat, w których dominowały róże. Nieopodal znajduje się ewangelicko-augsburgski kościół Zbawiciela z charakterystyczną wieżą. Za nim zobaczymy drewniany budynek dawnych Łazienek Południowych. Tu po raz pierwszy w Europie wprowadzono przebieralnie familijne, co było nowością w ówczesnych kurortach nadmorskich.

Trójmiejski Park Krajobrazowy

Utworzony został w 1979 roku i tym samym należy do najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Jest on obszarem chronionym ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe.
Na całość Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego składają się dwa rozległe kompleksy leśne, rozdzielone przez zurbanizowane i urbanizujące się tereny Wielkiego Kacka, Małego Kacka i Gdyni-Dąbrowy. Kompleks północny obejmuje część terenów Gdyni, Rumi, Szemudu i Wejherowa, zaś dwukrotnie mniejszy kompleks południowy – fragmenty terenów Gdyni, Sopotu i Gdańska. Do najcenniejszych walorów przyrodniczych parku należy unikatowa polodowcowa rzeźba terenu, uformowana przez procesy związane ze zlodowaceniem północnopolskim.
W parku istnieje 7 rezerwatów przyrody: “Źródliska w Dolinie Ewy”, “Zajęcze Wzgórze”, “Kacze Łęgi”, “Cisowa”, “Lewice”, “Gałęźna Góra” i “Pełcznica” oraz 144 pomniki przyrody: 88 drzew i grup drzew, 2 drzewa na głazach, 52 głazy i grupy głazów oraz 2 obiekty powierzchniowe.
Na terenie parku ciekawą atrakcją jest wzniesienie o nazwie „Pachołek”. Jego wysokość wynosi 100,8 m n.p.m. Można go znaleźć u zbiegu ulic Opackiej i Spacerowej. Miłośnicy pieszych wędrówek trafią na Pachołek trasą szlaku Kartuskiego, który oznaczony jest na mapach kolorem niebieskim. Z 15 metrowej wieży widokowej rozpościera się widok na rozległą panoramę Gdańska z Zatoką Gdańska oraz krajobraz Lasów Oliwskich.

Sopockie Błonia

Sopockie Błonia to kilka hektarów terenów rekreacyjnych, które podbijają serca dzieci. Na ich terenie znajdują się place zabaw wyposażone w zabawki takie jak: huśtawki, karuzele, piaskownice, tunele, skałki wspinaczkowe itp.
Dodatkowo na terenie Błoni mieści się polana piłkarska, miejsce do grillowania oraz wybieg dla psów. Od tego roku można również zrelaksować się w Ogrodzie Sensorycznym na terenie Sopockich Błoni.

Ogród sensoryczny

Do ogrodu można dojść zarówno od strony ulicy Polnej – idąc ścieżką w kierunku Gdańska – jak i od strony ulicy Bitwy pod Płowcami (w prawo od nowego pola do minigolfa). Rośliny rosną na pięciu rabatach. Są to: rabata zapachów, rabata z roślinami, które odstraszają owady, rabata zielna, rabata warzywna i rabata z roślinami leczniczymi. Każda z nich pokazuje dobroczynną moc różnych gatunków flory. Oprócz rabat w ogrodzie znalazły się konstrukcje, zachęcające do poznawania kontaktu z powierzchniami różnego rodzaju: przejście przez piasek, trawę, drobne kamyczki, drewno, ziemię. Z ogrodu sensorycznego prowadzi piękna, romantyczna kładka do tężni solankowej.

Kategoria: dla dzieci
Adres: ul. Bitwy pod Płowcami