KARTA TURYSTY

Karta Turysty

Karta Turysty

Karta Turysty wydawana jest każdej osobie nocującej w Sopocie, która wniosła opłatę uzdrowiskową w obiekcie noclegowym.
Dzięki niej, turysta ma możliwość skorzystania z wielu zniżek i rabatów na terenie całego miasta, np.:

  • przy zakupie biletu na molo i inne wybrane atrakcje turystyczne
  • w wybranych restauracjach i kawiarniach
  • na zabiegi Health& Beauty w wybranych obiektach
  • na zakup pamiątek w punkcie Informacji Turystycznej.

Karty wydawane są w obiektach noclegowych oraz w Informacji Turystycznej Sopot (pl. Zdrojowy 2 oraz ul. Dworcowa 4).

Powiązanie opłaty uzdrowiskowej z kartą turysty, z jednej strony pozwala na stworzenie atrakcyjnej oferty dla turystów i zwiększenie odwiedzin obiektów kulturalnych i gastronomicznych, a z drugiej, wpływa na zwiększenie wpływów z opłaty uzdrowiskowej, dzięki którym możliwy jest ciągły rozwój infrastruktury turystycznej oraz organizowanie licznych wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Opłata uzdrowiskowa

Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Sopotu, każda firma lub osoba, która prowadzi działalność związaną z wynajmem pokoi, kwater i apartamentów zobowiązana jest do pobrania opłaty uzdrowiskowej od nocującego turysty w kwocie 6,20 zł za dobę. Osoby przebywające na urlopie u znajomych lub rodziny mogą wnieść opłatę samodzielnie w punkcie Informacji Turystycznej.

Dlaczego warto?

Ze środków pozyskanych przez Miasto w ramach opłaty uzdrowiskowej realizowane są projekty, które służą jednocześnie turystom i mieszkańcom, czyli działania służące zachowaniu unikalnego krajobrazu naturalnego Sopotu oraz nieodłącznych atutów uzdrowiska, takich jak: bardzo dobra jakości powietrza, czyste wody, zadbana fauna i flora, a także rozbudowie i modernizacji ogólnodostępnej infrastruktury.

Kwotę uzbieraną z opłaty uzdrowiskowej tak naprawdę pomnożymy przez dwa – drugie tyle Sopot dostanie bowiem z budżetu państwa na działania wspierające rozwój uzdrowiska. Czyste plaże, rozbudowa ścieżek rowerowych, nowe ławeczki, place zabaw, atrakcje turystyczne, duża ilość zieleni i piękne odrestaurowane kamieniczki to dodatkowe atuty kurortu, które możemy finansować dzięki pobranej opłacie uzdrowiskowej.

W minionych latach środki z opłaty uzdrowiskowej umożliwiły m. in. realizację projektów związanych z monitorowaniem jakości wody w kąpieliskach i potokach oraz powietrza, zadbanie o czystość plaż oraz pielęgnację zieleni miejskiej, prowadzenie edukacji ekologicznej, ale również likwidację ogrzewania węglowego i zmianę ogrzewania na proekologiczne, budowę nowych toalet publicznych. W tym roku środki pomogą zrealizować postulowaną przez mieszkańców nową koncepcją architektoniczną Placu Przyjaciół Sopotu, dzięki której wzbogaci się on o prawie 500 m² zieleni, zyska nowe ławki i oświetlenie, które podkreślać będą bujną zieleń.

Masz pytania związane z pobieraniem opłaty uzdrowiskowej, zadzwoń do nas: 58 5213648 lub 58521 3616 lub napisz: ums@sopot.pl.