Kot

Rdzawa, majestatyczna sylwetka kota autorstwa Hanny Brzuszkiewicz góruje nad zielenią skweru. Rzeźbę znamionuje zwarta, mocna bryła o schematycznie zarysowanych kształtach. Dostojna i tajemnicza, przywołuje figury kotów w starożytnym Egipcie. Utrwalona jest w pozornie nietrwałej materii ceramicznej, jednak w porównaniu z innymi wyrobami z gliny kamionkę charakteryzuje znacznie większa twardość. 

Artystka studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz w latach 1955–1957 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni profesora Stanisława Horno-Popławskiego. Zgłębiała też tajniki sztuki ceramicznej pod kierunkiem profesor Hanny Żuławskiej, której pracownia stała się zaczątkiem ważnego w Polsce ośrodka współczesnej ceramiki. Ceramika jest najważniejszą dziedziną twórczości Hanny Brzuszkiewicz. Od 1958 do 2001 roku była pedagogiem rzeźby i ceramiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Brała udział w międzynarodowych wystawach ceramiki organizowanych w Sopocie i Gdańsku, a w 1973 roku otrzymała Stypendium Kulturalne Rządu Włoskiego. Mieszka w Toruniu. 

Dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nazwa zadania: „Stanisław Horno-Popławski (1902-1997) w 120. rocznicę urodzin i Hornianki”.

Autorka: Hanna Brzuszkiewicz (1934-) 
Data: 1965
Materiał: kamionka