W dniach 18-21 sierpnia odbędzie się jedenasta edycja Festiwalu Literacki Sopot, który organizowany jest przez Goyki 3 Art Inkubator oraz Miasto Sopot. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić irlandzką literaturę i kulturę.

74 gości i gościń, w tym 13 twórców i twórczyń z Irlandii, 27 spotkań autorskich, 45 wystawców na Targach Książki, 12 przestrzeni festiwalowych, 9 debat, 9 warsztatów i spotkań dla dzieci, 3 projekcje filmowe, 1 instalacja artystyczna, 1 warsztat z przekładu, 1 słuchowisko, 1 dyżur tłumaczy i tłumaczek, 1 premierowe wydarzenie teatralne, 1 gra miejska.

Na festiwalu, podobnie jak w latach poprzednich, gościć będą czołowi polscy autorzy i autorki, w znanych już pasmach: Nogaś na Plaży, h/Historia, (Nie)pamięć, Debiuty. Irlandia zaś zostanie przedstawiona w różnych odsłonach. Republika Irlandii spotka się z Irlandią Północną, literatura spotka się ze sztukami wizualnymi i aktywizmem, odbędą się także warsztaty tłumaczeniowe.

Literacki Sopot ma na celu nie tylko promocję literatury i czytelnictwa, ale przede wszystkim jest doskonałą okazją do spotkań z gośćmi, którzy dzielą się swoją niezwykłą wrażliwością i zmysłem obserwacji. Dla organizatorek festiwalu ważnym pasmem Literackiego Sopotu są debaty, których tematy są programowane w nawiązaniu do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej. W programie m.in.: Debata o Kościele w Irlandii i w Polsce, co Dorian Gray mówi nam o dzisiejszym świecie czy Feminizm intymnego ryzyka.

Festiwal Literacki Sopot to nie tylko spotkania autorskie i debaty, ale także m.in. projekcje filmowe, warsztaty, słuchowisko czy gra miejska. Po raz pierwszy na Festiwalu odbędzie się dyżur tłumaczy
i tłumaczek ze Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Po raz drugi na Festiwalu będzie obecna sztuka. Tym razem w dwóch odsłonach. Tworząc Deasghnáth/Rytuał, Jane Butler inspirowała się uzdrowiskową tradycją Sopotu. Artystka przygotuje tymczasową instalację, która poprzez strukturalne podparcie i okrycie wieży Goyki 3 Art Inkubatora będzie stanowiła monumentalny gest troski wobec budynku.

Na tegoroczną edycję Literackiego Sopotu zostały przygotowane premiery książkowe festiwalowych gościń. Lucy Caldwell Intymności i inne opowiadania (tłum. Aga Zano, wyd. Pauza); Eimear McBride Pomniejsi wędrowcy (tłum. Maria Zawadzka-Strączek, wyd. Pauza) i Coś nie tak. Kobiecość i wstręt, (tłum. Aga Zano, wyd. Pauza); Anna Dudzińska Dubaj, (wyd. Marginesy); Deniz Ohde W sztucznym świetle, (tłum. Zofia Sucharska, wyd. Marpress); Liz Nugent Nasze małe okrucieństwa, (tłum. Mateusz Rulski-Bożek, wyd. Wielka Litera); Ziarno granatu. Mitologia według kobiet, (wyd. Agora).

Po raz trzeci w programie festiwalowym wydzielona została #GodzinaWolnegoCzytania, czyli pasmo stworzone przez Koalicję Letnich Festiwali Literackich, której Literacki Sopot jest pomysłodawcą. To czas na zanurzenie się w lekturze między spotkaniami.

Podczas festiwalu tradycyjnie odbędą się również Targi Książki. Na stoiskach zlokalizowanych na Placu Przyjaciół Sopotu wystawiać się będą, w kolejności alfabetycznej:

Biblioteka Sopocka, Centrala – mądre komiksy; Centrum Architektury + Radio Architektura, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne; Goyki 3 Art Inkubator, Grupa Wydawnicza Relacja; Karakter; Krytyka Polityczna; Książkowe Klimaty krainaksiazek.pl; Księgarnie Świat Książki; Muzeum Sopotu, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku; Przytulas Przytul Książkę; Świadomi Wydawcy; Tajfuny; timof comics; Tu się czyta – Buka, Format, Tako, Albus, Druganoga; Wielka Litera; Wydawnictwo Afera; Wydawnictwo Agora; Wydawnictwo Akapit Press; Wydawnictwo Copernicus Center Press; Wydawnictwo Czarne; Wydawnictwo Debit; Wydawnictwo Drzazgi; Wydawnictwo Dwie Siostry; Wydawnictwo Hokus-Pokus; Wydawnictwo Kameleon; Wydawnictwo Literatura; Wydawnictwo Literackie; Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Kropka; Wydawnictwo Marpress; Wydawnictwo Mięta; Wydawnictwo Pauza; Wydawnictwo Poznańskie; Wydawnictwo słowo/obraz terytoria sp. z o.o; Wydawnictwo Smak Słowa; Wydawnictwo Sonia Draga; Wydawnictwo SQN; Wydawnictwo Tashka; Wydawnictwo W.A.B; Wydawnictwo Wytwórnia; Wydawnictwo Zakamarki; Wydawnictwo ZNAK; Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Festiwal Literacki Sopot na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń literackich w Polsce. Przez dekadę działań na rzecz popularyzacji literatury i czytelnictwa zyskał uznanie nie tylko wśród uczestników_czek, ale także krytyków_czek.

Spotkania festiwalowe odbędą się na żywo w Sopocie i online na stronie www.literackisopot.pl.

Program festiwalu.