Razem z MOSiR Sopot oraz Stowarzyszeniem Muzyków Jazzowych w Sopocie w dniach 12-13 sierpnia zapraszamy na kolejny SOPOT MOLO JAZZ FESTIVAL. Tak jak zawsze, wszystkie niebiletowane koncerty odbędą się w muszli koncertowej na sopockim molo. Festiwal jest sukcesorem dwóch pierwszych jakie zorganizowano w tej części Europy w czasach głębokiej komuny (1956 i 57). Dzisiaj jest on enklawą dla ludzi, którzy lubią jazz oraz tych którzy nie mieli z nim kontaktu, obala stereotypo, że jazz jest sztuką trudną i elitarną.

12 sierpnia 2022 – piątek – g. 18:00
  • JAH Trio – Jan Jarecki (p); Michał Aftyka (db); Marcin Sojka (dr).

Akustyczne trio jazzowe młodego pokolenia. W swojej twórczości stawiają na nowoczesne brzmienie, ale przy tym nie zapominają o jazzowej tradycji. Istotną jest dla nich śpiewność melodii, różnorodność rytmiczna oraz rozbudowana harmonika.

  • Piotr Lemańczyk Electric + Eskaubei – Piotr Lemańczyk (db, bg); Marcin Wądołowski (g); Tomasz Łosowski (dr) + Eskaubei (MC)

Używając rockowej terminologii, można by powiedzieć, że mamy tu do czynienia z trójmiejską super-grupą lub power-trio. Powstało ono z inicjatywy Piotra Lemańczyka, który po dziesięcioletniej przerwie postanowił wrócić do elektrycznego basu. Projekt brzmieniowo odwołuje się do najwybitniejszych twórców muzyki fushion.

  • Ilona Damięcka Trio – Ilona Damięcka (p); Michał Jaros (db); Krzysztof Szmańda (dr).

Ilona Damięcka to ceniona pianistka , kompozytorka i wokalistka, która porusza się w środkowym nurcie jazzu, ale nie stroni też od muzyki free.

13 sierpnia 2022 – sobota – g. 18:00
  • Gdynia Improvisers Orchestra p/d. Marcina Bożka

Gdynia Improviser Orchestra (GIO) to zespół i zarazem projekt kroczący skupiający muzyków otwartych na swobodną improwizację i to bez ograniczeń stylistycznych. Formacja debiutowała w 2018 roku w Teatrze Boto w Sopocie, po czym wzięła udział m.in. w festiwalu Pomorski Jazz w Gdańsku i Swingujące 3-miasto w Sopocie.

  • Maciej Grzywacz Quintet – Maciej Grzywacz (g); Kuba Stankiewicz (p); Tomasz Grzegorski (sax); Konrad Żołnierek(db); Kuba Grzywacz (dr).

Maciej Grzywacz jest profesorem habilitowanym i jednym z najbardziej znanych polskich gitarzystów jazzowych. Ma na koncie 21 płyt w różnych składach, w tym 6 autorskich. Projekt jaki przedstawi na festiwalu jest jego ukłonem w stronę Wesa Mongomery’ego, ale też wielkich muzyków jazzowych.

  • Take It Easy + Goran Larsen

Take It Easy był pierwotnie  niezobowiązującym projektem swingowym zainicjowanym w 2005 roku, który przekształcony został w regularnie działający zespół pod kierunkiem Przemka Dyakowskiego. Na tegorocznym festiwalu w realizacji tego swingowego projektu uczestniczyć będzie jeden z weteranów szwedzkiej sceny jazzowej, saksofonista, Goran Larsen, który z polskimi muzykami współpracuje od 1966 roku

Ponadto w sobotę, o godz. 17:00, spod kościoła św. Jerzego w Sopocie ruszy ku morzu tradycyjny pochód nowoorleański oraz parada starych samochodów.

Dodatkowe informacje: www.swingujace3miasto.pl

Fot. 1 – JAH Trio. Fot. 2 – Gdynia Improvisers Orchestra (materiały organizatora).