WYDARZENIA CYKLICZNE

Sopocka Majówka (maj)

Sopocka Majówka to kilkudniowa impreza miejska, odbywająca się w różnych lokalizacjach Sopotu, która każdego roku gromadzi kilkutysięczną publiczność, wśród której obecni są zarówno Sopocianie, mieszkańcy Trójmiasta jak i turyści spędzający długi weekend majowy nad Zatoką Gdańską.
Program Sopockiej Majówki obfituje w wydarzenia artystyczne, kulturalne i sportowe. W programie wydarzenia znalazły się pokazy filmowe i spektakle teatralne, koncerty, wystawy, warsztaty rodzinne, pikniki, aktywności sportowe i spacery historyczne.
Organizatorem jest Bałtycka Agencja Artystyczna (BART) oraz miasto Sopot.

Tyczka na molo (maj/czerwiec)

„Tyczka na molo” to najstarszy poza stadionowy mityng lekkoatletyczny na świecie. Pierwsza jego edycja odbyła się w 1984 roku i każdego roku odbywa się na Skwerze Kuracyjnym przy sopockim molo. Wydarzenie przyciąga tłumy mieszkańców Trójmiasta oraz turystów.
Rekordzistą skoku jest Mirosław Chmara, który w 1988 roku skoczył 5,80m. Wśród pań nad Skwerem Kuracyjnym najwyżej latała Anna Rogowska. Była gwiazda SKLA w 2005 roku uzyskała wynik 4,77m.O ile przez długie lata uwaga organizatorów koncentrowała się na rywalizacji kobiet, o tyle po zakończeniu kariery przez Annę Rogowską, na rozbiegu przed molo królują mężczyźni.
Organizatorem jest Sopocki Klub Lekkoatletyczny i Kąpielisko Morskie Sopot.

Polsat SuperHit Festiwal (maj/czerwiec)

Jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń w Sopocie. Rokrocznie na deskach Opery Leśnej widzowie mają okazję podziwiać najpopularniejszych polskich artystów – tych, którzy mogą pochwalić się największą sprzedażą płyt i tych, których utwory słyszymy codziennie w rozgłośniach radiowych. SuperHit Festiwal to trzy dni najlepszej rozrywki, z czego dwa pierwsze dni to koncerty, a dzień trzeci to czas na Sopocki Hit Kabaretowy.

CSIO **** (czerwiec)

Najważniejsze wydarzenie jeździeckie w Polsce, które odbywa się w czerwcu na Sopockim Hipodromie. Na zawodach CSIO 5* startują światowe gwiazdy jeździectwa. Prócz nich widzowie mogą podziwiać najdroższe konie i wyszukane stroje. To także liczne pokazy i atrakcje, które sprawią, że ten czerwcowy weekend na długo zapadnie w pamięci.
CSIO to najważniejsze zawody w skokach przez przeszkody (skrót ten pochodzi o francuskiej nazwy Concours de Saut International Officiel), które od lat odbywają się na Sopockim Hipodromie. Sopot znalazł się w niezwykle prestiżowym gronie ośmiu miast obok La Baule, Samorin, St Gallen, Rotterdam, Falsterbo, Hickstead i Dublina, które organizują ten turniej.

Slow Fest – Sopot od kuchni (czerwiec)

Slow Fest – Sopot w 2024 roku nie odbędzie się.

Slow Fest to jeden z największych i najciekawszych festiwali kulinarnych. To wyjątkowa okazja spotkania się przy stole w takiej skali. Z jednej strony szefowie kuchni, kucharze, pasjonaci, artyści prezentujący swoje autorskie pomysły, z drugiej goście, smakosze i odkrywcy. To wydarzenie niosące filozofię Slow Food, której celem jest właśnie spotkanie przy stole, propagowanie tradycji regionu, ochrona smaku, wsparcie dla drobnych przedsiębiorców produkujących wg tradycyjnych i uczciwych zasad. Wydarzenie odbywa się na sopockim molo, gdzie swoje stanowiska rozkładają zaproszone restauracje. Aby uczestniczyć w imprezie, należy zakupić jedynie bilet na molo. Dla chcących spróbować przygotowanych smakołyków, do nabycia są karnety na porcję degustacyjne.

Sopockie Dni Kurortu (31.05-01.06)

Sopockie Dni Kurortu to święto dedykowane promocji uzdrowiskowego charakteru miasta oraz jego naturalnych walorów – klimatu i solanki. Jest idealną okazją do poszerzenia wiedzy i skorzystania z bogatej oferty podmiotów opierających swoją ofertę o uzdrowiskowy klimat i kuracyjny charakter Miasta.

W roku 2024 planowany jest dwudniowy program wydarzenia (31 maja – 1 czerwca)

Organizatorem Sopockiego Dnia Kurortu są Sopocka Organizacja Turystyczna (SOT) oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie (MOSiR Sopot).

Sopot Film Festival (czerwiec)

Sopot Film Festival – Obywa się w Sopocie od 2001 roku. Na festiwalu przyznawane są nagrody w postaci statuetki “Parasolnika” w dziedzinie filmu. Do 2008 roku celem festiwalu było zaprezentowanie produkcji, które powstają m.in. pod wpływem zdobyczy cyfrowego świata XXI wieku – internetowej cyberprzestrzeni, nowych trendów w designie, modzie, przestrzeni użytkowej, globalnej telewizji i innych wynalazków naszego wieku. W 2009 r. Sopot Film Festival zmienił swoją formułę. Po 8 edycjach międzynarodowego konkursu filmów krótko i średnio metrażowych organizatorzy poszerzyli konkurs o filmy pełnometrażowe.

Na program festiwalu składają się liczne pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, koncerty do kina niemego oraz działania filmowe w przestrzeni miejskiej. Festiwal prezentuje przekrój kina światowego, z wyróżnieniem dorobku rodzimej kinematografii, najnowsze i najwybitniejsze produkcje światowego formatu oraz arcydzieła klasyki kina. W programie co roku znajdują się filmy nagradzane i wyświetlane na największych festiwalach filmowych, takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Sundance, Toronto czy Gdynia.

Sopot Beach Rugby (lipiec)

Sopot Beach Rugby od 2013 roku pracuje na swoją, coraz bardziej popularną markę. Dziś jest jednym z największych turniejów rugby na plaży w Europie , a kto wie, czy nie na świecie. Turniej którego głównym organizatorem jest Jarosław Hodura, były reprezentant Polski w rugby i syn patrona imprezy Edwarda Hodury, na stałe wpisał się w rugbową mapę Europy za sprawą swojej lokalizacji,  atmosfery i profesjonalnej lokalizacji. Do nadmorskiego kurortu przyjeżdżają liczne ekipy rugbistek i rugbistów z kraju i zagranicy, dla których jest to także element przygotowań do nowego sezonu.

SBR to świetna promocja Sopotu i regionu, ale to nie tylko impreza sportowa. Organizator wykorzystuje popularyzację imprezy do wsparcia celów prospołecznych, ekologicznych.

W 2022 roku w ramach XXX Memoriału Edwarda Hodury odbędzie się X edycja Sopot Beach Rugby.

Grand Prix Sopot-Gdynia. Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski (lipiec)

"Monte Carlo wyścigów górskich", czyli samochodowe ściganie na leśnym odcinku z Sopotu do gdyńskich Karwin to niezwykle lubiane zawody przez topowych kierowców w naszym kraju. Przez kilka dni Trójmiasto staje się motoryzacyjną stolicą Polski. Wydarzenie co roku gromadzi liczną publikę, która nie szczędzi swoich gardeł, dopingując startującym.
Rywalizacja odbywa się na liczącym 3050 metrów długości odcinku, który składa się z 18 zakrętów (11 prawych i 7 lewych), a różnica poziomów wynosi 64 metry.

Brasswood Fest (lipiec/sierpień)

Od kilku lat festiwal muzyczny Brasswood Fes tw środku lata rozpala Trójmiasto do czerwoności. Najlepsi artyści przenikają się tutaj z futurystycznym uniwersum sztuk performatywnych oraz z miejskimi paradami przy dźwiękach orkiestry. Przed nami wydarzenie, które łączy miasta, łączy style i łączy ludzi. Festiwal dowodzony przez Łukasza L.U.C.a Rostowskiego zalicza się do najciekawszych wydarzeń na festiwalowej mapie Polski.

Sopot Festival (sierpień)

Najbardziej oczekiwane wydarzenie muzyczne tego lata!
Na deskach kultowej Opery Leśnej, w specjalnych koncertach tematycznych, wystąpią topowi Artyści polscy i zagraniczni.
Wszystkie trzy dni tego muzycznego święta będą transmitowane przez telewizję TVN. Pełny program i Gwiazdy Festiwalu ogłosimy już wkrótce!

W ostatniej edycji Top of the Top Sopot Festival, na scenie Opery Leśnej wystąpiło ponad 60 wykonawców, w tym 14 zagranicznych gwiazd. Gośćmi specjalnymi byli m.in. Anastacia, James Arthur, Aloe Blacc i Welshly Arms .
Usłyszeliśmy kultowe przeboje, takie jak „Live is Life” w wykonaniu grupy Opus, „You” zespołu Ten Sharp, „I’ve Been Thinking About You” formacji Londonbeat, „Mr. Saxobeat” Alexandry Stan czy „Hollywood Hills” w wykonaniu Sunrise Avenue.
Polską scenę muzyczną reprezentowali m.in.: Edyta Górniak, Kayah, Andrzej Piaseczny, Natalia Szroeder, Sarsa i Michał Szpak. Okrągłe jubileusze świętowały zespoły: Bajm, Lady Pank, Big Cyc i Blue Cafe.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic (czerwiec/lipiec)

Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic to muzyczna propozycja dla miłośników muzyki klasycznej oraz różnych form muzycznych obecnych na polskiej i międzynarodowej estradzie. Różnorodne programy, utalentowani artyści, kompozytorzy i wykonawcy młodego pokolenia, a także muzyczne oblicze kultury innych narodów – to wszystko wypełnia wydarzenia Festiwalu Sopot Classic.
Festiwal Sopot Classic powstał w 2011 roku z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu. Założeniem Festiwalu jest ukazanie i zaproponowanie odbiorcom kultury wysokiej spotkania z trendami wykonawczymi Polski i Europy. Melomani otrzymają w ofercie cztery zróżnicowane koncerty, które wzbogacą repertuar kulturalny Sopotu i Trójmiasta, a także staną się ciekawą propozycją dla turystów przybywających w okresie wakacji do Metropolii Trójmiejskiej.
Organizatorzy starają się przedstawić ofertę bogatą w różnorodne style muzyczne, niemniej spojone wysokim poziomem wykonawczym, doskonałym przygotowaniem oraz dbałością o szczegóły, zarówno artystycznej jak i organizacyjne. W programach koncertowych znajdą się utwory powstające na przestrzeni kilku wieków europejskiej kultury muzycznej.
Ponadto, celem Festiwalu jest zainteresowanie i stworzenie oferty kulturalnej osobom, które na co dzień nie są stałymi bywalcami koncertów filharmonicznych. Poprzez usytuowanie koncertów w miejscach znanych i ogólnodostępnych dla słuchaczy, organizatorzy mają nadzieję, że oferta programowa spotka się z dużym zainteresowaniem.

Literacki Sopot (sierpień)

Festiwal Literacki Sopot - edycja bałtycka

W dniach 22-25 sierpnia 2024 Sopot jak co roku stanie się letnią stolicą literatury. To już 13. edycja festiwalu Literacki Sopot, który organizowany jest przez Goyki 3 Art Inkubator oraz Miasto Sopot. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę regionu bałtyckiego.

Szczegółowy program dostępny jest na www.literackisopot.pl

Literacki Sopot był zwycięzcą plebiscytu na Kulturalny Sztorm Roku 2012 organizowanego przez „Gazetę Wyborczą Trójmiasto”, a w 2016 roku wygrał głosami słuchaczy plebiscyt „Radiowego Domu Kultury” Programu Trzeciego Polskiego Radia w kategorii „Wydarzenie”. Siódma edycja festiwalu została uznana „Wydarzeniem Roku 2018” w plebiscycie Pomorskich Sztormów. W 2019 roku Literacki Sopot otrzymał znak jakości EFFE Label przyznawany przez sieć europejskich festiwali EFFE. To symbol przynależności do grupy wyjątkowych i innowacyjnych wydarzeń kulturalnych na mapie Europy. W 2020 roku Festiwal Literacki Sopot zwyciężył w Sopocie w plebiscycie „Supermiasta” Gazety Wyborczej.

Sopot Jazz Festival (październik)

Sopot Jazz Festival jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. Myślą przewodnią festiwalu jest wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność. Projektując wydarzenie szczególny nacisk kładziemy na ambitny program, prezentujący przed publicznością festiwalową interesujących artystów z całego świata, zarówno tych o już ugruntowanej popularności, jak i tych, których wprowadzenie na estradę sopockiego festiwalu to powiew świeżości, korzystnie wpływający na współczesny wizerunek jazzu jako dynamicznie rozwijającej się muzyki globalnej, ułatwiającej kontakty i wzajemne zrozumienie międzykulturowe.
Począwszy od 2016 roku za program artystyczny festiwalu odpowiedzialni będą kuratorzy. Kuratorem edycji 2016-2018 był Greg Osby – amerykański saksofonista, kompozytor, producent, pedagog.
W roku 2019 festiwal odbędzie się w dniach 11-13.10.2019, a jego kuratorem został Rainer Kern.